16.09.2014
Dzisiaj parę słów o zmianach, które obecnie następują w austriackim systemie antydopingowym.W szczególności chciałbym wskazać na teoretyczną możliwość zastosowania tych rozwiązań na naszym krajowym podwórku.
Łukasz Klimczyk w tym artykule wskazywał już na możliwą nowelizację przepisów określających kompetencję Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Okazuje się, że również w Austrii podejmowane są działania mające na celu modyfikację systemu antydopingowego.
Bezpośrednim impulsem zmiany reżimu prawnego w sprawach dotyczących stosowania niedozwolonych substancji były pozytywne wyniki antydopingowe austriackich zawodników na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie. Warto również wskazać na biegacza Johannesa Dürra, który został złapany na zażywaniu niedozwolonych środków podczas tegorocznych zmagań w Soczi. Konsekwencją było wykluczenie go ze struktur Austriackiego Związku Narciarskiego.
Jedną ze zmian jest ma być nałożony na zawodników zakaz podejmowania współpracy z trenerami ukaranymi wcześniej w związku ze stosowaniem dopingu przez ich podopiecznych. W ten sposób w zasadzie uniemożliwia się wykonywanie wszelkich funkcji szkoleniowych przez w/w osoby. Biorąc pod uwagę ograniczenie prawa do wykonywania zawodu przez trenerów, należy wyrazić nadzieję, że zakaz ten będzie dotyczył jednoznacznych i niebudzących wątpliwości naruszeń przepisów antydopingowych przez trenerów.
Kolejną nowością jest wprowadzenie do systemu antydopingowego przepisów umożliwiających przymuszenie osób trzecich do wzięcia udziału w posiedzeniach w roli świadków. Odbywać ma się to na zasadach określonych w austriackich przepisach karnych. Zmianę tę uzasadniono brakiem możliwości przeprowadzenia rzetelnych postępowań antydopingowych ze względu na brak chęci współpracy ze strony osób wezwanych w charakterze świadków.
Czy możliwe byłoby wprowadzenie analogicznego zapisu w polskich przepisach antydopingowych? W teorii tak. Warto tutaj wskazać na przepis art. 285 kodeksu postępowania karnego Stanowi on, ze na świadka, biegłego, tłumacza lub specjalistę, który bez należytego usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie albo bez zezwolenia tego organu wydalił się z miejsca czynności przed jej zakończeniem, można nałożyć karę pieniężną w wysokości do 10 000 złotych oraz zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie.
Okazuje się zatem, że również w polskim porządku prawnym jest instytucja prawna umożliwiająca niejako wymuszenie na określonych osobach udział w rozprawie w charakterze świadka. Do tej chwili przepis ten nie został bezpośrednio wprowadzony do Modelowych Reguł Antydopingowych. W mojej ocenie nie ma potrzeby określania w tak rygorystyczny sposób sytuacji prawnej osób wezwanych w charakterze świadków w sprawach antydopingowych. Nie ma jednak gwarancji, że wraz z kolejnymi zmianami Światowego Kodeksu Antydopingowego kwestia ta nie zostanie w przyszłości określona w sposób odmienny.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.