07.03.2014
W dniu 06.02.2014 r. odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia. Tematem głównym było rozpatrzenie informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli wychowania fizycznego i sportu w szkołach publicznych i niepublicznych. Jakie wnioski płyną z postępowania przeprowadzonego przez NIK?
Kontrola realizowana była w latach 2012-2013. Podlegało jej 45 jednostek, w tym 43 szkoły. Biorąc jednak pod uwagę, że kontroli poddano 38 zespołów szkół, ostateczna liczba zbadanych pojedynczych placówek wyniosła 85. Analizie została poddana m.in. aktywność uczniów w zajęciach wychowania fizycznego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt stopniowego zmniejszenia się udziału uczniów w lekcjach wychowania fizycznegona kolejnych etapach kształcenia. Stwierdzono, że w klasach 4-6 nie uczestniczy w zajęciach 15% uczniów. Na poziomie gimnazjum – 23 % uczniów, natomiast w szkołach ponadgimnazjalnych – aż 30% uczniów.
Nie da się ukryć, że wyżej przedstawione liczby nie świadczą dobrze o ogólnym poziomie zajęć wychowania fizycznego. Jednym z głównych zarzutów było brak uwzględnienia w programach nauczania nowej podstawy programowej. Uchybienie to stwierdzono w połowie skontrolowanych gimnazjów oraz w 1/5 szkół podstawowych. Kolejnym niedociągnięciem było niedostosowanie obowiązującego wymiaru godzin, a także zajęć oraz liczebności grup ćwiczeniowych. Ten problem stwierdzono w 1/4 szkół. Część szkół nie spełniało zalecanych warunków i sposobu realizacji wymagań edukacji zdrowotnej. Dodatkowo stwierdzono brak koordynacji współpracypomiędzy dyrektorami, nauczycielami oraz pielęgniarkami szkolnymi lub higienistkami. Szczególnie dotyczy to kwestii związanych z przeciwdziałaniem wadom postawy oraz nadwadze wśród uczniów. Stwierdzono również, że wewnątrzszkolny system oceniania nie pozwalał na podsumowanie osiągnięć uczniów.
Nie da się ukryć, że swój wkład w tak słabe wyniki frekwencji uczniów na zajęciach wychowania fizycznego mają również rodzice, którzy nadużywają udzielania zwolnień z lekcji. Podczas omawianego posiedzenia ciekawą propozycję przedstawiła Poseł Małgorzata Niemczyk. Zasugerowała bowiem, aby dla dzieci zwolnionych z wychowania fizycznego wprowadzić lekcje z teorii sportu, w których odbywałyby się zajęcia, sprawdziany i klasówki. Sam jestem ciekaw, w jakim stopniu dzięki temu zabiegowi zwiększyłaby się frekwencja na zajęciach wychowania fizycznego. Standardowo pojawiły się również postulaty wystawiania zwolnień z lekcji wychowania fizycznego jedynie przez lekarzy i pielęgniarki.
Pod koniec posiedzenia komisji sformułowana została treść dezyderatu, czyli aktu prawnego zawierającego określone postulaty lub życzenia kierowane przez jedną instytucję do drugiej. W tym wypadku aresatami dezyderatu są Minister Edukacji Narodowej, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Zdrowia. Oto jego treść:
„Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Zdrowia na posiedzeniu w dniu 6 lutego br. rozpatrzyły Informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli wychowania fizycznego i sportu w szkołach publicznych i niepublicznych wraz ze stanowiskami: Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Zdrowia”.
Zdaniem Komisji, mimo coraz lepszej infrastruktury sportowej, absencja uczniów na lekcjach wychowania fizycznego jest wciąż niepokojąco wysoka. W starszych klasach szkół podstawowych nie ćwiczy około 15 procent uczniów, a w gimnazjach i liceach odsetek ten sięga nawet 30 procent. Tymczasem już blisko pół miliona uczniów w Polsce ma problemy z nadwagą lub cierpi z powodu wad postawy.
W związku z powyższym, Komisje zwracają się o opracowanie Narodowego Programu Zapobiegania Nadwadze i Otyłości adresowanego do dzieci i młodzieży, a także o podjęcie działań zmierzających do znaczącego zmniejszenia odsetka uczniów nieuczestniczących w zajęciach wychowania fizycznego. Komisje wnoszą również o przygotowanie informacji o działaniach, które powinny być wdrożone począwszy od roku szkolnego 2014/2015 oraz przedstawienie tej informacji do 30 czerwca br.
Pozostaje zatem czekać na odpowiedź Ministrów. Do sprawy na pewno w najbliższym czasie wrócimy. Nie da się bowiem zbudować silnego sportu profesjonalnego bez rzetelnej pracy u podstaw, która jak widać w chwili obecnej pozostawia wiele do życzenia.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.