26.05.2017
W kontrakcie sportowym zwieranym pomiędzy profesjonalnym zawodnikiem a klubem sportowym, obok podstawowych praw i obowiązków stron wynikających z natury umowy, znajdziemy postanowienia dodatkowe. Wśród nich, często pojawia się zobowiązanie klubu do zapewnienia zawodnikowi zakwaterowania. Zdarza się to zazwyczaj w sytuacji, gdy zawodnik zmienia miejsce zamieszkania specjalnie, aby reprezentować barwy konkretnego klubu. Obowiązek klubu może obejmować zarówno znalezienie odpowiedniego mieszkania, jak również pokrywanie kosztów najmu wraz z opłatami. Powstaje pytanie, czy klub może zakwalifikować poniesione w ten sposób wydatki, do kosztów uzyskania przychodu?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Potwierdza ją m.in. indywidualna interpretacja podatkowa wydana w dniu 2 sierpnia 2013 r, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB3/423-240d/13/PS) na wniosek jednego z koszykarskich klubów sportowych. Jak wynika z interpretacji, klub działała w formie stowarzyszenia na postawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach. Zgodnie z art. 17 ust. 1 wspomnianej ustawy, stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność po wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego. Wyjątkiem w tym zakresie jest stowarzyszenie zwykłe, które jako uproszczona forma stowarzyszenia, nie posiada osobowości prawnej. Jednakże, co do zasady stowarzyszenie będzie osobą prawną, co powoduje, że staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Jednocześnie, art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), nie wymienia stowarzyszeń jako podmiotów zwolnionych od podatku. Oznacza to, że stowarzyszenia, tak samo jak inne osoby prawne, podlegają ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w ustawie o CIT, w tym także regułom dotyczącym kosztów uzyskania przychodów.
W świetle art. 15 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Natomiast, w art. 16 zawarty został katalog różnego rodzaju wydatków, których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem, a przychodem musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Nie w każdym oczywiście wypadku związek ten jest wyraźny, co powoduje, iż każdą sytuację należy oceniać odrębnie. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie uzależnia uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu od skutku w postaci powstania lub powiększenia konkretnego przychodu lub jego zachowania oraz zabezpieczenia.
W odniesieniu do Klubu, który jest stowarzyszeniem, z kosztem uzyskania przychodów należy raczej utożsamiać koszt związany z jego działalnością statutową. Jak wskazane zostało w interpretacji, jednym ze statutowych celów klubu jest „krzewienie kultury fizycznej wśród młodzieży i dorosłych oraz wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę fizyczną i sport”. Biorąc pod uwagę m.in. wspomniany cel, należy stwierdzić, że wskazane wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Poniesiony koszt związany z najmem mieszkania dla zawodnika stanowi racjonalne uzasadnienie dla pozyskania zawodnika dla klubu oraz dla dostępności zawodnika na treningach i zawodach sportowych.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.