04.12.2017
W dzisiejszym wpisie chciałbym omówić problematykę wykluczenia członków stowarzyszeń sportowych w kontekście popełnienia określonego w art. 212 k.k., tj. pomówienia.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach: Statut stowarzyszenia powinien określać: sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków. W praktyce to zarząd zazwyczaj podejmuje uchwały o pozbawieniu członkostwa, zaś walne zgromadzenie członków rozpatruje ewentualne odwołania od decyzji Zarządu.
Problem pojawia się, gdy twierdzenia uzasadniające wykluczenie członka stanowią naruszenie dóbr osobistych wykluczonego członka, nawet w przypadku, gdy mają one pokrycie w rzeczywistości. Czy w takim przypadku można mówić o popełnieniu przestępstwa określonego w art. 212 k.k., tj. pomówienia? Kwestia ta nie ma charakteru jedynie teoretycznego. Z naszej praktyki wynika, że do sądów coraz częściej trafiają sprawy z oskarżenia prywatnego kierowane przeciwko członkom zarządu, podejmującym uchwały o pozbawieniu członkostwa danej organizacji.
Czynnością sprawczą przestępstwa określonego w art. 212 k.k jest pomówienie. Ustawodawca nie podał legalnej definicji pojęcia, należy więc sięgnąć po jego znaczenie słownikowe. Przez pomówienie rozumie się stawianie bezpodstawnych zarzutów, niesłuszne posądzanie kogoś o coś, fałszywe oskarżanie, oczernianie. W przeciwieństwie do potocznego znaczenia tego słowa, „pomówieniem” w kodeksowym znaczeniu będzie rozgłoszenie lub podniesienie nie tylko zarzutu nieprawdziwego. Wynika to z treści art. 213 par. 1 k.k:
Nie ma przestępstwa określonego w art. 212 § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy.
Podniesiony czy rozgłoszony (publicznie) zarzut prawdziwy może zatem również stanowić pomówienie. Niezależnie od prawdziwości zarzutu pomówienie zawsze będzie wiązało się z przedstawieniem kogoś w złym świetle, w sposób, który może popsuć mu dobrą opinię. Wskazuje zresztą na to kolejne przesłanka z art. 212 par. 1 k.k., to jest zdolność uczynionego zarzutu do poniżenia osoby w opinii publicznej lub narażenia jej na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.
Dalej należy wskazać, że pomawianie może przyjąć różne formy, zarówno pisemne, jak i werbalne, a choć wcale nie musi mieć charakteru publicznego, to powinno być dokonane wobec innej osoby niż pokrzywdzony. I ta właśnie przesłanka jest istotna z punktu widzenia możliwości popełnienia przestępstwa w przypadku uzasadnienia wykluczenia członka ze struktur stowarzyszenia naruszającego dobra zainteresowanej osoby.
Organizacje sportowe, dbając o swoje interesy, powinny mieć na uwadze, by uchwały o pozbawieniu członkostwa adresowane były jedynie do wykluczonych członków. Z drugiej strony, osoby, których prawa zostały naruszone poprzez uchwały organizacji sportowych, przed wniesieniem prywatnego aktu oskarżenia, powinny zwrócić uwagę na na publiczny lub niepubliczny charakter zarzutów.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.