20.05.2014
W dzisiejszym blogu chciałbym poruszyć bardzo ważny i zapewne często spotykany problem w szczególności w działalności spółek prawa handlowego, ale również spotykaną w działalności stowarzyszeń i fundacji, a dotyczącą funkcjonowania tak zwanego „zarządu kadłubowego”.
W pierwszej kolejności jednak należy wyjaśnić pojęcie „zarządu kadłubowego”. Na tle orzecznictwa Sądu Najwyższego stwierdzić możemy, że zarząd kadłubowy to nic innego jak zarząd podmiotu składający się z mniejszej liczby członków niż liczba minimalna albo sztywno określona w dokumentach organizacyjno prawnych podmiotu (statucie/umowie spółki).
Prawo o stowarzyszeniach nie reguluje tego rodzaju kwestii poza wskazaniem, iż skład i organizację zarządu powinien określać właśnie statut stowarzyszenia. Dlatego też w tym zakresie powinniśmy odwołać się do linii orzeczniczej Sądu Najwyższego i zbadać czy automatycznie należy uznać, iż zarząd nienależycie obsadzony to zarząd nieistniejący.
Sąd Najwyższy powołując się na przykłady spółek praw handlowego podkreślał, że organ liczący mniej członków niż przewiduje statut nie traci przymiotu organu i brak jest podstaw by traktować tego rodzaju organ jako organ nieistniejący. Uznać należy więc, iż organ nadal istnieje, a jedynie skuteczność działania takiego organu może być ograniczona ze względu na postanowienia zawarte w statucie, które normują warunki i sposób podejmowania uchwał przez ten organ czy też sposób reprezentacji.
Przy analizie wskazanego tematu należy pamiętać również o dwóch innych regulacjach. Po pierwsze art. 42 §1 Kodeksu cywilnego, który wskazuje iż w przypadku gdy osoba prawna nie ma możliwości prowadzenia spraw z powodu braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora. Po drugie art. 30 §1 ustawy Prawo o stowarzyszeniach, który wskazuje iż jeżeli stowarzyszenie nie posiada zarządu zdolnego do działań prawnych, wówczas sąd na wniosek organu nadzorującego lub z własnej inicjatywy ustanawia dla niego kuratora.
Z punktu widzenia przywołanego przepisu art. 42 §1 Kodeksu cywilnego istotna jest okoliczność niemożliwości prowadzenia przez osobę prawną swoich spraw w sytuacji, gdy nie ma powołanych do tego organów. Natomiast okolicznością istotną z art. 30 §1 ustawy Prawo o stowarzyszeniach jest nie posiadanie zarządu zdolnego do podejmowania działań prawnych.
Stwierdzić więc należy, iż w świetle orzecznictwa SN organ osoby prawnej o składzie mniejszym niż określony w statucie lub umowie tej osoby prawnej, w sytuacji gdy ustawa nie precyzuje dla działalności tej osoby prawnej jaka powinna być minimalna lub sztywna liczba członków tego organu to de facto nadal organ istniejący. Jednakże pamiętać przy tym należy na możliwość powołania kuratora dla osoby prawnej działającej przez taki organ ale tego rodzaju sytuacja będzie uzasadniona tylko wtedy, gdy organ ten nie będzie w stanie skutecznie działać za osobą prawną, a więc w sytuacji gdy przykładowo zarząd osoby prawnej z uwagi na zmniejszony skład nie będzie mógł skutecznie reprezentować osoby prawnej na zewnątrz czy podejmować uchwał.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.