03.11.2014
W swojej praktyce zawodowej, coraz częściej spotykam się ze sportowcami, którzy zgłaszają się do kancelarii ze sprawami dotyczącymi antydopingowego postępowania dyscyplinarnego. Na łamach niniejszego portalu wielokrotnie wskazywaliśmy na „stosowanie” przepisów antydopingowych przez organy dyscyplinarne Polskich Związków Sportowych (dalej „PZS”) bez podstawowej ich znajomości.
Nieznajomość ta bardzo często dotyczy podstawowych przepisów procedury dyscyplinarnej przyjętej w Regulaminie Dyscyplinarnym danego PZS, kwestii dotyczących możliwości odwoławczych do odpowiedniego organu II instancji czy też braku znajomości przepisów dotyczących rozpoczęcia kary zakazu startów i zaliczenia tymczasowego zawieszenia na poczet orzeczonej kary. Co wymaga podkreślenia nieznajomość przepisów tychże organów de facto ma wyłącznie negatywne skutki dla samego zawodnika.
Żeby nie być gołosłownym w ostatnim czasie z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy stanowisko organu dyscyplinarnego jednego z PZS (co warte podkreślenia w tej konkretnej sprawie zostały wydane dwie diametralnie różne decyzje dyscyplinarne bez podstawy prawnej i regulaminowej), który stwierdził, iż co prawda wysokość kary zakazu startów wynika z decyzji nr 2, jednakże okres tymczasowego zawieszenia organ policzył od dnia zaakceptowania przez zawodnika nałożonego na niego środka tymczasowego zawieszenia do dnia ...... wydania decyzji nr 1 (okres pomiędzy wydaniem decyzji nr 1 i 2 to prawie 3 miesiące). Warte przypomnienia jest również to, iż w toku postępowania organ dyscyplinarnego tego PZS zarzekał się, iż decyzja nr 1 jest nieobowiązująca, jednakże jak widać nie przeszkodziło to w tym by okres tymczasowego zawieszenia obliczyć właśnie na podstawie daty wydania tej nieobowiązującej zdaniem organu decyzji.
Dlatego też w tym miejscu chciałbym przypomnieć zarówno członkom organów dyscyplinarnych jak i sportowcom o przepisie z Modelowych Reguła Antydopingowych, który określa rozpoczęcie kary zakazu startów. Jest to mianowicie art. 10.9, którzy stanowi, iż:
„Z wyjątkiem sytuacji opisanych poniżej, kara zakazu startów rozpoczyna się w dniu ogłoszenia przez organ dyscyplinarny decyzji o karze zakazu startów lub, jeżeli zrezygnowano z przesłuchania, w dniu zaakceptowania kary zakazu startów lub nałożenia jej w inny sposób. Każdy okres zawieszenia tymczasowego (bez względu na to, czy nałożony czy dobrowolnie zaakceptowany) podlega odliczeniu od łącznego okresu zakazu startów”.
Jak już jesteśmy przy okresie zaliczenia kary zakazu startów i naruszeniach przepisów antydopingowych to warto również zwrócić uwagę na art. 10.9.1 Modelowych Reguł Antydopingowych. Zgodnie z przywołanym przepisem, jeśli w toku postępowania dyscyplinarnego dojdzie do niezawinionego przez sportowca opóźnienia w procesie przesłuchania lub innych czynnościach związanych z kontrolą antydopingową, wówczas PZS nakładając karę może ustalić, że kara zakazu startów rozpoczyna się wcześniej, tzn. w dniu, w którym pobrano próbkę lub w dniu, w którym doszło do innego naruszenia przepisów antydopingowych.
W związku z powyższym uprzejmie apeluję by członkowie organów dyscyplinarnych PZS podejmując decyzję, w której nakładana jest kara zakazu startów, w sposób prawidłowy określiła jej czas i upływ tejże kary. Tego rodzaju należyta staranności pozwoli by zawodnik otrzymując decyzję dyscyplinarną miał pewność, iż jest to decyzja po pierwsze wydana przez kompetentny organ, który zna przepisy antydopingowe i przeanalizował całość materiału dowodowego, a po drugie, iż organ ten wydał decyzję w oparciu o te przepisy i jest to sprawiedliwy werdykt.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.