22.06.2016
W ubiegłym tygodniu IAAF poinformowało, że rosyjscy lekkoatleci nie wystąpią podczas Igrzysk Olimpijskich. MKOl wstępnie popiera stanowczą decyzję IAAF nie wykluczając przy tym możliwości udziału czystych rosyjskich sportowców w Igrzyskach, niemieccy i brytyjscy lekkoatleci wysyłają wnioski do IAAF o to by decyzja była podtrzymana, a Rosjanie się odwołują do CAS-u. To w końcu wystąpią czy nie wystąpią?
Przypomnijmy w listopadzie 2015 r. rosyjska federacja lekkoatletyczna (RusAF) została zawieszona przez IAAF po tym jak niezależna komisja Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) odkryła skalę nieprawidłowości i manipulacji w rosyjskim systemie antydopingowym.
Następnie na Rosję nałożono obowiązek spełnienia tzw. „kryteriów weryfikacyjnych”, które polegały między innymi na:
Innymi słowy Rosja miała przestrzegać zasady zero tolerancji dla dopingu, a organy rosyjskie (RusAF, RUSADA i organy administracji rządowej) zagwarantować odpowiednią i efektywną infrastrukturę i warunki do walki z dopingiem na terenie Rosji, tak by zapewnić ochronę czystym zawodnikom zarówno z Rosji jak i z zagranicy.
Jak się okazało w toku realizacji planu nie każde z kryteriów weryfikacyjnych zostało zrealizowane przez Rosję, co doprowadziło do podtrzymania przez IAAF w dniu 17 czerwca 2016 r. dotychczasowej decyzji o zawieszeniu RusAF. W konsekwencji wszyscy rosyjscy lekkoatleci mieliby nie wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich.
IAAF poinformowało jednak, że jeśli jakikolwiek sportowiec może w sposób jednoznaczny i przekonywujący udowodnić, że nie był on „skażony rosyjskim systemu antydopingowym”, gdyż przebywał on poza granicami Rosji i był objęty innym systemem antydopingowym (w szczególności w zakresie kontroli antydopingowej), wówczas tacy sportowcy mogą ubiegać się o uzyskanie zgody na udział w międzynarodowych zawodach (w tym w Igrzyskach Olimpijskich), ale nie jako sportowcy rosyjscy, a jako neutralny sportowiec. Tego rodzaju możliwość przewidują bowiem przepisy „IAAF Competition Rules 2016-2017”. Oczywiście możliwość występowania jako sportowcy neutralni czy pod flagą olimpijską została odrzucona przez rosyjskich sportowców.
Jednakże to nie koniec całego zamieszania – wczoraj pojawiło się kolejne stanowisko MKOl, które z jednej strony popiera decyzję IAAF, a z drugiej strony daje nadzieję rosyjskim sportowcom na udział w Igrzyskach Olimpijskich.
Podczas szczytu olimpijskiego MKOl, które odbyło się w Lozannie jednogłośnie stwierdzono:
Część ze środowiska sportowego poparło decyzję IAAF i stanowisko MKOl. Z drugiej strony pojawiły się wątpliwości czy w tego rodzaju sytuacji IAAF ma prawo stosować odpowiedzialność zbiorową i automatycznie karać część rosyjskich zawodników, którzy są „czyści”.
Stąd też pojawiła się propozycja by dopuścić do udziału w Igrzyskach rosyjskich lekkoatletów, ale pod warunkiem spełnienia przez nich dodatkowych kryteriów sprawdzających czy rzeczywiście są czyści. Nie do końca jasne jest jednak kto miałby to sprawdzać, w jaki sposób i przede wszystkim kto miałby stwierdzić, że rzeczywiście dany sportowiec jest czysty. Co więcej zwróćmy uwagę na to, że w sprawie rosyjskich i kenijskich sportowców odwrócono ciężar dowodzenia – to sportowcy mają wykazać, że są czyści, a nie organ antydopingowy, że dany sportowiec naruszył przepisy antydopingowe. Może to rodzić ogromne konsekwencje natury prawnej i kolejne postępowania wszczynane przez rosyjskich sportowców względem podjętych decyzji.
Rosja już zapowiedziała odwołanie od decyzji IAAF do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) z siedzibą w Lozannie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak jak w przypadku sprawy Szarapowej również ta sprawa będzie rozpatrywana w trybie przyśpieszonym i decyzję poznamy jeszcze przed 17 lipca 2016 r. Do tego czasu rosyjscy sportowcy muszą uzbroić się w cierpliwość czy wystąpią na Igrzyskach Olimpijskich, natomiast my wszyscy musimy jeszcze trochę poczekać na jednoznaczne rozstrzygnięcie jednej z najciekawszych spraw związanych z prawem sportowym w 2016 r.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.