04.01.2017
Na portalu w ramach omawiania zagadnień związanych z dopingiem, wielokrotnie poruszana była tematyka dotycząca leków czy też suplementów diety. Mając na uwadze wczorajszy wpis dotyczący zaktualizowanej listy substancji i metod zabronionych, nawiązując do wcześniejszych tekstów: ,,Czy producenci suplementów wprowadzają nas w błąd?” oraz ,,Obowiązki sportowca przed zastosowaniem leku lub suplementu diety”, dzisiaj krótko o tym, o czym powinni pamiętać sportowcy sięgający po suplement diety oraz podmioty zainteresowane ich produkcją, wprowadzeniem do obrotu.
Suplementy diety są w świetle przepisów obowiązującego prawa kategorią żywności. Ich status, jak również warunki wprowadzania do obrotu oraz obowiązki spoczywające po stronie producenta określa Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. (u.b.ż.ż.).
Zgodnie z art. 29 u.b.ż.ż. w celu monitorowania produktów wprowadzanych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podmiot działający na rynku spożywczym, który wprowadza lub ma zamiar wprowadzić po raz pierwszy do obrotu suplement diety jest obowiązany powiadomić o tym Głównego Inspektora Sanitarnego. W powiadomieniu, o którym mowa wyżej podmiot działający na rynku spożywczym podaje następujące dane:
1) nazwę produktu oraz jego producenta;
2) postać produktu, w jakiej jest on wprowadzany do obrotu;
3) wzór oznakowania w języku polskim;
4) kwalifikację/rodzaj środka spożywczego przyjętą przez podmiot działający na rynku spożywczym;
5) skład jakościowy obejmujący dane dotyczące składników zawartych w produkcie, w tym substancji czynnych;
6) skład ilościowy składników;
7) imię i nazwisko albo nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) podmiotu powiadamiającego o pierwszym wprowadzeniu do obrotu.
W procesie powiadamiania nie wymaga się dostarczenia badań co do skuteczności produktu. Zanim jednak przedsiębiorca dokona zgłoszenia suplementu diety powinien dokonać rejestracji lub zatwierdzenia zakładu produkującego suplementy diety.
Dane, o których mowa w art. 29 u.b.ż.ż. publikowane są na stronie internetowej z wyłączeniem informacji, które stanowią tajemnice przedsiębiorcy. Istnieje więc możliwość sprawdzenia czy dany suplement diety został zgłoszony do GIS czy też nie i czy jest wobec producenta toczone postępowanie wyjaśniające - http://rejestrzp.gis.gov.pl/.
Zgłoszenie suplementu nie jest aż tak kłopotliwe i długotrwałe jak w przypadku leków, dlatego pojawiają się one na rynku coraz częściej. Procedura legislacyjna opiera się więc na poinformowaniu odpowiednich organów przez producenta, że będzie sprzedawał produkt o nazwie „a” i składzie „x”. Należy pamiętać, że w obrocie mogą znajdywać się również sfałszowane suplementy diety (ich rzeczywisty skład różni się od deklaracji producenta). Dotyczy to według Państwowej Inspekcji Sanitarnej w głównej mierze produktów sprzedawanych za pośrednictwem Internetu lub z niewiadomego źródła.
Nadzór nad suplementami diety oferowanymi do sprzedaży w obrocie oraz w Internecie, w tym nad ich oznakowaniem oraz reklamą pełnią właściwi terenowo państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni.
Dlatego w przypadku stosowania suplementów diety przez sportowców należy mieć na uwadze następujące możliwości weryfikacji danego produktu: Antydopingowe Pogotowie Informacyjne działające w ramach Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, sięgnięcie do listy WADA czy też weryfikacja produktu na stronie GIS.
Warto mieć na uwadze powyższe informacje. Mogą one pomóc w zminimalizowaniu ryzyka związanego z wprowadzeniem do organizmu substancji niedozwolonej.
10.01.2023
08.01.2021
19.10.2020
06.04.2020
23.03.2020
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.