18.03.2015
W roku ubiegłym weszły w życie przepisy nowej ustawy o cudzoziemcach, które ułatwiły zalegalizowanie pobytu w Polsce. Przede wszystkim wprowadziły zmiany w procedurze uzyskiwania zezwoleń na pracę. Warto zatem przypomnieć kilka najważniejszych informacji dotyczących zatrudniania cudzoziemców w polskich klubach sportowych pod kątem prawa powszechnego.
Podstawowymi aktami prawnymi, które należy mieć na uwadze są: Ustawa z dnia12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (u.cudz.) oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
W przypadku działalności sportowej (zgodnie ze wskazanym rozporządzeniem),wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę jest dopuszczalne w przypadku: cudzoziemców będącychsportowcami wykonującymi, do 30 dni w roku kalendarzowym, pracy dla podmiotu mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zawodami sportowymi oraz osób wykonujących pracę w związku z wydarzeniami sportowymi rangi międzynarodowej, skierowanych przez odpowiednią międzynarodową organizację sportową,
Natomiast w/w ustawy nie stosuje się m.in. do obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej. W tym zakresie należy pamiętać o zasadzie swobody przepływu osób (w tym swobodnym przepływie pracowników).
Jedną z najbardziej znaczących zmian, które wprowadziła modyfikacja jest wdrożenie nowego zezwolenia – zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Połączono zatem dotychczasowe procedury uzyskiwania zezwolenia na pracę i prawa pobytu. Co istotne, nowe przepisy przewidują konieczność osobistego złożenia wniosku (przy ujednoliconej procedurze) przez cudzoziemca zatrudnionego przez polskiego pracodawcę (art. 104 u.cudz.) nie później niż w ostatnim dniu jego legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie jak było do tej pory nie później niż na 45 dni przed upływem ważności dokumentu legalizującego pobyt w Polsce. Obecnie zezwolenie na pobyt czasowy oraz zezwolenie na pobyt czasowy i pracę jest udzielane na 3 lata (przed nowelizacją – 2 lata). Ustawodawca nie zrezygnował jednak z dwóch odrębnych procedur administracyjnych (uzyskania zezwolenia na pracę, uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy dla pracowników). Jednak z ujednoliconej procedury mogą skorzystać tylko cudzoziemcy, którzy już legalnie przebywają w Polsce.
Natomiast złożenie wniosku o wydanie samego zezwolenia na pracę nadal należy do obowiązków tylko pracodawcy, który chce zatrudnić cudzoziemca. On sam zaś, (choć postępowanie w oczywisty sposób go dotyczy) nie jest jego stroną (art. 88a Ustawy z dnia z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) i nie może np. złożyć odwołania od niekorzystnej dla niego decyzji. Stroną postępowania jest wyłącznie podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę jest rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy. Mają zatem do niego zastosowanie ogólne przepisy dotyczące ,,zwykłego” zezwolenia na pobyt czasowy. Katalog szczegółowych warunków, których łączne spełnienie jest wymagane aby zostało udzielone zezwolenie na pobyt czasowy i pracę zawiera art. 114 u.cudz..
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.