21.05.2013
W dobie kryzysu gospodarczego coraz częściej mamy do czynienia z wycofaniem się w trakcie rozgrywek drużyn piłkarskich. Nie dotknęło to jeszcze żadnego zespołu z T-Mobile Ekstraklasy, ale całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z wycofaniem się z I ligi – Łódzkiego Klubu Sportowego. Do okoliczności nie będziemy już dzisiaj wracać. W trakcie tego sezonu jeszcze kilka drużyn w niższych klasach nie przystąpiło do rundy wiosennej czy wycofało się w takcie rundy, że wspomnę: II-ligowego Lecha Rypin oraz III-ligowe: Unię Nowa Sarzyna, Czarnych Jasło, Victorię Chruścice czy żeńską drużynę Pogoń Women Szczecin. Chociaż już w poprzednich latach dochodziło do podobnych sytuacji, to dopiero obecny Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zareagował na tę sytuację, przegłosowując kilka tygodni temu, a dokładnie 17 kwietnia br. Uchwałę nr IV/128 w sprawie szczególnych zasad potwierdzania i uprawniania zawodników do gry w przypadku wycofania drużyny klubu z rozgrywek piłkarskich. Uchwała nr IV/128 ułatwia piłkarzom wycofanych klubów zmianę barw klubowych w trakcie sezonu, wprowadzając wyjątki do „Zasady dwóch okien transferowych”, która daje piłkarzom możliwość zmiany barw tylko w dwóch okresach transferowych: letnim i zimowym. Uchwała dotyczy zarówno piłkarzy mających status zawodnika profesjonalnego jak i amatora. Sytuację profesjonalistów normuje pkt I niniejszej Uchwały, a do sytuacji piłkarzy o statusie amatora odnosi się punkt II. Wyciąg z Uchwały nr IV/128 z dnia 17 kwietnia 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczególnych zasad potwierdzania i uprawniania zawodników do gry w przypadku wycofania drużyny klubu z rozgrywek piłkarskich: I. W sytuacji wycofania drużyny klubu z rozgrywek, w odniesieniu do zawodników potwierdzonych do klubu i uprawnionych do gry wyłącznie w drużynie wycofanej z rozgrywek jako zawodnicy profesjonalni, nie będą miały zastosowania postanowienia: 1. Par.35 ust. 2 i 3 Uchwały nr III/39 z dnia 14 lipca 2006 roku Zarządu PZPN w sprawie statusu zawodników występujących w polskich klubach piłkarskich oraz zasad zmian przynależności klubowej. 2. Art. 14 ust. 2 Uchwały nr II/12 z dnia 19 maja 2002 roku Zarządu PZPN – Zasady regulujące stosunki pomiędzy klubem sportowym a zawodnikiem profesjonalnym Załącznik do typowego kontraktu o profesjonalne uprawnianie piłki nożnej (umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej) zawartej pomiędzy zawodnikiem profesjonalnym a klubem sportowym. II. W sytuacji wycofania drużyny klubu z rozgrywek, wszyscy zawodnicy potwierdzeni do klubu i uprawnieni do gry wyłącznie w drużynie wycofanej z rozgrywek, jako zawodnicy o statusie amatora, automatycznie nabywają status zawodników wolnych i mogą zmienić przynależność klubową do dowolnie wybranego klubu. Postanowienia pkt I.1 stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że do piłkarzy, którzy występowali ostatnio w takim wycofanym z rozgrywek zespole nie mają zastosowania przepisy generalne FIFA i PZPN:
Uchwała wprowadza też możliwość jednostronnego wypowiedzenia kontraktu przez piłkarza lub nawet odstąpienia od kontraktu w sytuacji gdy klub wycofa się z rozgrywek. W normalnych warunkach żadnej ze stron kontraktu nie przysługuje takie uprawnienie, a dodatkowo w myśl przepisu art. 14 Uchwały II/12 – pod rygorem nieważności - nie można takiego prawa zawrzeć w żadnym kontrakcie. Uchwała nr IV/128 daje więc prawo swobodnej zmiany klubu zawodnikowi, który grał w wycofanej drużynie, a przy rejestracji do nowego klubu jest on traktowany jak tzw. wolny zawodnik. Piłkarz nie musi więc w sytuacji, w której nie zawinił trenować indywidualnie, martwić się o znalezienie nowego pracodawcy w okresie transferowym, tylko może znaleźć zatrudnienie w innym klubie natychmiast po wycofaniu się z rozgrywek poprzedniego klubu. Klubowi odstępującemu, czyli temu, który wycofał się z rozgrywek należy się jednak ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika. Uchwała nr IV/128 hołduje też tzw. zasadzie powrotu zawodnika wypożyczonego do klubu macierzystego, co oznacza, że piłkarz przebywający w wycofanym klubie na zasadzie transferu czasowego musi wrócić do drużyny, z której został wypożyczony, ale w myśl przepisu pkt IV Uchwały, taki gracz może w tym samym sezonie – na zasadzie wyjątku – ponownie zmienić przynależność klubową. Bardzo dobrze, że takie przepisy znalazły się pośród zasad regulujących sytuację zawodników w polskich rozgrywkach piłkarskich, bowiem dotyczą one sytuacji, w których – jak wspomniałem – nie ma najmniejszej winy piłkarza. Zawodnik jest poszkodowany w takiej sytuacji i ma pełne prawo do tego, by znaleźć sobie jak najszybciej nowy klub.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.