09.10.2015
Na początku tygodnia przeczytałam artykuł, dotyczący m.in. (braku) wsparcia finansowego wyjazdów na zawody rangi międzynarodowej (Mistrzostwa Europy). Abstrahując już od samej dyscypliny (bo problem ten nie ma charakteru jednostkowego i przypuszczam, że część z Czytelników na pewno miała podobne ,,przygody”) i od faktu, że komuś nie wytrzymały nerwy, to uderzyło mnie to, że problem znalazł się w prasie i posypały się nazwiska, nazwy oraz lista żali do poszczególnych podmiotów.
Bo klub to, bo związek tamto, bo miasto jeszcze coś innego, bo urząd wojewódzki…, a Ministerstwo Sportu i Turystyki nie dofinansowało, bo to nie byli seniorzy tylko juniorzy…. Typowe odbijanie piłeczki, a każdy ma pewnie swoje racje.
Wiadomo, że profesjonalne uprawianie sportu związane jest z wysokimi kosztami. To treningi (super jest, jeżeli jest w ogóle gdzie trenować, bo akurat dana dyscyplina nie wymaga np. specjalnego toru etc.), wyjazdy, sprzęt, odzież, suplementy diety etc. Bardzo często tak jak bohaterom mojej lektury koszty związane z wyjazdem kadrowicza pokryli rodzice, do tego płacili oni także za wyjazdy na zgrupowania gdyż pieniądze, którymi dysponował związek i klub nie wystarczyły na wszystkie wydatki. Sytuacja wygląda dobrze, jeżeli taki młody zawodnik ma od kogo uzyskać wsparcie finansowe. A co z tymi młodymi, zdolnymi i ambitnymi, którzy nie mogą liczyć na taką pomoc?
O przykładowych sposobach na pozyskiwania środków finansowych dla klubu sportowego pisałam już na blogu w artykułach: ,,Fundrising” oraz ,,Zbiórka publiczna jako jedno ze źródeł dochodów klubów sportowych działających w formie stowarzyszeń”. Oprócz tego są różnego rodzaju stypendia, które są także formą finansowego wsparcia sportowców, osiągających określone wyniki sportowe oraz zobowiązujących się do realizacji programu przygotowań do danej imprezy sportowej. Na gruncie Ustawy o sporcie (u.s.) zróżnicowane są podstawy oraz podmiot przyznawania stypendium. Stypendiów dotyczą przepisy: art. 5, art. 31, art. 32 u.s. Warto także zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 15 października 2012 r. w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej (Dz.U. 2012 poz. 1130), w celu zapoznania się z trybem przyznawania, wstrzymywania i pozbawiania stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej za osiągnięte wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym.
Nie należy także zapominać o art. 27, 28 (w nowym brzmieniu) oraz art. 29 u.s.. Są więc podstawy do wyegzekwowania wskazanych świadczeń. Dodatkowo w jednostkach samorządu terytorialnego funkcjonują z reguły wydziały zajmujące się sportem, więc także i ich pracownicy powinni śledzić to, co dzieje się na obszarze należącym do ich właściwości, tworzyć współpracę z przedstawicielami środowiska sportowego. Trudno dojść do porozumienia, jeżeli jedna strona tylko ,,żąda” i mówi, że się ,,należy”, a druga nie za bardzo orientuje się w temacie. Takich ,,bolączek” można wymieniać wiele. Rolą klubu, jego działaczy jest jednak m.in. budowanie pozytywnych relacji z podmiotami, które potencjalnie mogą udzielić wsparcia. Demonstracyjne obrażanie się nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy także pomyśleć o strategii sponsoringowej i nie chodzi mi tutaj o jakieś spektakularne, kosztowne akcje. Czasami naprawdę nie trzeba dużo, żeby obie strony – sponsorowany i sponsorujący skorzystały na współpracy (bo taki jest przecież cel zawieranej umowy).
To wszystko nie zmieni jednak faktu, że należy się zastanowić nad sposobem finansowania sportu, redystrybucji środków finansowych. Mój dzisiejszy tekst nie ma na celu bezwzględnej krytyki czy poparcia dla danych działań, ale chciałabym nim namówić Państwa do dyskusji na poruszony przeze mnie temat, podzielenia się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.