12.07.2018
Zarządzający obiektami sportowymi świadczącymi usługi dla konsumentów polegające na sprzedaży karnetów wstępu oraz uczestnictwa w zajęciach rekreacyjno-sportowych często stosują do nich preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8%, niezależnie od charakteru konkretnej usługi. Czy takie działanie jest jednak uzasadnione w każdym przypadku?
W pozycji 186 Załącznika nr 3 do ustawy o VAT wyraźnie wskazano, że stawką 8% opodatkowane są usługi związane z rekreacją, jednak „wyłącznie w zakresie wstępu”. Opierając się właśnie na przedmiotowym zapisie - siłownie, fitnessy i baseny stosują preferencyjną stawkę VAT do usług sprzedaży karnetów wejścia oraz uczestniczenia w prowadzonych zajęciach (w ramach tzw. karnetu OPEN). Stosując literalną wykładnię powyższego sformułowania można mieć wątpliwości, czy zasadne jest stosowanie stawki preferencyjnej w sytuacji, gdy „wstęp” obejmuje również korzystanie z urządzeń danego obiektu oraz uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez siłownie, kluby fitness itp..
Powyższą kwestię korzystnie dla obiektów sportowych rozstrzygnął Minister Finansów wydając interpretację ogólną z dnia 2 grudnia 2014 r. (nr PT1/033/32/354/LJU/14). Po pierwsze, zgodnie z zajętym przez Ministra stanowiskiem nie ma uzasadnienia dla zawężania stosowania stawki obniżonej związanej ze wstępem do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu. Po drugie, w interpretacji wprost wskazano, że m.in wstęp na siłownię, a także na grupowe zajęcia fitness są opodatkowane stawką w wysokości 8%. Po trzecie, poza usługami „w zakresie” wstępu pozostają usługi świadczone przez obiekty sportowe, które nie są związane z normalnym typowym ich użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, suplementów, a także usługi instruktora. Warto podkreślić, że stanowisko Ministra zostało potwierdzone w interpretacjach wydawanych przez dyrektorów izb skarbowych.
Z powyższego stanowiska należy wyciągnąć wniosek, że w przypadku zajęć indywidualnych (nie będących zajęciami grupowymi) prowadzonymi przez trenerów i instruktorów preferencyjna stawka VAT nie znajdzie zastosowania. Tego typu usługa winna być opodatkowana stawką zwykłą w wysokości 23% i takie stanowiska zajmują organy skarbowe. Warto mieć powyższe na uwadze ustalając stawki podatku VAT za poszczególne usługi świadczone przez obiekty sportowe.
(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
10.01.2023
08.01.2021
19.10.2020
06.04.2020
23.03.2020
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.