29.04.2016
W ubiegłym tygodniu pojawiły się informację o problemach akredytowanych przez WADA laboratoriów – w skutek których rosyjskie laboratorium utraciło akredytację, natomiast chińskiemu i portugalskiemu laboratorium akredytacja została zawieszona. Dlatego też w dniu dzisiejszym chciałbym Państwu przybliżyć instytucję zawieszenia akredytacji – czyli kto, kiedy i na jaki okres czasu może zawiesić akredytowane laboratorium.
Przede wszystkim zawieszenie akredytacji oznacza brak możliwości dokonywania w czasie zawieszenia analiz próbek moczu i krwi oraz obowiązek przetransportowania próbek do innych akredytowanych laboratoriów.
Samo zawieszenie może nastąpić z uwagi na wyniki uzyskane w programie zewnętrznej oceny jakości lub na podstawie innych dowodów, które potwierdzają odchylenia (niezgodności) od Międzynarodowych Standardów dla Laboratoriów wydanych przez WADA ujawnionych w toku rutynowych analiz próbek kontroli antydopingowej.
Jednocześnie Międzynarodowe Standardy wskazują na przykładowe niezgodności, których skutkiem może być zawieszenie akredytacji:
Katalog powyższych niezgodności ma charakter otwarty. Natomiast same przypadki stwierdzenia braku zgodności z Międzynarodowym Standardem oceniane są przez WADA indywidualnie w zależności od surowości niezgodności oraz konsekwencji dla całego systemu antydopingowego.
Okres i warunki zawieszenia uzależniony są od stwierdzonych niezgodności. Jednakże akredytację zawiesza się na okres ustalony przez WADA maksymalnie na 6 miesięcy. W tym czasie laboratorium ma obowiązek usunąć niezgodności, udokumentować ich usunięcie i zgłosić ten fakt do WADA. Natomiast, jeśli niezgodność nie może być usunięta we wstępnym okresie zawieszenia to wówczas zawieszenie może zostać przedłużone lub może dojść do cofnięcia akredytacji. Samo przedłużenie może nastąpić maksymalnie na kolejne sześć miesięcy – w zależności od wyjaśnienia opóźnień oraz podjętych działań naprawczych. Jeśli laboratorium przedstawi do WADA zadawalające dowody, które potwierdzają naprawienie niezgodności, akredytacja laboratorium jest przywracana. W sytuacji braku takich dowodów akredytacja laboratorium może zostać cofnięta.
Jak więc widać z powyższego WADA kładzie duży nacisk by laboratoria działały zgodnie i w oparciu o normy ISO 17025 oraz Międzynarodowe Standardy. W sytuacji, gdy laboratorium nie przestrzega tych przepisów i zostaną stwierdzone nieprawidłowości (w szczególności te przykładowe wskazane przez WADA) laboratoria muszą liczyć się z zawieszeniem akredytacji, a jeśli nie wprowadzą odpowiednich działań naprawczych to nawet z cofnięciem akredytacji.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.