15.12.2021
Kolejny „takt” za nami, a następny już od dziś aż do 31 stycznia 2022 roku. Wspomniany w poprzednim zdaniu „takt”, to - zgodnie jeszcze z ubiegłorocznymi i wiosennymi obostrzeniami związanymi z występowaniem epidemii na terenie Polski - okres obowiązywania danych, konkretnych obostrzeń, ograniczeń, nakazów i zakazów. O tym jak było do wczoraj pisałem tutaj, tymczasem od dziś jest nieco „ostrzej” i „mocniej”. To efekty nowelizacji.
Nowelizację wprowadzono ROZPORZĄDZENIEM RADY MINISTRÓW z dnia 14 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wg moich rachunków to już 16 nowelizacja, ale mogę się mylić. Dla celów łatwiejszej identyfikacji aktu prawnego nowelizowane rozporządzenie nazywać będę w dalszej części: Rozporządzenie z 6 maja 2021 r.
Przede wszystkim zmienia się limit kibiców, którzy mogą przyjść na zawody sportowe z 50% do 30%, a resztę mogą stanowić tylko zaszczepieni. Rozporządzenie daje możliwość weryfikacji paszportów covidowych organizatorom meczów i eventów. Zmieniają się też zasady kwarantanny dla osób zaszczepionych. Otóż o ile wcześniej, przebywając w jednym mieszkaniu z osobą zakażoną, będąc zaszczepionym nie było się na kwarantannie, o tyle teraz szczepienie nie zwalnia z obowiązku poddania się kwarantannie. A teraz pora na szczegóły.
Ograniczenia, zakazy i nakazy obowiązują do 31 stycznia 2022 roku. Wprowadzono je zatem na prawie półtora miesiąca. Ponadto zgodnie z § 1 ust. 2 pkt 1) rozporządzenia zmieniającego wprowadzono, że Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID jest wystawiane w postaci elektronicznej - automatycznie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.
Do rozporządzenia z 6 maja 2021 r. dodano też § 2a. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, do dnia 31 stycznia 2022 r. osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen), jest obowiązana okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim albo w języku angielskim wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Tego obowiązku, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 5 i 6 czyli wobec uczniów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, a także wobec dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem. Osoba, która nie okaże takiego testu, o którym mowa w ust. 1 jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającą 14 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Obowiązku kwarantanny przy przekraczaniu zewnętrznej granicy Unii Europejskiej nie stosuje się także do osób przybywających do Polski, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej lub znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, i upłynęło co najmniej 14 dni od dnia podania szczepionki jednodawkowej albo drugiej dawki szczepionki – w przypadku szczepionek dwudawkowych, zwanych dalej „osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19”.
Ponadto w § 3 ust. 5 rozporządzenia z 6 maja 2021 r. dodano wyjątek dotyczący posiadania negatywnego testu wykonanego w okresie 48 godzin przed przylotem do Polski przez osobę przekraczającą granicę Rzeczypospolitej Polskiej, która rozpoczęła podróż z terytorium państwa nienależącego do strefy Schengen lub państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, z wyjątkiem Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino, Państwa Watykańskiego lub Stolicy Apostolskiej albo państwa, które uzgodniło z Rzecząpospolitą Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Poprzez nowelizację § 3 ust. 8 rozporządzenia z 6 maja 2021 r., osoba wykonująca zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711), która uzyskała kwalifikacje do wykonywania danego zawodu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekracza tę granicę w celu udzielania świadczeń zdrowotnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może rozpocząć udzielanie świadczeń zdrowotnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po spełnieniu warunków określonych przepisami dotyczącymi ich udzielania oraz: uzyskaniu negatywnego testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 albo uzyskaniu statusu osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19.
Spora zmiana dotyczy osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej. Do tej pory jeżeli taka osoba była zaszczepiona nie podlegała kwarantannie mimo, że przebywała z zakażonym. Teraz od momentu uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, osoba prowadząca wspólne gospodarstwo lub współzamieszkująca jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. I w tym przypadku, nie wydaje się decyzji organu inspekcji sanitarnej. Znowelizowany § 4 ust. 7 otrzymał brzmienie iż obowiązku, kwarantanny nie stosuje się do osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19 lub osoby, która była poddana izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia wprowadzenia do systemu, uzyskanego przez osobę współzamieszkującą lub współprowadzącą gospodarstwo domowe pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, ale pod warunkiem uzyskania przez tę osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby prowadzącej z tą osobą wspólne gospodarstwo domowe lub z nią zamieszkującej. Okres kwarantanny takiej osoby ulega zakończeniu od momentu wprowadzenia do systemu, negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uzyskanego przez tę osobę.
Do osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkującej z osobą, która w dniu wejścia w życie rozporządzenia odbywa obowiązkową izolację w warunkach domowych w związku ze stwierdzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczasowym.
Rozporządzeniem wprowadzono też możliwość szczepień dzieci, które ukończyły 5 lat. Wcześniej dolną granicą było ukończone 12 lat.
I teraz o limitach. W hotelach, restauracjach, na imprezach sportowych będzie to 30%. Zgodnie z § 9 ust. 7b rozporządzenia z 6 maja 2021 r, do dnia 31 stycznia 2022 r. prowadzenie usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych jest dopuszczalne z zastrzeżeniem ust. 3a i 4. W przypadku prowadzenia usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim, o którym mowa w art. 36 pkt 1–3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, dla gości udostępnia się nie więcej niż 30% pokoi znajdujących się w danym obiekcie.
Zgodnie z § 9 ust. 16a rozporządzenia z 6 maja 2021 r, do dnia 31 stycznia 2022 r. prowadzenie działalności, o której mowa w ust. 15, jest dopuszczalne, pod warunkiem że klienci będą zajmowali nie więcej niż 30% liczby miejsc w ogródku gastronomicznym, lokalu lub wydzielonej strefie gastronomicznej i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.
30% to limit, który będzie też obowiązywać w kinach i klubach filmowych i tam dodatkowo już od dwóch nie można spożywać posiłków i napojów.
Co do działalności sportowej to znowelizowany § 9 ust. 31e rozporządzenia z 6 maja 2021 r, brzmi teraz następująco:
Od dnia 26 czerwca 2021 r. do dnia 31 stycznia 2022 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku:
1) sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu;
2) zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie;
3) zawodników będących członkami kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej;
4) zawodników uprawiających sport w ramach ligi zawodowej, o której mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie;
5) zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych;
6) dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;
7) obiektów sportowych na otwartym powietrzu, przy czym udostępnia się publiczności nie więcej niż 30% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, bez udostępniania miejsc siedzących obok siebie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami;
8) basenów, aquaparków i obiektów sportowych zamkniętych, przy czym basen, aquapark albo obiekt sportowy udostępnia się liczbie osób nie większej niż 30% obłożenia basenu, aquaparku albo obiektu oraz udostępnia się publiczności nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami;
9) działalności prowadzonej na otwartym powietrzu, poza obiektami sportowymi, pod warunkiem udziału w wydarzeniu, zajęciach sportowych lub współzawodnictwie sportowym nie więcej niż 250 osób;
10) szkolenia i współzawodnictwa w sporcie akademickim realizowanych przez Akademicki Związek Sportowy.
Ponadto, do dnia 31 stycznia 2022 r. ustanowiony został zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty:
1) działalności dyskotek (serwujących głównie napoje) (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w pod-klasie 56.30.Z);
2) działalności polegającej na prowadzeniu miejsc do tańczenia lub w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.A), z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych;
3) działalności polegającej na prowadzeniu miejsc do tańczenia lub w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (oznaczonej we wpisie przedsiębiorcy lub podmiotu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej, jako przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej, kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności 93.29.Z), z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.
Wbrew zapowiedziom nie pojawiły się wyjątki dotyczące zabaw sylwestrowych, ale Rząd zapewnia, że odpowiednia nowelizacja zostanie opublikowana.
Do dnia 31 stycznia 2022 r. również prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.B) jest dopuszczalne pod warunkiem, że w pomieszczeniu, w którym jest prowadzona tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 100 osób.
Ograniczenia obejmą także kościoły. Zgodnie z § 26 ust. 10b rozporządzenia z 6 maja 2021 r, do dnia 31 stycznia 2022 r. zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem, że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się:
1) w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 30% obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują nakaz zakrywania ust i nosa, o którym mowa w§ 25 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
2) na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.
Skoro mowa o liczeniu, nie wprowadzono limitów do środków komunikacji miejskiej, które zapowiadano. Rząd natomiast zapowiada zwiększone kontrole zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji.
I na koniec, to co Rząd zapowiadał już wcześniej czyli weryfikację szczepień.
Do rozporządzenia z 6 maja 2021 r wprowadzono § 26a, zgodnie z którym do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawanego za równoważne z zaświadczeniami wydawanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.