04.03.2015
Dzisiejszy artykuł chciałbym poświęcić zagadnieniu dobrowolnej i nieodpłatnej pracy osób fizycznych na rzecz innych podmiotów. Z uwagi na fakt, że w Polsce bardzo wiele organizacji sportowych działa w formie stowarzyszeń czy fundacji konieczne wydaje się przybliżenie najważniejszych cech wolontariatu – instytucji, z której mogą często korzystać.
Kluczowym aktem prawnym z punktu widzenia niniejszej tematyki jest ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Art. 42 stanowi, że wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz:
organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej (do tej grupy zaliczają się stowarzyszenia i fundacje),
organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej,
podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.
Nie ma prawnej możliwości świadczenia usług przez wolontariusza na rzecz podmiotów stricte gospodarczych. Warto zwrócić uwagę, że również w przypadku w/w wymienionych grup Ustawodawca przewidział wyłączenia obejmujące zakres czynności pokrywający się z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą.
Nie każdy ma świadomość, że wolontariusz powinien pracować na rzecz danej organizacji w oparciu o porozumienie, które często w praktyce nazywane jest umową o wolontariat. Powinno ono zawierać informacje co do zakresu, sposobu i czasu wykonywanej przez wolontariusza pracy. Ważne, aby w porozumieniu zostały jasno określone warunki jego rozwiązania. Jeżeli praca wolontariusza ma być wykonywania dłużnej niż przez 30 dni należy pamiętać o wymogu zachowania formy pisemnej.
Specyfika wolontariatu polega tym, że Korzystający minimalnym kosztem zyskuje niejako pracownika, który zobowiązuje się wykonywać określone zadania. Należy przy tym pamiętać, że takie zachowanie zasługuje na należyte traktowanie. Dlatego zwracam uwagę, że korzystający ma obowiązek informować wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, zapewnić wolontariuszowi, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń, w tym odpowiednie środki ochrony indywidualnej oraz pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, koszty podróży służbowych i diet.
Warto podkreślić, że możliwe jest zgłoszenie wolontariusza do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (w sytuacji gdy nie ma on ubezpieczenia z innego tytułu). Jeżeli wolontariat trwa krócej niż 30 dni to organizacja musi zapewnić ubezpieczenie NNW. W przypadku dłuższego okresu obowiązywania porozumienia wolontariusz podlega pod regulacje tzw. małej ustawy wypadkowej – tj. ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków.
Podsumowując należy stwierdzić, że każdy podmiot chcący korzystać z usług wolontariuszy powinien dokładnie zapoznać się z przepisami w/w ustawy. Wypełnianie swoich obowiązków wynikających z przepisów prawa może stanowić jedną z form uznania i podziękowania wolontariuszowi za nieodpłatną pracę.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.