02.06.2015
W połowie maja środowisko sympatyków piłki ręcznej obiegła informacja, jakoby już od przyszłego sezonu PGNiG Superliga mogła funkcjonować w innej formie niż ma to miejsce obecnie. Do Kolegium Ligi wpłynęły dwa powiązane ze sobą wnioski. Jeden z nich dotyczący powiększenia liczby drużyn występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej oraz drugi określający, iż w związku ze zmianami, zawieszeniu na okres dwóch sezonów uległyby zarówno spadki jak i awanse do elity.
Bodźcem do wprowadzenia niniejszych zmian miało być według ich zwolenników m.in. stabilizacja ligi, poszerzone możliwości negocjacji z telewizją w sprawie praw meczowych, aż wreszcie aspekt sportowy w postaci perspektywy wprowadzania do gry większej ilości młodych zawodników. Stanowisko klubów nie było w tej kwestii jednogłośne. Naturalnym wydaje się, że proponowane zmiany byłyby mniej korzystne dla klubów ze ścisłego „topu” ligi a to ze względu na zwiększoną liczbę spotkań. To z kolei burzyło w pewien sposób system przygotowań do rozgrywek europejskich. Sceptycznie do zmian odniósł się również selekcjoner reprezentacji narodowej. Ze względu na zbliżające się Mistrzostwa Europy w Polsce taka rewolucja mogłaby wywrzeć wpływ na formę zawodników podczas przygotowań do turnieju.
Analogiczny pomysł zmian w ligowym systemie pojawił się już w roku poprzednim. Wtedy nie spotkał się on z aprobatą ligowych władz. Podobnie było jednak i tym razem. Ostatecznie Kolegium Ligi oceniło przedmiotowy wniosek w sposób negatywny. Zarówno w zakresie rozszerzenia liczby drużyn jak i mechanizmu awansów.
Superliga nie jest jedyną, w której tego typu pomysły zostają poddane pod rozwagę władz rozgrywek. W zeszłym roku, decyzję o poszerzeniu ligi podjęły władze piłki siatkowej. Decyzją PZPS od sezonu 2014/2015 w rozgrywkach PlusLigi udział wzięło 14, a nie jak do tej pory 12 zespołów, zaś w ORLEN Lidze występuje nie 10, a 12 drużyn. O reformach w prowadzeniu rozgrywek mówi się od wielu lat w przypadku piłkarskiej Ekstraklasy. Środowisko podzieliło się na zwolenników podziału ligi na dwie grupy, tak jak ma to miejsce obecnie oraz na zwolenników pozostania przy tradycyjnej formie rozgrywek jednak w poszerzonej formie zespołów.
Tego rodzaju pomysły wydają się być nieodłącznym elementem lobbingowym charakterystycznym dla zespołów z „drugiej” części tabeli. Mowa tu jednak nie tylko o piłce ręcznej, lecz wielu innych dyscyplinach. W zasadzie trudno się temu dziwić. Pozwala to tym drużyną na pozostanie w ekstraklasie danej dyscypliny w kraju, co wiąże się z jednej strony z korzystniejszą sytuacją finansową. Z drugiej, pozwala na regularną rywalizacje z najlepszymi zespołami w kraju. Koronnym argumentem w takich przypadkach jest kwestia wdrażania nowych, młodych twarzy do ligowej rywalizacji, co winno stanowić przełożenie na przyszły poziom sportowy. Zarówno ten ligowy jak i reprezentacyjny.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.