22.01.2020
W ostatnim czasie w Polsce, zwłaszcza w piłce nożnej, mieliśmy kilka wpadek dopingowych. W związku z tym warto przypomnieć, jak uregulowane są podstawowe przepisy z tym związane oraz pokrótce przybliżyć zmiany, które zaczęły obowiązywać wraz z rozpoczęciem 2020 roku.
Ostatnie miesiące były dość „bogate” w wpadki dopingowe wśród polskich sportowców. Kilka negatywnych przypadków zanotowaliśmy w środowisku piłkarskim. W październiku pozytywny wynik testu uzyskał piłkarz ŁKS Łódź Michał Kołba, następnie ujawniono aferę związaną z siedmioma zawodnikami Pogoni Siedlce, a w styczniu doping wykryto u bramkarza Radomiaka Radom Artura Halucha. Passa ta więc nie wygląda najlepiej, dlatego sportowcy muszą być świadomi obowiązujących ich przepisów.
Gdzie szukać przepisów?
Każdy sportowiec jest zobowiązany do przestrzegania Światowego Kodeksu Antydopingowego. Dokumentem powszechnie dostępnym jest „Lista Substancji i Metod Zabronionych”. Za jej publikację i coroczne aktualizowanie odpowiedzialna jest Światowa Agencja Antydopingowa (WADA). Warto dodać, że na jej czele od 1 stycznia bieżącego roku stoi Witold Bańka, który pełni rolę prezydenta organizacji.
Substancje i metody
Jak stanowi dokument i jak wskazuje jego nazwa sportowcy muszą pilnować się i nie używać substancji danego rodzaju. Co więcej, przepisy zabraniają też stosowania niektórych metod. Sytuacja z ich nadużyciem miała miejsce we wspomnianej Pogoni Siedlce, gdzie piłkarze przyjęli teoretycznie substancje dozwolone, jednak przekroczyli oni przyjętą normę i tym samym doszło do złapania antydopingowych przepisów.
Dokument dzieli się na trzy segmenty:
- Substancje i metody zabronione w każdym czasie
- Substancje i metody zabronione podczas zawodów
- Substancje zabronione w niektórych sportach
Zmiany 2020
Od stycznia 2020 roku w życie weszło szereg zmian. WADA corocznie do obowiązujących przepisów wprowadza różnego rodzaju modyfikacje.
W pierwszym z wcześniej wymienionych segmentów, jeśli chodzi o środki anaboliczne zlikwidowano podział steroidów anaboliczno-androgennych (SAA) na "a. egzogenne" i "b. endogenne". Wszystkie SAA połączono w jedną klasę. Dotychczasowe przykłady substancji zabronionych w klasie S1 nie uległy zmianie. Dodano dwa dodatkowe przykłady (metyloklostebol i 1-epiandrosteron). Zmiana ta została wprowadzona w celu odzwierciedlenia faktu, że wszystkie środki anaboliczne podawane egzogennie są zabronione. Jeśli chodzi o hormony peptydowe, czynniki wzrostu substancje pokrewne i mimetyki zdecydowano się na usunięcie z listy substancji i metod zabronionych argon. Z kolei w zakresie modulatorów hormonów i metabolizmu dodano bazedoksyfen i ospemifen.
W drugim z segmentów wprowadzono zmiany w zakresie manipulacji chemicznych i fizycznych - zmieniono brzmienie w celu wyjaśnienia, że kontekst zakazu używania proteaz dotyczy jedynie fałszowania próbek. Miejscowe i ogólne stosowanie proteaz w celach terapeutycznych nie jest zabronione. Ponadto wprowadzono pewne zmiany odnoszące się do dopingu genowego i komórkowego.
W ostatnim, trzecim z segmentów w życie weszły następujące modyfikacje. Do listy stymulantów została dodana oktodryna jako przykład stymulantów określonych. W aspekcie narkotyków podkreślono i stwierdzono, że wszystkie izomery optyczne są zabronione. Ostatnia ze zmian dotyczy tego, że wszystkie naturalne i syntetyczne kanabinoidy są zabronione, w tym wszelkie preparaty z konopi i syntetycznych kannabinoidów, natomiast jeśli chodzi o kanabidiol (CBD) nie jest zabroniony.
Podsumowując zmiany, które weszły w życie z początkiem tego roku, należy także wspomnieć o tzw. „Programie Monitorującym”. WADA przygląda się stosowaniu pewnego rodzaju substancji, czy też metod, które obecnie nie są zakazane, jednak ich stosowanie może budzić pewne kontrowersje. W tym roku do Programu Monitorującego został włączony Ekdysteron w celu oceny skali jego wykorzystywania.
Na końcu warto jeszcze raz podkreślić, że wspominany w tym artykule dokument jest niezwykle ważny. Każdy sportowiec powinien zapoznać się z jego przepisami oraz pamiętać o zachodzących zmianach. Tak jak w każdej dziedzinie prawa obowiązuje zasada „nieznajomość prawa szkodzi”. W związku z tym sportowcy powinni być świadomi tego, jakie metody i substancje w świetle światowych przepisów są zabronione i w razie ich naruszenia, co do zasady, nie można zasłaniać się ich nieznajomością.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.