01.03.2022
Świat sportu nie pozostaje obojętny na rozgrywającą się na naszych oczach tragedię wojny w Ukrainie. W obliczu spływających na Rosję coraz bardziej dotkliwych, również tych sportowych sankcji, swoje stanowisko zaprezentował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W ogłoszonym 28 lutego 2022 roku oświadczeniu MKOl wydał jasne wytyczne dotyczące usankcjonowania sportowej sytuacji Rosji i Białorusi[1]. Celem jest wykluczenie Rosji i wspierającej ją Białorusi ze sportowego życia.
Z zaprezentowanego stanowiska wynika z jednej strony pełna świadomość MKOl tego, że ideą Ruchu Olimpijskiego jest podejmowanie działań na rzecz przyczyniania się do pokoju poprzez sport i jednoczenie świata w duchu pokojowej rywalizacji ponad wszelkimi podziałami czy politycznymi sporami. Naczelną dewizą imprez sportowych w jego ramach jest także łączenie sportowców ze wszystkich krajów, również będących w stanie konfliktu, a czasem nawet wojny. Jednocześnie założeniem Ruchu Olimpijskiego zjednoczonego w swoim poczuciu sprawiedliwości jest to by nie karać sportowców za decyzje rządu, jeśli nie uczestniczą w nich aktywnie i nie ponoszą za te decyzje odpowiedzialności. Chodzi przecież o zapewnienie uczciwej rywalizacji dla wszystkich bez jakichkolwiek przejawów dyskryminacji.
Z drugiej jednak strony, MKOl zdaje sobie sprawę z dylematu przed jakim został postawiony w zaistniałej sytuacji i trudności jego rozwiązania. Umożliwienie sportowcom z Rosji i Białorusi dalszego uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym byłoby nie do pogodzenia z brakiem takiej możliwości dla wielu zawodników z Ukrainy, pozbawionych realnych szans na rywalizację, do tego często zaangażowanych w obronę swojego kraju.
Wyrazem tego dylematu są następujące decyzje podjęte przez MKOl:
Niezależnie od powyższych decyzji MKOl świat sportu już reaguje. Rosja została wykluczona z baraży do tegorocznych piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze, których pierwsze spotkanie z reprezentacją Polski miało odbyć się właśnie w Rosji. Ponadto, decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej Rosja została także pozbawiona prawa organizacji Mistrzostw Świata w siatkówce, również w tym roku.
MKOl zauważa też i docenia liczne apele o pokój ze strony sportowców, działaczy sportowych i członków światowej społeczności olimpijskiej. Te głosy są teraz bardzo istotne i z pewnością nie pozostają bez echa.
Ponadto, jak czytamy w oświadczeniu: „MKOl potwierdza swoją pełną solidarność z Ukraińską Wspólnotą Olimpijską. Są w naszych sercach i myślach. MKOl zobowiązuje się do kontynuowania i wzmacniania wysiłków na rzecz pomocy humanitarnej.” Za słowami MKOl idą również czyny. Do życia powołano bowiem tzw. fundusz solidarności dla Ukrainy. Ma on stanowić dodatkowe wsparcie dla ukraińskich sportowców i ich rodzin.
Z komunikatu wynika również, że MKOl być może nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. MKOl zapewnia, że w dalszym ciągu ściśle monitoruje sytuację, a jego dalsze zalecenia i ewentualnie podejmowane środki mogą być uzależnione od przyszłego rozwoju wydarzeń.
Oczywiste jest, że w sytuacji, w której obecnie wszyscy się znajdujemy, sport schodzi na dalszy plan. W tej chwili są rzeczy daleko ważniejsze. Nie zapominajmy jednak o globalnej misji i roli sportu. W swoim społecznym, światowym wymiarze sport również poprzez wywieranie presji na Rosję i Białoruś może okazać się ważną cegiełką dla przywrócenia pokoju. Coraz większego znaczenia nabiera przy tym przytoczone w oświadczeniu jeszcze raz wezwanie Prezydenta MKOl Thomasa Bacha „Daj szansę pokojowi”.
[1] https://olympics.com/ioc/news/ioc-eb-recommends-no-participation-of-russian-and-belarusian-athletes-and-officials (dostęp z dnia 01.03.2022 r.)
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.