20.11.2013
7 listopada Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Pan Andrzej Kraśnicki oficjalnie przedstawił kandydaturę Krakowa zgłaszającego się do roli gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz XIII Zimowych Igrzysk Paralaolimpijskich w roku 2022. Kraków ubiega się o organizacje wspomnianej imprezy wspólnie ze Słowacją. Jaką drogę teraz czeka wniosek aplikacyjny?
Niewątpliwie dość długą. W dniu 14 listopada 2013 r. upłynął termin do zgłaszania aplikacji. Swoje kandydatury zgłosiły również Ałma-Ata, Pekin, Lwów, Oslo oraz Sztokholm. Natomiast decyzja o tym kto zostanie gospodarzem igrzysk zapadnie dopiero 31 lipca 2015 r. podczas 127 sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Kuala Lumpur. Przyglądnijmy się jak wygląda procedura wyboru miasta- gospodarza.
Kwestię tę reguluję Karta Olimpijska (zwana dalej „Kartą ), której ostatnia obowiązująca wersja datuje się na 9 września 2013 r. W art .33 „Wybór miasta gospodarza postanowiono, że poza wyjątkowymi okolicznościami wybór zostaje dokonany na 7 lat przed rozpoczęciem ceremonii Igrzysk Olimpijskich. Natomiast w przepisie wykonawczym do art. 33 Karty ustanowiono kilka warunków wymaganych dla wniosku, tj: wniosek musi być zatwierdzony przez Narodowy Komitet Olimpijski danego kraju (zwany dalej „Komitetem , ust. 1); władze i Komitet muszą zagwarantować, że Igrzyska Olimpijskie będą zorganizowane „ku zadowoleniu i zgodnie z warunkami wymaganymi przez MKOl (ust.2); od dnia złożenia wniosku do MKOl, Komitet będzie nadzorował i ponosił wspólną odpowiedzialność za działania i sposób postępowania zgłaszającego się miasta w związku z tym zgłoszeniem; każde miasto zgłaszające się jest zobowiązane do postępowania zgodnie z Kartą Olimpijską oraz innymi uregulowaniami lub wymogami Komitetu Wykonawczego MKOl, jak również ze wszystkimi normami technicznymi wydanymi przez Międzynarodowe Federacje dla ich sportów (ust.3 ); wszystkie miasta zgłaszające będą postępować zgodnie z procedurą akceptacji kandydatury realizowaną przez Komitet Wykonawczy MKOl (ust.4)
Następnym krokiem w drodze do uzyskania prawa gospodarza Igrzysk Olimpijskich jest uzyskanie pozytywnej oceny. Za miasto kandydujące uznaje się to miasto zgłaszające się, w stosunku, do którego Komitet Wykonawczy MKOl podjął decyzje, że może być przedstawione do wyboru przez Sesję. Następnie Prezydent mianuje stosowną Komisję Oceniającą dla miast kandydujących, która składa się z członków MKOl, przedstawicieli Międzynarodowych Federacji, Narodowych Komitetów Olimpijskich, Komisji Zawodniczej i Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Zadaniami tak wybranej Komisji Oceniającej jest w szczególności: przeanalizowanie kandydatury każdego miasta; przeprowadzenie inspekcji obiektów i przedłożenie członkom MKOl pisemnego raportu na temat wszystkich kandydatur nie później niż na jeden miesiąc przed otwarciem Sesji, która dokona wyboru miasta gospodarza Igrzysk Olimpijskich. Ponadto obowiązkiem każdego miasta jest przedłożenie stosownych gwarancji finansowych zgodnie z wymogami przedstawionymi przez Komitet Wykonawczy.
Ostatnim etapem jest już sam wybór miasta gospodarza dokonywany na Sesji MKOl. Wcześniej Komisja Wykonawcza w oparciu o raport dotyczący każdego z miast opracuje ostateczną listę miast kandydujących i zatrzyma ją w celu przedłożenia do głosowania przez Sesję. Wybór odbywa się po rozpatrzeniu na Sesji raportu Komisji Oceniającej. Po dokonaniu wyboru MKOl podpisuje stosowne pisemne porozumienie z miastem gospodarzem i Narodowym Komitetem Olimpijskim tego kraju. Powszechnie tego rodzaju porozumienie nazywane jest „Kontraktem Miasta Gospodarza i podlega natychmiastowej realizacji przez wszystkie strony po wyborze miasta gospodarza.
Jak więc wynika z powyższego przed Krakowem jeszcze długa droga do ostatecznej decyzji w sprawie wyboru gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. Inicjatywa niewątpliwie szczytna i znajdująca zdecydowane poparcie nie tylko społeczeństwa ale również i przedstawicieli rządu. Jednak co ciekawe już na tym etapie pojawiły się również głosy przeciwne igrzyskom w Krakowie. Komitet „Kraków przeciwko igrzyskom wystosował list otwarty, w którym widnieje postulat przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie organizacji zimowej olimpiady. Tak więc standardowo możemy znaleźć zwolenników organizacji takiej imprezy sportowej w Polsce, jak i jej przeciwników. A Państwo, do której kategorii się zaliczają?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.