05.08.2013
W ten weekend zakończyły się Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, które odbywały się w kolumbijskim Cali. Dokładnie za 4 lata gospodarzem The World Games będzie Wrocław, dlatego w mojej ocenie warto wspomnieć o tej niedocenianej w ogólnopolskich mediach imprezie. Przy tej okazji należy również napisać o sytuacji polskich związków sportowych dyscyplin nieolimpijskich, które zmagają się w ostatnim czasie z problemami natury organizacyjno-prawnej.
The World Games odbywają się od 1981 roku. Ich głównym celem jest promocja dyscyplin nieolimpijskich, które potencjalnie w przyszłości mogą zostać włączone do Igrzysk Olimpijskich. Liczba zawodników biorących udział w tym zmaganiach waha się od 1,5 tys. do prawie 4 tys. Impreza trwa przeciętnie około 10 dni, w trakcie których sportowcy rywalizują w 30 dyscyplinach nieolimpijskich. 25 z nich jest narzuconych przez federację The World Games, natomiast 5 może wybrać gospodarz. Z wypowiedzi przedstawiciela władz Wrocławia można domniemywać, że jedną z pięciu wybranych dyscyplin na następne Igrzyska będzie żużel, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę zainteresowanie tym sportem w kraju.
Chciałbym jeszcze raz podkreślić skalę tej imprezy. Same koszty organizacji The World Games (bez opłat związanych z rozbudową infrastruktury) wynoszą od 30 do 50 mln dolarów. Przewidziane są 562 ceremonie medalowe (dla porównania, na Igrzyskach Olimpijskich – 950). Jest to zatem bardzo duże przedsięwzięcie organizacyjne i należy mieć nadzieję, że przygotowania jak i sam przebieg imprezy przebiegnie zgodnie z planem.
Paradoks polega na tym, że w momencie, gdy trwają już przygotowania do organizacji The World Games, na naszym krajowym podwórku odbywa się proces, którego konsekwencją może być likwidacja znacznej części polskich związków sportów nieolimpijskich. O klasyfikacji danych związków do określonych grup finansowania mowa była parę miesięcy temu, zatem tę kwestię tym razem pomijam. W chwili obecnej w stosunku do kilkunastu związków sportowych toczy się postępowanie, którego efektem może być utrata statusu polskiego związku sportowego w rozumieniu przepisów ustawy o sporcie.
W większości przypadków chodzi o przynależność do międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Jest to jeden z wymogów nałożonych przez przepisy ustawy o sporcie na podmiot, który składa wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie polskiego związku sportowego. Na mocy art. 82 tej ustawy polskie związki sportowe w ciągu 2 lat miały dostosować swoją działalność do wymogów ustawy. Wydawałoby się, że z literalnego brzmienia przepisów ustawy wymóg przynależności do międzynarodowej federacji sportowej dotyczy tylko nowotworzonych związków sportowych, jednak Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z początku tego roku stwierdził, że obowiązek ten dotyczy wszystkich istniejących związków.
Istnieje więc możliwość, że podany wyżej przepis stanie się przysłowiowym gwoździem do trumny dla części związków sportowych. Po pierwsze, w niektórych dyscyplinach nie istnieją międzynarodowe federacje uznane przez MKOl, co skutecznie uniemożliwia spełnienie ustawowych wymagań. Po drugie, w rozmowach z przedstawicielami polskich związków sportowych pojawiał się argument o zbyt krótkim okresie na uzyskanie przynależności do takich organizacji, ponieważ często procedura taka trwa kilka lat. Kolejne spotkanie Zarządu MKOl odbędzie się 10 grudnia i naprawdę należałoby uznać za przejaw złej woli Ministerstwa jakiekolwiek działania restrykcyjne wobec związków, biorąc pod uwagę, że pewne procesy decyzyjne ciągle trwają.
W przypadku wielu polskich związków sportowych kwestia nie dotyczy finansowania przez Ministerstwo, lecz możliwości wystawiania oficjalnej reprezentacji narodowej w międzynarodowych rozgrywkach a także istnienia oficjalnych struktur w danym sporcie. Biorąc pod uwagę postulaty pracy u podstaw z młodzieżą w różnych dyscyplinach sportowych należy mieć nadzieję, że nie zostaną podjęte pochopne kroki w stosunku do nieolimpijskich związków sportowych. W innym przypadku może okazać się, że za 4 lata we Wrocławiu będziemy oglądać The World Games, ale praktycznie bez naszych reprezentantów.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.