22.06.2017
Pojęcie wizerunku nie jest zdefiniowane normatywnie. Jednakże, z terminem tym możemy się spotkać choćby na gruncie Kodeksu cywilnego, czy też Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wizerunek członka kadry narodowej jest natomiast przedmiotem art. 14 ust. 1 ustawy o sporcie, na podstawie którego członek kadry narodowej udostępnia, na zasadach wyłączności, swój wizerunek w stroju reprezentacji kraju polskiemu związkowi sportowemu, który jest uprawniony do wykorzystania tego wizerunku do swoich celów gospodarczych w zakresie wyznaczonym przez przepisy tego związku lub międzynarodowej organizacji sportowej działającej w danym sporcie.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, zakwalifikowanie sportowca do kadry narodowej i wyrażenie przez niego zgody na występowanie w reprezentacji kraju uprawnia polski związek sportowy do wykorzystania wizerunku zawodnika w stroju reprezentacyjnym do celów gospodarczych. Korelatem tego uprawnienia jest obowiązek znoszenia przez kadrowicza sytuacji, w której jego wizerunek w stroju reprezentanta kraju może być przedmiotem wykorzystania przez jego federację sportową na zasadach wyłączności.
Regulacja zawarta w art. 14 ust. 1 ustawy o sporcie znajduje zastosowanie jedynie do określonej kategorii zawodników tj. członków kadry narodowej. Co więcej, przepis dotyczy wyłącznie wykorzystywania wizerunku w stroju reprezentacji. Do takiego stroju należy zaliczyć nie tylko strój noszony podczas bezpośredniego uczestnictwa w rywalizacji sportowej, ale także strój wykorzystywany podczas przygotowań do udziału we współzawodnictwie sportowym jak np. dres.
Analogiczne uprawnienie, jak polskim związkom sportowym, przysługuje Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu (PKOl) w odniesieniu do wykorzystywania wizerunku członka reprezentacji olimpijskiej w stroju reprezentacji olimpijskiej zakresie wyznaczonym przez swoje regulaminy lub regulaminy MKOl (art. 14 ust. 2 ustawy o sporcie).
Dochodzi więc tutaj do rozgraniczenia terminów „kadra narodowa” oraz „reprezentacja olimpijska”. Ustawa o sporcie nie definiuje żadnego z tych pojęć. Zgodnie z art. 3 pkt 1 nieobowiązującej już ustawy o sporcie kwalifikowanym, kadrą narodową była grupa zawodników zakwalifikowanych jako kandydaci do składu reprezentacji kraju w danej dyscyplinie sportu. Można przyjąć, że na gruncie przepisów ustawy o sporcie analizowane pojęcie ma tożsame znaczenie. Natomiast, reprezentacja olimpijska to szczególny rodzaj reprezentacji kraju, który reprezentuje barwy danego kraju na letnich lub zimowych Igrzyskach Olimpijskich organizowanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, która uzyskała tzw. kwalifikację olimpijską i została zgłoszona do udziału w tych zawodach. . Z uwagi na regulację zawartą w art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy o sporcie w jej skład będą wchodziły osoby zakwalifikowane uprzednio do kadry narodowej i przygotowujące się w ramach tej struktury do udziału w igrzyskach olimpijskich.
Wskazać również należy, iż w świetle art. 14 ust. 3 ustawy o sporcie zawodnik przed zakwalifikowaniem do kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej wyraża zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku w stroju reprezentacji kraju w rozumieniu art. 81 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W piśmiennictwie dostrzega się, w przytoczonym przepisie, pewne mankamenty. Mianowicie, zawodnik przed zakwalifikowaniem do kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, musi wyrazić aprioryczną zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku w stroju reprezentacji kraju. Może to doprowadzić do wniosku, że obowiązek ten dotyczy wszystkich zawodników uprawiających sport, ponieważ każdy profesjonalny sportowiec będący obywatelem Polski, choćby na początku swojej sportowej kariery, znajduje się na etapie „przed zakwalifikowaniem się do kadry narodowej” nawet jeśli w przyszłości nigdy miałby nie być do niej powołany.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.