20.11.2024
Kluby występujące w rozgrywkach piłkarskich organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej oraz Ekstraklasę S.A. są rzecz jasna członkami Polskiego Związku Piłki Nożnej. Samo członkostwo klubów w PZPN, formę prawną klubu – członka PZPN reguluje Uchwała nr XII/194 Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej z dnia 11 grudnia 2015 roku o członkostwie. Tam zawarte są również między innymi przepisy dotyczące następstwa prawnego klubów czy też wygaśnięcia członkostwa. Ostatnio przepisy w tej materii zostały znowelizowane Uchwałą nr X/147 z dnia 15 października 2024 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej o członkostwie.
Zmieniono sześć przepisów i oczywiście zaznajomimy Was z tymi zmianami, z których pierwsza dotyczy stanu posiadania klubu piłkarskiego. W par. 3 Uchwały nr XII/194 dodano ustęp 3 w brzmieniu: „Klub piłkarski może posiadać sekcję piłki nożnej mężczyzn i sekcję piłki nożnej kobiet, sekcję futsalu mężczyzn i sekcję futsalu kobiet lub tylko jedną z nich”.
Istotna i na pewno przyjęta ze sporym zainteresowaniem zostanie zmiana w par. 16 Uchwały nr XII/194, dotycząca nazw klubów i członów nazwy, które bywają wykorzystywane w celach sponsoringu. Przepis par. 16 zdanie pierwsze otrzymał następujące brzmienie: Zmiana nazwy klubu piłkarskiego lub sekcji piłki nożnej wyłącznie w celach marketingowych lub reklamowych, polegająca w szczególności na dodaniu nazwy sponsora do nazwy klubu ujawnionej w rejestrze, nie jest zmianą nazwy klubu w rozumieniu przepisów niniejszej uchwały. Zatem taka zmiana o celu marketingowym nie rodzi skutków przewidzianych uchwałą, w tym skutków związanych z następstwem prawnym, o które przy takiej zmianie absolutnie nie chodzi.
Jest też zmiana dotycząca przepisów o zmianie formy prawnej członka PZPN, np. ze stowarzyszenia w spółkę akcyjną. Par. 18 ust. 4 lit a) otrzymał następujące brzmienie: a) w przypadku klubów ligi zawodowej, klubów Futsal Ekstraklasy oraz klubów uczestniczących w rozrywkach prowadzonych przez PZPN – na stronach internetowych PZPN i właściwych miejscowo WZPN, ze wskazaniem terminu 30 dni na zgłoszenie do PZPN i właściwego miejscowo WZPN wszelkich roszczeń wobec danego Klubu,. Z kolei par. 18 ust. 5 zdanie pierwsze otrzymuje następujące brzmienie, doprecyzowując kwestie przekształcenia lub zbycia klubu piłkarskiego / sekcji piłkarskiej. Zgodnie z tym brzmieniem: 5.Przekształcenie i zbycie, o których mowa w ust.2 i 3 wymagają – w przypadku klubów ligi zawodowej, klubów Futsal Ekstraklasy oraz klubów uczestniczących w rozgrywkach prowadzonych przez PZPN – zgody Zarządu PZPN, wyrażonej w formie uchwały, podejmowanej w razie uwzględnienia argumentacji sformułowanej we wniosku klubu wraz z dokumentacją, o której mowa w par. 19 i załączonej do niej opinii właściwego miejscowo WZPN.
W Par. 19 Uchwały nr XII/194 - dotyczącym warunków skutecznej zmiany formy prawnej klubu, zbycia sekcji piłki nożnej klubu lub jego podziału i dokumentów jakie winny być złożone odpowiednio do Zarządu PZPN lub Zarządu właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej – zmieniono pkt a. I od dnia nowelizacji należy przede wszystkim na czele wszystkich dokumentów przedłożyć uchwałę walnego zebrania członków klubu będącego stowarzyszeniem lub uchwałę walnego zgromadzenia akcjonariuszy lub wspólników spółki kapitałowej o zmianie formy prawnej, przejęciu, zbyciu sekcji piłki nożnej lub podziale klubu.
Doprecyzowano też obowiązki członków PZPN, poprzez nowelizację par. 23 Uchwały, którego obecnie brzmienie to: „Członkowie zobowiązani są przesyłać do PZPN i właściwego wojewódzkiego związku piłki nożnej informacje o wszystkich istotnych zmianach dot. ich prawnego funkcjonowania, mające odzwierciedlenie w rejestrze lub w ewidencji”. Patrząc z praktyki z tymi zmianami zawsze jest problem, bo po pierwsze nie zawsze są zgłaszane, co może mieć wpływ na ich skuteczność, a jeśli są skuteczne to na ogólny poziom kultury prawnej klubu i - na kolokwialnie mówiąc – „bałagan” w klubie. Chodzi m.in. o zmiany członków władz, ale też zmiany statutu, które akurat w przeciwieństwie do zmiany członków władz mają charakter konstytutywny i obowiązują dopiero od dnia wpisania.
A jak już takie zmiany są zgłoszone w rejestrze, to trzeba je zgłosić w PZPN lub wojewódzkim ZPN. Uchwała nowelizująca weszła w życie z dniem podjęcia, czyli od 15 października 2024 roku.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
23.10.2024
09.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.