23.07.2019
Zawodnicy grający w NBA nierzadko starają się o zamieszczenie w kontraktach łączących ich z klubami specyficznych postanowień dotyczących potencjalnych transferów. Najbardziej popularne są bonusy transferowe, a także tzw. klauzule „no-trade”. Na ich podstawie do wytransferowania zawodnika do innego klubu potrzebna jest jego zgoda. Zasady dotyczące takich klauzul są jednak specyficzne i dość restrykcyjne – na możliwość ich zawarcia w kontrakcie zawodnik musi ciężko zapracować.
Po pierwsze, takie postanowienie może być zawarte tylko przy zawieraniu nowego kontraktu, a zatem nie można dodać klauzuli „no-trade” do już zawartego kontraktu poprzez jego renegocjację lub przedłużenie. Po drugie, koszykarz zamierzający wyposażyć swój kontrakt w taką klauzulę musi grać w NBA przez co najmniej 8 lat i rozegrał co najmniej 4 sezony w klubie, z którym zamierza podpisać tego typu kontrakt (przy czym do „zaliczenia” sezonu jako takiego, w którym zawodnik był w klubie, wystarczy choćby jeden dzień podczas którego zawodnik był zatrudniony w danym klubie). Wymóg 4 sezonów w jednym klubie nie odnosi się jednak do czterech ostatnich sezonów, ale do czterech sezonów w ogóle. Przykładowo Horace Grant miał w swoim kontrakcie z Orlando Magic klauzulę „no-trade”, gdzie rozegrał 5 sezonów, jednak nim zawarł nowy kontrakt przez 2 lata był zawodnikiem Los Angeles Lakers i Seattle Supersonics.
Co ciekawe, jeśli zawodnik wyrazi zgodę na zmianę drużyny i na tej podstawie dochodzi do transferu, to jego klauzula „no-trade” pozostaje w mocy i obowiązuje nowy klub, który takiego zawodnika pozyskał.
Istnieją również inne okoliczności, niezwiązane z treścią samej umowy między zawodnikiem a drużyną, w których do dokonania wymiany niezbędna jest zgoda zawodnika. Dzieje się tak, gdy zawodnikowi pozostaje jeden rok do wypełnienia kontraktu (nie licząc tzw. sezonów opcyjnych, czyli sytuacji, w której zawodnik dokonuje wyboru czy chce przedłużyć kontrakt o kolejny sezon) i po nim nabędzie on prawa Birda. Odnosi się to także do zawodników wybranych w pierwszej rundzie draftu, którzy po ich czwartym sezonie w drużynie, która ich pozyskała, akceptują kolejną ofertę swojej drużyny. Jeśli zawodnik wyrazi zgodę na transfer i do niego dojdzie, to traci on swoje prawa Birda i jest pozyskany na takiej zasadzie, jak gdyby był wolnym zawodnikiem.
Dodatkowo, istnieją też okoliczności w których wytransferowanie zawodnika w ogóle nie jest możliwe:
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.