14.04.2014
Dzisiejszy blog chciałbym poświęcić problematyce dopuszczalności zaskarżenia orzeczeń dyscyplinarnych wydawanych przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu działający przy Polskim Komitecie Olimpijskim.
W ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym znajdował się osobny rozdział dotyczący odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz rozstrzygania sporów w sporcie. Jednocześnie ustawa określała, iż Trybunał Arbitrażowy do Spraw Sportu przy PKOl działa jako stały sąd polubowny właściwy do rozstrzygania sporów określonych w art. 43 przywołanej ustawy.
Ustawa o sporcie kwalifikowanym w sposób klarowny i precyzyjny wskazywała również „drogę odwoławczą” od orzeczenia Trybunału. Jak bowiem wynikało z art. 44 przywołanej ustawy od orzeczenia dyscyplinarnego lub regulaminowego wydanego przez Trybunał w sprawach, o których mowa w art. 43 przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego w przypadku rażącego naruszenia przepisów prawa lub oczywistej niesłuszności orzeczenia.
Tego rodzaju dyspozycja korespondowała z przepisami ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym. Mianowicie z art. 1 pkt 1) lit c) ustawy, w którym wskazano, że Sąd Najwyższy jest organem władzy sądowniczej powołanym do rozstrzygania innych spraw określonych w ustawach.
Jednakże wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie doszło do wielu zmian w zakresie możliwości zaskarżenia orzeczeń dyscyplinarnych Trybunału Arbitrażowego. Obecnie ustawodawca nie zdecydował się już na wprowadzenie do ustawy rozdziału dotyczącego rozstrzygania sporów w sporcie. Tym bardziej nie znajdą Państwo w ustawie o sporcie precyzyjnego przepisu, który określałby jaki środek zaskarżenia przysługuje stronie niezadowolonej z orzeczenia dyscyplinarnego wydanego przez Trybunał Arbitrażowy. Ponadto wobec nie uregulowania w ustawie o sporcie możliwości wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego stwierdzić należy, iż obecnie tego rodzaju środek zaskarżenia stronie nie przysługuje.
Na tym tle pojawiły się więc wątpliwości jakiego rodzaju środek zaskarżenia przysługuje stronie niezadowolonej z orzeczenia, gdzie go może złożyć oraz w jakim terminie. W mojej ocenie na tle obowiązujących przepisów orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w sprawach dyscyplinarnych może zostać zaskarżone poprzez wniesienie skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wskazują, iż wyrok sądu polubownego w Rzeczypospolitej Polskiej może zostać uchylony przez sąd wyłącznie w postępowaniu wszczętym na skutek wniesienia skargi o jego uchylenie. Oczywiście wyrok sądu polubownego może zostać uchylony, gdy zajdą odpowiednie podstawy wskazane w art. 1206 Kodeksu postępowania cywilnego. Jak więc wynika z powyższego obecnie strona żeby zaskarżyć orzeczenie Trybunału Arbitrażowego musi skorzystać z zupełnie innego środka zaskarżenia niż miało to miejsce na tle obowiązywania ustawy o sporcie kwalifikowanym, co więcej tego rodzaju środek zaskarżenia będzie rozpatrywany przez właściwe sądy powszechne a nie przez Sąd Najwyższy.
W mojej ocenie obecna regulacja jest dużo mniej przejrzysta od poprzedniej, a co za tym idzie nowelizacja ustawy o sporcie powinna również obejmować powyższy problem. Przepisy ustawy o sporcie powinny w sposób jasny wskazywać podstawową drogę odwoławczą, z której strony niezadowolone z orzeczenia Trybunału Arbitrażowego mogłyby skorzystać tak jak było to wskazane w ustawie o sporcie kwalifikowanym.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.