08.10.2014
W ostatnim czasie byliśmy świadkami sytuacji, w których zawodnicy nie potrafili sobie poradzić z goryczą porażki zachowując się co najmniej w sposób niestosowny. Jako pierwszą z nich można wskazać oczywiście postawę zawodników i trenerów Brazylii po pierwszym spotkaniu z reprezentacją Polski. Okazuje się, że nie tylko Latynosi mają problemy z przyjęciem porażki.
W ubiegłym tygodniu w ramach Asian Games odbywały się zawody bokserskie w kategorii wagowej 57-60kg. W półfinale reprezentantka Indii Laishram Sarita Devi w kontrowersyjnych okolicznościach przegrała z zawodniczką z Południowej Korei - Ji Na Park. Hinduska złożyła odwołanie od decyzji sędziów, jednak zostało ono odrzucone ze względu na brak spełnienia wymogów formalnych. Wydawało się, ze sprawa została w tym momencie zakończona.
Zawodniczka z Indii po zajęciu trzeciego miejsca, w trakcie ceremonii rozdania medali postanowiła jednak wyrazić swoje niezadowolenie z wcześniej podjętej decyzji odmawiając przyjęcia brązowego medalu:
Zachowanie Hinduski wzbudziło falę krytyki w środowisku bokserskim, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA) zapowiedziało surowe sankcje wobec zawodniczki. Po przeprosinach Hinduski skończyło się ostatecznie na oficjalnym ostrzeżeniu.
W związku z wyżej wskazaną sytuacją nasuwa się pytanie: W którym momencie zaciera się granica pomiędzy zwykłą sportową złością z powodu porażki a zachowaniem, które uzasadnia zastosowanie określonych środków dyscyplinarnych? W regulaminach przewidziane są wprawdzie kary m.in. za brak stawiennictwa na konferencjach pomeczowych, jednak ciężko przewidzieć sytuację, która miała miejsce podczas Asian Games, dlatego też podczas nakładania kar wykorzystywane są zwykle przepisy zawierające pewne klauzule generalne dotyczące niesportowego zachowania. Czy zasadne wydaje się karanie sportowca za brak okazywania radości po przegranym półfinale lub finale? Trzeba wyrazić nadzieję, że osoby stosujące sankcje dyscyplinarne w takich sytuacjach będą prały pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące zachowaniom „przegranych” sportowców.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.