03.02.2016
Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie planom legislacyjnym dotyczącym stypendiów sportowych przyznawanych przez Ministra Sportu i Turystyki. Czego konkretnie mają dotyczyć proponowane zmiany? Zapraszam do lektury.
14 stycznia 2016 roku obyło się posiedzenie sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, na którym rozpatrywano informację Ministra Sportu i Turystyki na temat działalności resortu w 2016 roku, w tym również planom legislacyjnym Ministerstwa Dla celów niniejszego tekstu chciałbym wskazać na planowane zmiany w treści rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 15 października 2012 r. w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej.
Zmiany mają obejmować m.in. tryb przekazywania środków pieniężnych na rzecz sportowców. W tej chwili Ministerstwo przekazuje je polskim związkom sportowym, zaś dopiero te wypłacają je zawodnikom. Wskazują na to poniższe przepisy rozporządzenia:
§ 6.
1.Wypłaty stypendium dokonuje właściwy polski związek sportowy ze środków przekazywanych na ten cel przez ministra.
2.Wypłata stypendium następuje do 15 dnia następnego miesiąca po otrzymaniu decyzji ministra.
3.Wypłata stypendium określonego w § 4 ust. 4 pkt 2 następuje każdorazowo po upływie kolejnych 3 miesięcy danego roku.
4.Właściwy polski związek sportowy prowadzi obsługę finansową i jest obowiązany do przechowywania dokumentacji merytorycznej i finansowej związanej z wypłatą stypendiów.
Spotkaliśmy się jednak z sytuacjami, w których związki, pomimo otrzymania środków tytułem stypendiów sportowych, nie dokonywały świadczeń na rzecz zawodników. Minister Witold Bańka zaproponował, aby na podstawie nowych przepisów stypendia były wypłacane zawodnikom bezpośrednio ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Kolejną ze zmian w rozporządzeniu ma być umożliwienie wypłaty stypendium, w razie niezawinionego nieukończenia startu finałowego. Ma ono jednak odbywać się jedynie w określonych przypadkach. Minister jako przykład wskazał sztafety 4x100 metrów w lekkiej atletyce:
,,Obecnie jest tak, że zawodnik lub grupa zawodników, aby otrzymać stypendium, musi ukończyć bieg. Zdają sobie państwo sprawę ze specyfiki tej konkurencji – detale odgrywają niezmiernie istotną rolę. Bardzo często jest, ze sztafeta dostaje się do finałów, walczy w Mistrzostwach Europy i Igrzyskach, ale nie ukończy biegu, bo ktoś popełnił minimalny błąd. Wiąże się to z ryzykiem, które zawodnicy musza podjąć uzyskać jak najlepszy rezultat. (…)
Chcemy zmienić to rozporządzenie w taki sposób, aby w sytuacji niezawinionej (to będzie obwarowane pewnymi warunkami), podczas uczciwej rywalizacji, gdy dochodzi do błędu, np. sztafeta dostaje się do finału, będzie możliwość, aby otrzymała ona stypendium za sam fakt dostania się do finału. W przypadku dyskwalifikacji stypendium będzie na poziomie ósmego miejsca w mistrzostwach świata, Europy, lub igrzyskach olimpijskich, choć formalnie dana grupa na liście jest zdyskwalifikowana. Nie możemy karać zawodników za podjęcie ryzyka”.
Proponowaną zmianę należy zdecydowanie ocenić pozytywnie. Ciężko znaleźć uzasadnienie dla odmiennego traktowania zawodników, którzy zajęli ostatnie miejsce w finale od zawodników, którzy nie zdołali ukończyć finału, jeżeli oczywiście przyczyną nie było naruszenie przepisów dyscyplinarnych oraz antydopingowych bądź rażące naruszenie reguł współzawodnictwa.
Przy okazji nowelizacji rozporządzenia warto byłoby się zastanowić nad zmianą kryteriów przyznawania stypendiów. W szczególności mowa tu o § 5 rozporządzenia.
§ 5.
1.Członek kadry narodowej może otrzymać stypendium, jeżeli w zawodach, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, brało udział co najmniej 8 państw w danej konkurencji, przy czym w konkurencjach indywidualnych brało udział co najmniej 12 osób, a w konkurencjach zespołowych co najmniej 8 drużyn, osad lub załóg.
2.Jeżeli regulamin zawodów przewiduje udział mniejszej liczby osób, drużyn, osad lub załóg w związku z systemem kwalifikacji do danej konkurencji, nie stosuje się przepisu ust. 1.
Z powyższego przepisu wynika, że wypłata stypendium, niezależnie od osiągniętych wyników, uzależniona jest od następujących kryteriów:
1) Liczba państw biorących udział w danej konkurencji
2) Liczby osób albo drużyn, osad lub załóg biorących udział w danej konkurencji
Przepis § 5 ust. 2 przewiduje jednakże możliwość odstąpienia od kryterium liczby osób, drużyn, osad lub załóg w związku z systemem kwalifikacji do danej konkurencji. Nie dotyczy to jednak mniejszej liczby państw biorących udział w danych konkurencji. W praktyce oznacza to, że nawet, jeżeli regulamin przewiduje udział mniejszej liczby państw w danych zawodach rangi mistrzowskiej, wyżej wskazany przepis uniemożliwia uzyskanie świadczeń stypendialnych przez członków kadry narodowej. Przy okazji nowelizacji rozporządzenia warto byłoby zastanowić nad zasadnością zmiany wyżej wskazanej normy, np. poprzez dodanie zwrotu państw w § 5 ust. 2.
Podczas obrad Komisji wskazano na konieczność dokonania innych zmian legislacyjnych, m.in. w ustawie o sporcie, które będą dotyczyć zagadnień związanych ze statusem polskich związków sportowych. Zostaną one oczywiście poruszone w najbliższym czasie na łamach portalu.
(Zdjęcie przedstawia budynek Ministerstwa Sportu i Turystyki)
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.