26.02.2015
Kibic żużla domagał się zadośćuczynienia od klubu za to, że kamień, który wyleciał spod kół motocykla uderzył go w oko, czego skutkiem jest jego uszkodzenie i pogorszenie się wzroku. Kilka dni temu, sąd uznał, że był to nieszczęśliwy wypadek, za który klub nie może ponieść odpowiedzialności. Nie chcę dzisiaj oceniać całej sprawy. Nie mniej, chciałabym przedstawić kilka kwestii (na które warto zwrócić uwagę będąc organizatorem imprezy lub kibicem) dotyczących odpowiedzialności za szkodę w związku z zabezpieczeniem imprezy masowej.
W celu przypomnienia definicji imprezy masowej mogą Państwo zajerzeć do artykułu ,,Maraton. Impreza masowa czy nie ?” (https://milldyvax.com/maraton-impreza-masowa-czy-nie.html). Art. 53 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (u.b.i.m.) stanowi, że ,,Organizator imprezy masowej, na którą wstęp jest odpłatny, jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom w niej uczestniczącym”. Szczegółowy zakres tego ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną określa natomiast Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organizatorów imprez masowych (Dz.U.2010.54.323). Wobec tego, obowiązek ubezpieczenia będzie występował jedynie w przypadku imprezy masowej odpłatnej. Potencjalnych roszczeń od ubezpieczyciela może się ubiegać jedynie osoba posiadająca status uczestnika danej odpłatnej, imprezy masowej. W praktyce, podstawą odpowiedzialności za szkody powstałe podczas imprezy masowej są przepisy o odpowiedzialności deliktowej. Doznana szkoda musi być wynikiem działania lub zaniechania ubezpieczonego, a więc zachowanie organizatora imprezy musi pozostawać w adekwatnym związku przyczynowym z powstałą szkodą, np. nie zostały zapewnione wymagania techniczne określone w regulaminie określonej dyscypliny sportowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestników imprezy. Odpowiedzialność będzie wyłączona, jeżeli zostanie wykazane, że szkoda nastąpiła np. wyłącznie w skutek siły wyższej lub w przypadku kiedy uczestnicy imprezy wyrządzą szkodę sobie nawzajem.
Ubezpieczenie OC obejmuje wszystkie wskazane w rozporządzeniu szkody z zastrzeżeniami wskazanymi w § 2 ust.2, bez możliwości umownego ograniczenia. W związku z tym, postanowienia umowne, które choć będą zaakceptowane przez organizatora, a będą wyłączały odpowiedzialność ubezpieczyciela w zakresie szerszym niż to wynika z rozporządzenia nie będą wywoływać skutków prawnych.
Wysokość minimalnej sumy gwarancyjnej zależy od rodzaju imprezy, miejsca jej przeprowadzenia oraz liczby uczestników. I tak np., zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC w odniesieniu do masowej imprezy sportowej wynosi równowartość w złotych dla imprezy organizowanej na stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, o której mowa w art. 3 pkt 3 lit. a ustawy, jeżeli liczba miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1 000 i nie więcej niż 2 000 miejsc - 30.000 euro. Oznacza to, że podmiot organizujący imprezę zostanie ,,zabezpieczony” na wypadek ewentualnych szkód do wysokości 30000 euro, a wszystko powyżej tej kwoty będzie musiał pokryć z własnych środków.
Zatem, jeżeli dana impreza sportowa nie jest imprezą masową w rozumieniu przepisów u.b.i.m, to jej organizator nie ma obowiązku zawarcia wspomnianej umowy ubezpieczenia OC. Warto jednak zawrzeć dobrowolnie taką umowę na zasadach ogólnych. I choć nie zawsze będziemy mieć do czynienia z groźnymi wypadkami, bo często mogą to być z pozoru błahe sytuacje, to mogą one pociągać za sobą dotkliwe konsekwencje finansowe dla podmiotu organizującego imprezę. Oprócz tego, organizując imprezę sportową warto także zaplanować ubezpieczenie NNW. I oba (NNW,OC) uwzględnić chociażby w projekcie budżetu imprezy.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.