16.02.2014
Dzisiejszy blog chciałbym poświęcić realizacji zlecenia w sprawie przygotowania zmian do statutu w polskim związku sportowym. Projekt zmienionego statutu został przygotowany oraz przesłany do Departamentu Kontroli Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie ewentualnych uwag. I w tym momencie pojawiło się ciekawe zagadnienie prawne.
Mianowicie MSiT zasugerowałoby Walne Zebranie Członków podczas przyjmowania nowej treści statutu podjęło również uchwałę w sprawie upoważnienia zarządu polskiego związku sportowego do wprowadzenia zmian w brzmieniu statutu przyjętym podczas walnego zebrania członków a wynikających ze stanowiska organu nadzoru nad polskim związkiem sportowym lub sądu rejestrowego w toku postępowania rejestrowego zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Z jednej strony niewątpliwie upoważnienie takie ma walor praktyczny. Przyjęta przez walne zebranie członków treść statutu następnie musi zostać przesłana do organu nadzoru celem jego zatwierdzenia. W toku zatwierdzenia może dojść do konieczności zmian niektórych z zapisów statutu. Wówczas zgodnie nie tylko ze statutem, ale również ustawą – Prawo o stowarzyszeniach takie zmiany powinny zostać dokonane przez najwyższą władzę stowarzyszenia, czyli walne zebranie członków. A więc konieczne byłoby zwoływanie kolejnego walnego. W związku, z czym takie upoważnienie ma spowodować, że przy ewentualnych zmianach to zarząd polskiego związku sportowego będzie mógł je wprowadzić by nie było konieczności zwoływania kolejnego walnego.
Z drugiej jednak strony, w większości statutów polskich związków sportowych wprowadzony jest zapis mówiący o tym, że jedną z kompetencji walnych zebrań członków jest podejmowanie uchwał w sprawie zmiany statutu. Moim zdaniem w sytuacji, gdy nie wprowadzimy dodatkowego zapisu dającego kompetencję zarządowi do wprowadzania ewentualnych zmian, w sytuacji opisanej powyżej to wówczas narusza to postanowienia statutu, który kompetencję zmian statutu zastrzega wyłącznie dla walnego zebrania członków. W związku z czym takie upoważnienie mogłoby naruszać postanowienia statutu.
Wskazać jednak należy, że wprowadzenie tego rodzaju upoważnienia do statutu samo w sobie nie narusza ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Jak bowiem wynika z art. 10 ust. 1 – statut stowarzyszenia określa w szczególności zasady dokonywania zmian statutu. A więc jeśli jako generalną zasadę określimy kompetencję walnego zebrania członków w sprawie zmiany statutu, a następnie w postanowieniach dotyczących zarządu wprowadzimy kompetencję do dokonania zmian statutu wynikających ze stanowiska organu nadzoru lub sądu rejestrowego to będzie to jak najbardziej prawidłowe. Ponadto zapewni to nam w praktyce szybsze zarejestrowanie zmian bez konieczności zwoływania kolejnych walnych zebrań. W związku, z czym namawiam Państwa do zastanowienia się nad wprowadzeniem powyższej instytucji do swoich statutów.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.