19.11.2015
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 listopada 2015 r. (Dz. U. Dz.U. 2015 poz. 1873) zmieniającym rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego mamy w Polsce nowy zawód – jeździec. Został wprowadzony na wniosek ministra sportu i turystyki.
Powyższa zmiana stanowi na pewno dobrą informację dla szeroko pojętego rynku konnego. Umożliwia odpowiednie kształcenie w naszym systemie edukacyjnym – powstanie szkół dla dżokejów, które będą przygotowywały, kształciły jeźdźców m.in. na potrzeby dyscyplin sportowych. Stworzenie tego typu placówek to bez wątpienia długofalowe przedsięwzięcie, które wymaga chociażby specjalnie wyposażonych miejsc do treningów, w których przyszli dżokeje będą pracowali nad rozwojem swojej techniki, wytrzymałości czy równowagi. Patrząc jednak chociażby na raport Removing the Blinkers World Horse Welfare and Eurogroup for Animals Raport z 2015 r. (http://www.worldhorsewelfare.org/Removing-the-Blinkers), to jest to inwestycja opłacalna. Wartość przemysłu jeździeckiego w Europie szacuje się bowiem na 100 mld euro rocznie, a zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę rośnie nie tylko w Polsce, ale także i w innych krajach europejskich. Jego siłą są przede wszystkim odpowiednio przygotowane przez zawodowców konie. Jak wskazano w uzasadnieniu (z 15.10.2015 r.) do w/w rozporządzenia: ,,Kształcenie uczniów w zawodzie Jeździec zwiększy szanse pozytywnych zmian w sektorze jeździeckim w Polsce, a młodym ludziom umożliwi realizowanie pasji i kariery w Polsce i na arenie międzynarodowe. […].Uczniowie kształcący się w zawodzie Jeździec zdobyliby przewagę w postaci praktycznych umiejętności w zakresie użytkowania koni o przeznaczeniu sportowym, wyścigowym, rekreacyjnym, służbowym, roboczym i dla potrzeb hipoterapii”.
W związku z powyższym tematem warto także zwrócić uwagę na pewne zagadnienia. Po pierwsze - kwestie związane z odpowiedzialnością za zwierzę w perspektywie ewentualnej szkody wyrządzonej jego działaniem – o czym była już mowa na portalu milldyvax.com w artykule Odpowiedzialnośc za zwierzę , a także polecić lekturę Ustawy z dnia 18 stycznia 2001 r. o wyścigach konnych (Dz. U. Nr 11, poz. 86 z późn. zm.), która reguluje zasady organizowania wyścigów konnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, w tym kompleksowo reguluje m.in. kwestie związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną podmiotów uczestniczących w wyścigach konnych, np. kierowników stajni, lekarzy weterynarii, trenerów, jeźdźców oraz określa katalog kar.
Miejmy nadzieję, że dzięki nowelizacji rozporządzenia już niedługo będziemy plasować się w czołówce potęg jeździeckich.
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.