31.08.2015
W mediach przy okazji doniesień o stosowanie dopingu często pojawiają się również informacje, że zawodnik daną substancję lub metodę zabronioną używał dla celów terapeutycznych. Przeanalizujmy więc co to oznacza i w jakich sytuacjach można uzyskać takie wyłączenia?
W skrócie oznacza to, że przy spełnieniu przesłanek określonych w Międzynarodowych Standardach Wyłączeń dla Celów Terapeutycznych udziela się zawodnikom zgody na użycie danej substancji zabronionej dla celów terapeutycznych i tym samym zezwala na obecność tej substancji w pobranej próbce.
Otrzymanie zgody na użycie substancji zabronionej dla celów terapeutycznych uzależnione jest od wypełnienia i złożenia do odpowiedniego organu wniosku oraz spełnienia poniższych warunków:
a) dana substancja zabroniona lub metoda zabroniona jest potrzebna do leczenia ostrego lub przewlekłego schorzenia i jeżeli substancja zabroniona lub metoda zabroniona zostałaby wycofana w trakcie leczenia ostrego lub przewlekłego schorzenia zdrowie zawodnika uległoby znacznemu pogorszeniu;
b) istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że użycie substancji zabronionej lub metody zabronionej w celach terapeutycznych przyczyni się do poprawienia wyników sportowych w stopniu wyższym, niż poprawa, jakiej można by oczekiwać od zawodnika po powrocie do stanu zdrowia po zakończeniu leczenia ostrego lub chronicznego schorzenia;
c) nie istnieje rozsądna terapeutyczna alternatywa wobec substancji, która jest substancją zabronioną lub metody, która jest metodą zabronioną;
d) konieczność użycia substancji, która jest substancją zabronioną lub metody, która jest metodą zabronioną, nie może wynikać, całkowicie lub częściowo z wcześniejszego stosowania substancji lub metody, która była zabroniona podczas takiego używania.
Jednocześnie zawodnicy muszą pamiętać, że zgodnie z przepisami, aby otrzymać zgodę konieczne jest spełnienie każdego z w/w warunków.
Dodatkowo często zadawanym pytaniem jest to czy zawodnik ma możliwość uzyskania zgody na używanie substancji zabronionej ze skutkiem wstecznym, czyli po wykryciu w jego organizmie danej substancji zabronionej i przy założeniu, że na dzień pobrania próbki nie posiadał on stosownej zgody na jej użycie.
Zgodnie z przepisami taka sytuacja jest możliwa, jeżeli:
a) konieczne było leczenie natychmiastowe lub leczenie ostrego stanu chorobowego, lub
b) z powodu innych wyjątkowych okoliczności zawodnik nie miał wystarczającego czasu lub możliwości złożenia wniosku o wyłączenia dla celów terapeutycznych lub Komisja TUEC nie miała wystarczająco dużo czasu lub możliwości rozpatrzenia wniosku przed kontrolą antydopingową, lub
c) zgodnie z obowiązującymi przepisami zawodnik musiał lub mógł złożyć wniosek o uzyskanie zgody ze skutkiem wstecznym- chodzi tu o sytuacje pobrania próbki od osoby, która nie jest zawodnikiem uczestniczącym w sporcie na szczeblu międzynarodowym lub nie jest zawodnikiem klasy międzynarodowej;
d) Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) i organizacja antydopingowa, do której wniosek o wsteczne TUE został lub zostanie złożony, przyznają, że zgodnie z zasadą sprawiedliwości i uczciwości należy przyznawać wsteczne TUE.
Podsumowując zawodnicy chcąc lub mając zalecenia od lekarzy stosowania przykładowo leku, który w swoim składzie posiada substancję znajdującą się na Liście Substancji i Metod Zabronionych, powinni niezwłocznie uzyskać od odpowiedniej organizacji antydopingowej zgody na jej używanie dla celów terapeutycznych. Natomiast, jeśli tego nie zrobili przed jej używaniem to powinni rozważyć czy w ich konkretnej sprawie zachodzą przesłanki umożliwiające złożenie wniosku o uzyskanie zgody ze skutkiem wstecznym.
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.