10.08.2015
Co można ubezpieczyć? Teoretycznie możliwe jest skonstruowanie polisy zabezpieczającej przed każdym ryzykiem. Ostatnio, szczególnie jeżeli chodzi o świat piłki nożnej pojawiają się zagadnienia dotyczące ubezpieczenia ryzyka w działalności sportowej klubu, w tym tzw. ubezpieczenia od kosztów sukcesu, a także kwestie związane z programem zarządzania ryzykiem w sporcie.
Ryzyko jest integralną częścią sportu. Powszechnie przyjmuje się, że w zależności od dyscypliny sportowej ryzyka z nią związane są przewidywalne i dopuszczalne, odważniejsi w opiniach sądzą, że nawet wręcz pożądane. Nie do przyjęcia są jednak zachowania, które stwarzają sytuacje nieuzasadnionego zagrożenia, ryzyka. Cechami sportowego biznesu, które przekładają się na czynniki budujące jego wartość są: kondycja fizyczna zawodników, nieprzewidywalność wyników, cechy klienta (kibica). Proces zarządzania klubem jest narażony na zdarzenia, które mogą jednak zakłócić realizację celu jego działalności. Czynnikami ryzyka klubów sportowych są m.in. wycofanie się sponsorów, osiąganie odpowiednich wyników, sezonowość/popularność danej dyscypliny sportowej, odpowiedzialność za zachowanie kibiców, nagła utrata wartości zawodnika, płynność finansowa, strategia działania jednostek samorządu terytorialnego.
W związku z tym, coraz bardziej popularne staje się stanowisko ,,administratora” do spraw zarządzania ryzykiem w organizacjach sportowych - klubach bądź krajowych związkach. Na czym polega praktyka efektywnego zarządzania ryzykiem? W skrócie przede wszystkim na identyfikacji zagrożeń, ocenie ryzyka, jego pomiarze, monitorowaniu, wdrożeniu strategii, która ma to ryzyko zminimalizować bądź wykluczyć-kontrola. Ważne, aby przy tym pamiętać, że zarządzanie ryzykiem jest procesem ciągłym. Konsekwencje nieprawidłowego zarzadzania ryzykiem dla klubu? Straty w mieniu klubu, utrata zysków, w dłuższej perspektywie utrata zawodników, pogorszenie wizerunku, utrata sponsorów.
Jedną ze strategii zarządzania ryzykiem w klubie jest zawieranie umów ubezpieczeniowych Jak pokazują wynika badań na przestrzeni ostatnich kilku lat (dot. angielskiego futbolu) blisko 70% przychodów klubu zostało przeznaczonych na wynagrodzenia dla zawodników. Aby zapewnić długoterminową rentowność przedsiębiorstw – klubów, stawić czoła zjawisku stale rosnących oczekiwań, co do wysokości wynagrodzeń piłkarzy kierownictwo decyduje się na ubezpieczenie od kosztów sukcesu, a także ubezpieczenie w przypadku spadku, bądź niezakwalifikowania się do np. rozgrywek europejskich.
Kluby i sponsorzy wymagają coraz to lepszych wyników, a premie (które są jednym z elementów mobilizacji do efektywniejszej gry) za osiągane sukcesy mogą tworzyć znaczące osłabienie klubowego lub związkowego budżetu. Rozwiązaniem, które kluby wybierają na pokrycie zobowiązań umownych są wspomniane umowy ubezpieczeniowe (alternatywny sposób finasowania zobowiązań). W niektórych klubach tego typu rozwiązania działają nie tylko jako czynnik motywacyjny, ale także pozwalają ,,przyciągnąć” zawodników do klubu. Wdrożenie odpowiedniego systemu daje klubowi m.in. szansę na zastosowanie bardziej zrównoważonego modelu wynagrodzeń dla zawodników, zachęcenie sportowców do konkretnych działań. Hipotetycznie, nie można także wykluczyć sytuacji, w której klub mający tego typu ubezpieczenie, a który znajdzie się w niekomfortowej sytuacji finansowej, aby pomóc sobie w rozwiązaniu problemów z płynnością finansową będzie zachęcał zawodników do tego, aby nie awansować. Wypłata z polisy może stanowić szybciej rzucone koło ratunkowe niż kwoty pochodzące np. z podziału zysków ze sprzedaży praw do transmisji.
Pojawia się jednak pytanie jeżeli chodzi o nasze podwórko. Czy kluby stać na tego typu ,,gadżety”?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.