10.02.2014
W dzisiejszym blogu chciałbym powrócić do analizy art. 9 ust. 3 pkt 1 ustawy o sporcie. Przepis ten bowiem nie tylko na co dzień powoduje liczne problemy praktyczne w funkcjonowaniu polskich związków sportowych ale w mojej opinii stanowi pewien przejaw niekonsekwencji ustawodawcy.
Powyżej przywołany przepis stanowi, że członek zarządu polskiego związku sportowego nie może łączyć tej funkcji z funkcją w innych władzach tego związku. Pozostałymi obligatoryjnymi władzami w polskich związkach sportowych (obok zarządu) to walnego zgromadzenie członków/delegatów i komisja rewizyjna.
W pierwszej kolejności zwrócić uwagę należy na to, że w mojej ocenie intencją ustawodawcy było wprowadzenie tzw. zasady incompatibilitas, a więc zakazu by jedna osoba nie mogła być jednocześnie członkiem zarządu oraz członkiem kontroli wewnętrznej czyli komisji rewizyjnej. Taki zakaz jest oczywisty i nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń.Jednakże nie wydaje mi się by ten dość niefortunny zapis z funkcją w innych władzach tego związku miał również w istocie i zamyśle ustawodawcy zakazywać członkowi zarządu bycia delegatem.
Ponadto omawiany przepis moim zdaniem ukazuje pewnego rodzaju niekonsekwencję ustawodawcy. Przepis ten dotyczy bowiem wyłącznie członków zarządu, co w konsekwencji powoduje, że członkowie komisji rewizyjnych nie podlegają takiemu zakazowi, a co za tym idzie mogą być delegatem podczas WZD i łączyć tę funkcję z funkcją w organie kontroli wewnętrznej polskiego związku sportowego. Zastanawiam się tylko gdzie tu logika.
Konkluzja jest prosta - skoro obecnie trwają pracę nad nowelizacją ustawy o sporcie to moim zdaniem jedna ze zmian powinna dotyczyć przedstawionego powyżej zakazu łączenia funkcji członka zarządu z funkcją w pozostałych władzach polskiego związku sportowego. A ustawodawcę proszę przy dokonywaniu zmiany o zastosowanie się do tzw. zasady racjonalnego ustawodawcy.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.