09.02.2017
Dzisiejszym wpisem chciałabym przybliżyć Państwo kwestie związane z art. 23 ustawy o sporcie, który stanowi o zawieszeniu władz polskiego związku sportowego (pzs) oraz wyznaczeniu kuratora dla pzs i pokazać jak tego rodzaju regulacje wpływają na relacje z międzynarodowymi federacjami sportowymi.
Art. 23 u.s. stanowi, że:
1. Sąd na wniosek ministra właściwego do spraw kultury fizycznej może, w drodze postanowienia:
1) zawiesić w czynnościach władze polskiego związku sportowego;
2) rozwiązać polski związek sportowy, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.
2. Jeżeli sąd zawiesi w czynnościach władze polskiego związku sportowego, wyznacza kuratora, który jest obowiązany do przeprowadzenia, w terminie 6 miesięcy od dnia wyznaczenia, wyborów nowych władz polskiego związku sportowego.
3. Kuratorowi przysługują określone w statucie uprawnienia zawieszonych w czynnościach władz polskiego związku sportowego.
4. Kuratorowi przysługuje wynagrodzenie, określone przez sąd, wypłacane z budżetu polskiego związku sportowego, w którym pełni swoją funkcję.
Przepis ten wskazuje na dwie najbardziej dotkliwe sankcje dla pzs (art. 23 ust. 1 pkt. 1 i 2). O zastosowanie tego rodzaju sankcji może wystąpić minister właściwy do spraw kultury fizycznej. W sytuacji, kiedy działalność władz polskiego związku sportowego narusza prawo lub postanowienia statutu - zawieszenie w czynnościach władze pzs oraz jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem - rozwiązanie pzs.
Sądem właściwym dla rozpoznania wniosku ministra o zastosowanie środków nadzoru wymienionych w omawianym przepisie będzie sąd rejestrowy właściwy dla polskiego związku sportowego, którego wniosek ten dotyczy.
Pojawia się zatem pytanie, jakich władz dotyczy przepis? Może się wydawać, że przedmiotem orzeczenia sądu w tym zakresie jest zawieszenie wszystkich wymienionych postaci tych władz (art. 11 ustawy Prawo o stowarzyszeniach w zw. z art. 7u.s.). Zastosowanie tego rodzaju wykładni byłoby jednak błędne. Nie może bowiem zostać zawieszone w działaniu walne zebranie członków bądź też delegatów pzs. Zastosowanie środka nadzoru ma przecież zapewnić realizację dwóch zasadniczych celów: powstrzymać dotychczasowe władze przed dalszym działaniem i po drugie, doprowadzić do wyboru ich nowego składu osobowego. Zawieszenie działania walnego zgromadzenia członków (delegatów) uniemożliwiłoby w praktyce osiągnięcie tego drugiego. Kurator nie ma, co wynika wprost z art. 23 ust. 2 u.s., samodzielnego uprawnienia do powołania władz polskiego związku sportowego. Musi on zastosować tryb i procedurę wyborów określoną w statucie tego związku. W tym celu kurator zobligowany jest doprowadzić do zwołania walnego zebrania członków polskiego związku sportowego, który ma kompetencje wyboru składu osobowego zarządu oraz organu kontroli wewnętrznej.
Jak wskazałam, w przypadku zawieszenia władz pzs faktyczną władzę (od momentu zawieszenia władz do wyboru nowych) w związku sprawuje kurator wyznaczony przez sąd. W tym momencie możemy spotkać się ze zgrzytem na linii pzs, a daną międzynarodową federacją sportową. Biorąc pod uwagę, że międzynarodowe federacje sportowe bardzo bronią swojej autonomii, to fakt ingerencji władzy publicznej we władze jej członków może być traktowane niezbyt przychylnie i nie spotkać się z aprobatą jej władz. Często ma to swoje odzwierciedlenie w przepisach wewnętrznych regulujących działalność międzynarodowych federacji sportowych. Dla przykładu wskażę przepisy statutu FIFA – art. 13 i 17. Art. 13 - Members’ obligationsstanowi m.in., że członkowie są zobowiązani do przestrzegania przepisów gry, do samodzielnego prowadzenia swoich spraw i zapewnienia, że własne sprawy związku nie będą zależne od stron trzecich. Z kolei art. 17 - Independence of Members and their bodies wskazuje, że każdy członek samodzielnie prowadzi swoje sprawy bez żadnych ingerencji osób trzecich. Organy członka będą w całości wybierane bądź wskazywane przez dany związek. Natomiast statut tego członka będzie przewidywał zupełną niezależność ich wyboru oraz mianowania zaś każdy organ, który został wybrany lub mianowany z naruszeniem tegoż przepisu (nawet jeżeli jest to organ tymczasowy) nie będzie uznany przez FIFA, a ich decyzje nie będą uznawane przez FIFA.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że chociaż regulacje wprowadzone przez polskiego ustawodawcę nie budzą zastrzeżeń i wątpliwości, to jednak FIFA jasno wskazuje, że tego rodzaju regulacje nie będą przez nią uznawane. Wystarczy tylko przypomnieć nie tak dawną sytuację dotyczącą Indonezji czy z naszego podwórka – zawieszenie władz PZPN w 2007 r. żeby przekonać się, że z FIFA jest skuteczna w egzekwowaniu swoich regulacji, a groźba wykluczenia krajowej federacji z rozgrywek wpływa skutecznie na zmianę decyzji władz publicznych.W celu szerszego przybliżenia tej tematyki odsyłam Państwa do swoich dwóch wcześniejszych wpisów: ,,Federacje sportowe i ich autonomia” oraz ,,Granice interwencjonizmu państwowego w sporcie”.
Obowiązujący statut FIFA wprowadza mało komfortową sytuację. Niestety FIFA podlega przepisom prawa szwajcarskiego, które jak wiemy jest dość liberalne jeżeli chodzi o nadzór nad zarejestrowanymi tam podmiotami (nie bez powodu część międzynarodowych federacji sportowych ma właśnie tam swoja siedzibę). Temat zależności pomiędzy krajowymi a międzynarodowymi federacjami sportowymi, to temat rzeka i to nie tylko od strony prawnej ale i także z perspektywy politologicznej.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.