16.07.2014
W ostatnim czasie do kancelarii coraz częściej zgłaszają się sportowcy z prośbą o analizę prawidłowości postępowań dyscyplinarnych (antydopingowych) przed organami dyscyplinarnymi polskich związków sportowych (zwane dalej „PZS”). Jak się okazuje w tych postępowaniach często nie tylko sportowiec narusza przepisy.
Zgodnie z ustawą o sporcie „podmioty prowadzące działalność sportową, w szczególności polskie związki sportowe, realizują odpowiedzialność dyscyplinarną za stosowanie dopingu w sporcie w zakresie określonym w ich regulaminach”. Chodzi tu przede wszystkim o regulaminy dyscyplinarne, do których polskie związki sportowe „powinny” inkorporować Modelowe Reguły Antydopingowe (zwane dalej „MRA”). I już na tym etapie bardzo często pojawiają się „schody”.
Jak bowiem wynika z praktyki do nieprawidłowości w zakresie stosowania MRA dochodzi już na samym początku procedury antydopingowej czyli w momencie zagwarantowania „prawa do uczciwego przesłuchania” wynikającego z art. 8 MRA. Zgodnie z przywołaną zasadą jeśli w świetle przeprowadzonej przez Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie lub PZS procedury wyniknie, iż przepisy antydopingowe zostały naruszone to sportowca wzywa się na przesłuchanie w celu rozstrzygnięcia czy miało miejsce naruszenie przepisów, a jeśli tak to jakie kary należy zastosować. Ponadto samo przesłuchanie należy przeprowadzić niezwłocznie a nie później niż 3 miesiące od zakończenia badania wyników.
Organy dyscyplinarne powinny również pamiętać, że na zasadę uczciwego przesłuchania składa się szereg praw dla podejrzanego o naruszenie przepisów antydopingowych, takich jak:
I chyba najważniejsze prawo podejrzanego, czy też raczej obowiązek organu dyscyplinarnego, czyli podjęcie bez zbędnej zwłoki, pisemnej i uzasadnionej decyzji, w szczególności zawierającej wyjaśnienia powodów zastosowania kary zakazu startów, niezależnie od okresu kary, a także informacje czy dany sportowiec ma prawo odwołać się do polskiego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl czy do szwajcarskiego CAS-u.
Osoby pełniące funkcję w organach dyscyplinarnych powinny zatem pamiętać, że postępowania dyscyplinarne mają represyjny charakter, a co za tym idzie nie tylko konstruowanie przepisów dyscyplinarnych, ale również ich późniejsze stosowanie powinno stwarzać jak najmniejsze pole do niepewności prawnej dla osób, których dotyczy. W takich sytuacjach jeśli pojawia się niepewność czy to zastosowania przepisu czy to w zakresie procedury, sugeruje ściślejszą współpracę z Komisją do Zwalczania Dopingu w Sporcie lub skorzystanie z pomocy prawników.
Podsumowując – drodzy członkowie organów dyscyplinarnych pamiętajcie o prawidłowym stosowaniu przepisów dyscyplinarnych, zagwarantujcie podejrzanym w pełni zasadę uczciwego przesłuchania, a jeśli nie jesteście pewni jak przeprowadzić taką procedurę lub jaki przepis zastosować skorzystajcie z pomocy prawnika. Wtedy rzeczywiście może się okazać, że to podejrzany o naruszenie przepisów jest wyłącznie „winny”.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.