07.06.2016
Przed nami Letnie Igrzyska Olimpijskie, a za nami głośne afery dopingowe z udziałem czołowych sportowców. Co kilkakrotnie podkreślaliśmy w naszych blogach, doping był, jest będzie elementem sportu. Z czasem przybiera tylko coraz bardziej wyrafinowane postacie, które jednocześnie stanowią równie wielką szansę na wygraną jak i zagrażają zdrowiu i życiu sportowców. W dzisiejszym blogu ,,wywołam do tablicy” temat związany z zastosowaniem nowoczesnych technologii w sporcie, w tym dopingu technologicznego. Zapraszam do dzielenia się swoimi opiniami w tych kwestiach i zapraszam do swojego wcześniejszego tekstu pt. ,,Transfer genów – doping doskonały (?)”.
Dynamiczna interakcja między sportem a technologią jest faktem i spowodowała, że w praktyce powstały pewne problemy: gdzie jest granica pomiędzy dozwolonymi ulepszeniami technologicznymi a oszustwem? Czy wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań może być jednocześnie korzystne ale ryzykowne i konieczne? Rozwój technologii przyczynia się do powstania bezspornych korzyści – od zabiegów leczniczych, po sprzęt sportowy do żywienia, które mają poprawić standardy we współzawodnictwie sportowym, ale także otwiera nowe sposoby oszukiwania.
Technodoping, jest to najogólniej rzecz ujmując korzystanie z różnego rodzaju technologii, aby zwiększyć przewagę zawodnika we współzawodnictwie sportowym. Zastosowanie różnego rodzaju rozwiązań technologicznych budzi dużo kontrowersji w odniesieniu do sportu osób niepełnosprawnych, gdzie wykorzystywanie dodatkowego, specjalistycznego sprzętu jest uzasadnione charakterem rywalizacji. Tutaj jednak odsyłam do przepisów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - Athletics Rules and Regulations 2016-2017, które szczegółowo regulują te kwestie. Na zjawisko technodopingu warto spojrzeć przez następujące zagadnienia/obszary:
- wzmocnienie ciała za pomocą zabiegu chirurgicznego (np. zmniejszenie piersi,
wzmocnienie ścięgien i więzadeł z wykorzystaniem tkanek cielesnych, tkanek sztucznych, implantów, uzupełnienie brakujących części ciała lub ,,ulepszenie” narządu (wyposażenie dodatkowe), np. protezy, okulary,
- sprzęt sportowy – np. buty, stroje kąpielowe, kombinezony narciarskie,
- urządzenia sportowe, np. rozwiązania techniczne w zakresie rowerów, bobslei, łodzi wiosłowych, oprogramowanie w samochodach,
- technologie wykorzystywane w celu zapewnia prawidłowego przebiegu zawodów, np. nagrania wideo, hawk Eye.
Współczesny team sportowca to już nie tylko trener, lekarz, dietetyk, ale i inżynier. Oczywiście regulaminy poszczególnych dyscyplin wielokrotnie ,,hamują” nowinki, które może wykorzystywać sportowiec. Przypomnijmy sobie stroje kąpielowe, które zaprojektowała NASA i które zostały zaprezentowane w 2008 roku. W roku, w którym wprowadzono je na rynek pobito 100 rekordów świata w pływaniu, co zaniepokoiło władze sportowe. Uznały one tego typu stroje za doping technologiczny i zakazały ich stosowania. Postęp technologiczny i owszem, ale kontrolowany przez daną federację sportową, np. materiały wykorzystane do budowy bobslejów, rowerów czy kombinezonów narciarskich. Gdzie jest więc granica między technologią a umiejętnościami sportowców? Czy fair byłoby zorganizować zawody, w których każdy uczestnik np. pływałby w tego rodzaju kombinezonie?
Włókna węglowe, aluminium, chipy w strojach zawodników to wszystko wydaje się być nieodzownym elementem sportowego wyposażenia profesjonalnego sportowca, które w określony sposób ma się przyczynić do zwiększenia jego wydajności. Niektóre nowinki z technologicznego targu (dozwolone przez regulaminy poszczególnych federacji sportowych) są jednak dostępne dla podmiotów, które dysponują odpowiednimi środkami finansowymi. Tworzy się więc nieuczciwa przewaga. Kolejną kwestią jest fakt wykorzystywania urządzeń np. do pomiaru siły uderzenia piłki, czy czujników działających na zasadzie bluetooth np. do pomiaru tętna sportowca, szybkości jazdy, które pozwalają na kontakt z zawodnikiem. A co w momencie, kiedy dane otrzymane przez szkoleniowców, które mają umożliwić odpowiednią modyfikację decyzji taktycznych zostaną np. ,,zhakowane”, i do sztabu dotrą inne informacje dotyczące np. pulsu, zawodnika? Chyba nie można także całkowicie wykluczyć sytuacji fałszowania danych wysyłanych przez różnego rodzaju urządzenia monitorujące wykorzystywane przez zawodników czy też przez federacje? Może to więc negatywnie wpłynąć na zdrowie zawodnika, ale także być wykorzystywane przez osoby wiązane z zakładami bukmacherskimi. Technologia w sporcie to nie tylko korzyści, ale i zagorzenia. W każdej dyscyplinie należy więc zidentyfikować czynniki lub element, które będą szczegółowo regulowane, aby chronić dany rodzaj współzawodnictwa sportowego.
Biorąc pod uwagę tempo zmian zachodzących w sporcie, ciekawe czy kiedykolwiek zaistnieje sytuacja, że sportowcy będą mogli rywalizować w trzech rodzajach współzawodnictwa: osoby bez żadnego wspomagania, wykorzystujące doping technologiczny oraz osoby stosujące doping, ale z wyłączeniem technologicznego. Brzmi trochę jak science fiction, ale…
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.