17.09.2013
Za nami Mistrzostwa Europy siatkarek, w których nasza reprezentacja spisała się najsłabiej od 18 lat. To są fakty i nie my jesteśmy od oceny. Za kilkadziesiąt godzin, dokładnie w piątek na polskich i duńskich parkietach rozpoczną się Mistrzostwa Europy panów. Tu z występem naszej reprezentacji wiążemy spore nadzieje. Wielu kibiców pojedzie do Gdańska, inni będą oglądać mecze w telewizji.
W transmisjach telewizyjnych na sportowych antenach Polsatu, komentatorzy dużo mówią o zmianach w przepisach wprowadzonych na grudniowym Kongresie FIVB w Lozannie. Tomasz Swędrowski, który jest moim mistrzem na polu dziennikarstwa sportowego, praktycznie przy okazji każdego meczu przypomina nowości w niuansach regulaminowych. Zmiany, które obowiązują od tego sezonu reprezentacyjnego i będą obowiązywać w nowym sezonie ligowym i tak aż do roku 2016 nie są aż tak rewolucyjne jak planowano, bowiem ostatecznie zawieszony został przepis art. 9.2.4 „Przepisów gry w piłkę siatkową , zwanych dalej PRZEPISAMI.
Wg tego artykułu błędem jest podwójne odbicie oraz złapanie lub rzucenie piłki przy odbiorze zagrywki palcami sposobem górnym. To mógł być rewolucyjny zapis, bowiem w dobie specjalizacji na pozycjach dużej zadaniowości sporo zawodniczek i zawodników miałoby problem z przyjęciem zagrywki na palce. Problem, ponieważ zbyt szybko w całej siatkówce tych najwyższych i te najwyższe kwalifikuje się na środek czy na pozycję atakującego czy atakującej, a nie uczy się tak podstawowej rzeczy, która 15-20 lat temu nie sprawiałaby problemu żadnej zawodniczce czy zawodnikowi kończącej czy kończącemu wiek juniora.
To, że przepis został zawieszony nie oznacza, że został skreślony. On w zbiorze przepisów nadal jest zapisany, a jedynie nie jest stosowany, a precyzyjniej zawiesza się jego stosowanie. Na razie nie wiadomo na jak długo i czy w ogóle? Poniżej krótko, o najistotniejszych przepisach które już zaczęły obowiązywać.
Wg nich między innymi zespół może składać się z 12 zawodników, a w sztabie trenerskim oprócz głównego szkoleniowca może być dwóch asystentów i tylko osoby wymienione w protokole mogą wchodzić w kontrolowaną strefę zawodów oraz uczestniczyć w oficjalnej rozgrzewce i meczu (art. 4.1.1). Rozszerzono też numerację na koszulkach z 1-18 na 1-20.
Kolejną innowację znajdujemy w przepisie art. 7.3.5.4 o zmianie nieregulaminowej: Jeżeli na boisku znalazł się zawodnik, który nie jest wpisany w protokole na liście zawodników zespół przeciwny zachowuje dotychczas zdobyte punkty i dodatkowo przyznaje mu się punkt i zagrywkę. Zespół popełniający błąd traci wszystkie punkty oraz sety (0:25, jeśli to konieczne) zdobyte od momentu wejścia niezapisanego zawodnika na boisko. Zespół ten będzie musiał również przedstawić poprawioną kartkę z ustawieniem początkowym oraz wprowadzić na boisko właściwego zawodnika w miejsce zawodnika niezapisanego w protokole.
Zmiana dotyczy też zasłony. W świetle art. 12.5.2 zawodnik lub grupa zawodników zespołu zagrywającego tworzy zasłonę podczas wykonywania zagrywki, wymachując rękami, skacząc lub poruszając się na boki, lub stojąc w grupie, by zasłonić zawodnika zagrywającego oraz lot piłki. Nieprzepisowa zasłona dotyczy teraz też zasłonięcia zawodnika zagrywającego, a nie tylko toru lotu piłki.
Innowacje wprowadzono także do zmian zawodników podczas seta i meczu. Między innymi w świetle art. 15.2.2 podczas tej samej przerwy w grze zespół nie może zgłaszać więcej niż jednej prośby o zmianę zawodników. Jednak dwóch lub więcej zawodników może być zmienionych podczas jednej prośby o zmianę zawodników, a wg art. 15.2.3 między dwoma oddzielnymi prośbami o zmianę zawodników tego samego zespołu musi zostać rozegrana wymiana zakończona. Nie może to zatem być akcja bez punktu.
Sporo nowości wprowadzono też do Rozdziału 5 PRZEPISÓW „Przerwy i opóźnienia w grze . W przepisach o zawodniku libero wprowadzono też pojęcie „grającego libero i wprowadzono nakaz stosowania takiego stroju przez libero, którego kolor dominujący będzie kontrastować z kolorami stroju innych zawodników zespołu (art. 19.2). Strój libero nie może być zatem niejako „negatywem podstawowego stroju zespołu np. kolor pleców koszulki libero nie może być taki sam jak w przypadku podstawowego stroju.
Zasadnicze zmiany dotyczą także ostrzeżeń i kar oraz żółtych i czerwonych kartek czyli Rozdziału 7 „Zachowanie uczestników zawodów . W art. 21.2 wprowadzono dwa etapy prewencji:
etap pierwszy: ustne upomnienie za pośrednictwem grającego kapitana.
etap drugi: żółta kartka dla członka(-ów) zespołu. Takie upomnienie nie jest sankcją a tylko informacją o udzielonym upomnieniu dla członka zespołu (a pośrednio dla całego zespołu). Upomnienie takie jest zapisywane w protokole zawodów, ale nie powoduje żadnych innych konsekwencji.
Dla zainteresowanych więcej szczegółów w zakładce Przepisy Gry 2013-2016:
http://sedziowie.pzps.pl/sedziowie/index.php/do-pobrania-1
A jak Państwu podobają się te zmiany? Czy uatrakcyjnią grę? Czy staną się zmorą? Zapraszamy do dyskusji!
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.