29.05.2015
Dziś chciałbym poruszyć temat możliwości wstrzymania stypendium sportowego z mocą wsteczną przyznawanego członkowi kadry narodowej przez Ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Czy jest to prawnie dopuszczalne?
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o sporcie Minister właściwy do spraw kultury fizycznej (zwany dalej „Ministrem”) może przyznać członkowi kadry narodowej okresowe stypendium sportowe za osiągnięte wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym. Stypendium to może otrzymać członek kadry narodowej, który zobowiąże się w formie pisemnej do realizacji programu przygotowań do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych albo programu przygotowań do mistrzostw świata lub mistrzostw Europy opracowanego przez właściwy polski związek sportowy oraz do udziału w tych zawodach.
Jednocześnie zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy o sporcie Minister wstrzymuje wypłatę stypendium sportowe dla członka kadry narodowej, jeżeli zaniedbuje on realizację programu przygotowań, o którym mowa powyżej. Samo wstrzymanie wypłaty następuje w drodze decyzji.
Co oznacza zwrot „zaniedbywanie realizacji programu przygotowań”? Zaniedbanie programu przygotowań będzie polegało między innymi na nieusprawiedliwionym opuszczaniu przez zawodnika treningów czy ignorowaniu zaleceń trenerskich. Pod wskazany zakres pojęcie może również kwalifikować się tymczasowe zawieszenie zawodnika w ramach toczącego się postępowania dyscyplinarnego.
W praktyce wraz ze wszczęciem postępowania administracyjnego wstrzymywana jest wypłata stypendium sportowego i to pomimo tego, że nie doszło do zakończenia postępowania w postaci wydania odpowiedniej decyzji. Tym samym często spotykamy się z decyzjami, które wyznaczając okres, na jaki wstrzymuje się wypłatę stypendium sportowego dokonują tego z mocą wsteczną, co może stanowić naruszenie zasad postępowania administracyjnego.
Decyzja o przyznaniu świadczenia, jego wstrzymaniu lub pozbawieniu ma, bowiem charakter decyzji konstytutywnej tj. zmienia dotychczasowy zakres przyznanych świadczeń z tytułu stypendium sportowego, gdyż modyfikuje jego wysokość, odmiennie kształtuje lub wręcz je odbiera. Wśród naczelnych zasad postępowania administracyjnego, utrwalonych w doktrynie i orzecznictwie, istnieje reguła wskazująca, że decyzje o charakterze konstytutywnym mogą wywoływać skutki tylko na przyszłość (ex nunc), od momentu wydania przedmiotowej decyzji.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że decyzje administracyjne w sprawie wstrzymania wypłaty stypendium sportowego z mocą wsteczną stanowi naruszenie powyższej zasady. Tym samym sugerujemy zawodnikom, którym wstrzymano wypłatę stypendium w ten sposób, składania do Ministra wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, a jeśli to nie pomoże wnoszenie skarg na decyzje do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.