26.02.2016
,,Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”, podążając więc za słowami Heraklita z Efezu i wczorajszego wpisu, a przede wszystkim za pracami naszych parlamentarzystów w dzisiejszym blogu odniosę się do kolejnego poselskiego projektu. Tym razem będzie to projekt ustawy o zmianie Ustawy z dnia 18 stycznia 2001 roku wyścigach konnych (u.w.k.).
Proponowane zmiany dotyczą art. 8-9, a także art. 15. Przede wszystkim zmienia się jak do tej pory liczny skład rady (poza Prezesem - jednego z organów Polskiego Klubu Wyścigów Konnych). Projekt zakłada zmniejszenie liczby członków Rady do 9. Jest to znaczna redukcja personalna, bowiem dotychczas w skład Rady mogło wejść od 15-25 członków. I tutaj może pojawić się problem. Bo o ile obradowanie w mniejszym składzie powinno stwarzać lepsze warunki do wypracowania konsensusu, to jednak tego rodzaju zmiana może nasilić konflikty wewnątrz grup, które przedstawiają kandydatów...
Ponadto, planuje się wprowadzić przepis, który stanowiłby, że jeden z członków Rady byłby powołany przez ministra właściwego do spraw rolnictwa. Katalog uprawnień Rady został rozszerzony m.in. o możliwość wnioskowania o odwołanie Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, a także o możliwość złożenia wniosku o odwołanie członka Rady jeżeli ten wykonuje swój mandat w sposób utrudniający lub tez uniemożliwiający pracę Rady. Tego rodzaju niejasne sformułowanie może w praktyce prowadzić do nadużyć. Uważam, że należałoby doprecyzować, co należy rozumieć przez te pojęcia, np. brak uczestnictwa w obradach Rady. Zgodnie z projektem minister do spraw rolnictwa zyskałby możliwość odwołania członka rady także z własnej inicjatywy, a nie tylko jak było do tej pory na - wniosek organizacji, która zgłosiła jego kandydaturę.
Kolejna istotna zmiana dotyczyłaby osoby Prezesa PKWK i sprowadzałaby się do tego, że Prezesa powoływałby minister właściwy do spraw rolnictwa i nie wymagałoby to wniosku Rady. Nowa ustawa nie przewiduje jednak kadencyjności funkcji Prezesa i przyznaje mu uprawnienia w zakresie możliwości przeprowadzenia kontroli organizatorów wyścigów konnych, a jednocześnie zabrania łączenia pełnienia funkcji Prezesa ze świadczeniem pracy u innego pracodawcy oraz wykonywaniem, sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z pełnionej funkcji, innych zajęć zarobkowych.
Ustawa o wyścigach konnych jest podstawowym aktem prawnym regulującym zasady organizowania wyścigów konnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność Polskiego Klubu Wyścigów Konnych. Warto więc śledzić proces legislacyjny w tym zakresie, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 1. Minister właściwy do spraw rolnictwa powołuje członków Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy..
O zmianie ustawy o wyścigach konnych, w tym także w kontekście (zmiany) Ustawy o grach hazardowych mówi się już od dawna. Czy to pierwszy krok do przemian w środowisku jeździeckim w Polsce?
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.