12.12.2014
Ciągle dla bardzo wielu osób uprawiających narciarstwo czy snowboard naturalne jest, że w przerwie sportowej aktywności na stokach zjeżdżają do schronisk na ciepły posiłek i dodatkowo rozgrzewają się grzanym winem, piwem lub innymi alkoholowymi trunkami. Jako, że zima za pasem, czas wszystkim przypomnieć o konsekwencjach prawnych takich przyjemności .
Spędzając wolny zimowy czas „na stoku” trudno nie zaobserwować, że w każdym możliwym schronisku, barze, a nawet budce z jedzeniem są serwowane napoje wyskokowe. Turyści się relaksują, odpoczywają i dobrze bawią przy grzanym winie a sprzedawcy, zarządcy stoków liczą zyski. Wydaje się, że to nieodłączny element tej formy wypoczynku. Jednak przy spożywaniu napojów alkoholowych na stoku warto zachować umiar, ponieważ łatwo popełnić wykroczenie.
Pomimo faktu, że Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 r. obowiązuje już niemalże 3 lata to ciągle bardzo wąska grupa osób uprawiających sporty zimowe zdaje sobie sprawę, że uprawianie narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanych terenach narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest zabronione pod groźbą kary grzywny. Zgodnie z kodeksem wykroczeń górna granica tej sankcji wynosi aż 5 000 zł. Jednak moim zdaniem to nie dbałość o stan naszych funduszy powinna nas powstrzymywać od nadmiernego spożywania napojów alkoholowych a troska o bezpieczeństwo nas samych i osób w naszym otoczeniu.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie, zorganizowanymi terenami narciarskimi są ogólnie udostępnione i odpowiednio naśnieżone lub z odpowiednio przygotowanym sztucznym podłożem, oznaczone i zabezpieczone tereny przeznaczone do uprawiania narciarstwa lub snowboardingu, znajdujące się przy urządzeniach transportu linowego lub taśmowego przeznaczonych do transportu osób oraz narciarskie trasy biegowe i półka ćwiczebne. W zakres tego pojęcia wchodzą praktycznie wszystkie miejsca potocznie rozumiane jako stoki czy nartostrady.
Aby ustalić, kiedy mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości konieczne będzie sięgnięcie do ogólnej definicji zawartej w Kodeksie Karnym. Zatem stan nietrzeźwości zachodzi gdy zawartość w alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub wartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Pomimo istnienia opisanego zakazu osobiście nie spotkałem się z weryfikacją trzeźwości na polskich stokach przez uprawnione organy. W ciągu kilkunastoletniej przygody z narciarstwem tylko raz byłem poddany rutynowej kontroli trzeźwości na stoku, jednak było to poza granicami naszego kraju. Może z tego powodu wielu z nas zapomina, że sięgając po kolejne piwo lub grzane wino w przerwie jazdy na nartach lub snowboardzie może dopuszczać się łamania prawa – po prostu mało kto zwraca na to uwagę.
Należy pamiętać, że również na zarządcach zorganizowanych terenów narciarskich spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa osób tam przebywających. Między innymi są oni zobligowani do prowadzenia działalności profilaktycznej i informacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa podczas uprawnia narciarstwa i snowboardingu. Mają również uprawnienie do odmowy wstępu lub nakazu opuszczenia terenu osobie, która zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Jednak ciężko powiedzieć czy takie zdarzenia mają miejsce w praktyce.
Na zakończenie pozostaje mi życzyć narciarzom, snowboardzistom oraz zarządcom zorganizowanych terenów narciarskich bezpiecznego sezonu. Przy spożywaniu alkoholu lub innych środków odurzających warto zachować umiar. Nawet pomijając kwestie łamania prawa, kierujmy się po prostu zdrowym rozsądkiem. A jak ktoś czuje wielką potrzebę spożycia większej ilości to może przecież sobie na to pozwolić wieczorem po zakończonej jeździe albo po prostu we własnym domu.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.