24.04.2015
Zwolnienia z VAT dla fundacji i stowarzyszeń
Minister Finansów w dniu 17 kwietnia 2015 r., w celu zapewniania jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej wydał interpretację ogólną. Tym razem została wyjaśniona kwestia związana z ustaleniem jakie podmioty mogą być uznane za instytucje o charakterze kulturalnym i korzystać do zwolnienia z podatku VAT.
Przedmiotowe zagadnienie, mimo że nie jest bezpośrednio związane ze sportem to w mojej ocenie jest warte poruszenia na blogu milldyvax.com., ponieważ dotyczy między innymi fundacji i stowarzyszeń. Są to formy organziacyjno-prawne bardzo powszechnie występujące w sferze polskiego sportu i bardo często ich działalność nie ogranicza się tylko do aktywności w dziedzinie kultury fizycznej. Dlatego dzisiejsza tematyka może okazać się wartościowa dla naszych Czytelników.
Na wstępie chciałbym w skrócie wyjaśnić podstawowe cechy interpretacji ogólnej Ministra Finansów. Interpretacje ogólne stanowią swego rodzaju gwarancję ochrony przed ryzykiem podatkowym, ponieważ mają charakter uniwersalny i są kierowane do wszystkich podmiotów stosujących dane regulacje prawa podatkowego. Wynika z tego, że zastosowanie się do wskazówek zawartych w interpretacji tego typu nie może zaszkodzić. Stanowią one podstawę do kształtowania sytuacji prawnej podatników i każdy może powołać się na ich treść.
Przechodząc do analizy interpretacji Ministra Finansów z dnia 17 kwietnia 2015 r. należy wskazać, że art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT zwalnia od podatku usługi kulturalne świadczone przez:
podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,
indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
Powyższe zwolnienie może mieć jednak zastosowanie tylko w sytuacji gdy podmioty, o których mowa powyżej, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one pożytkowane na dalszą realizację lub rozwój świadczonych usług.
Problematyczną kwestią przy stosowaniu w/w przepisu było dokładne określenie zakresu podmiotowego instytucji, które mogą korzystać z przedmiotowego zwolnienia. Jak podkreślił Minister Finansów przy ustalaniu tej okoliczności dotychczas powoływano się główne na przepisy ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zgodnie z tym aktem takimi podmiotami są m.in.: teatry, biblioteki, muzea kina, instytucje filmowe, opery ale również świetlice, kluby czy domy kultury. Jednak ograniczania się tylko do zapisów powyższej ustawy zostało znane za zbyt ograniczający i tym samym niemożliwy do zaakceptowania.
Wobec powyższe Minister Finansów uznał, że aby niejako uzupełnić zakres podmiotów mogących ubiegać się o zwolnienie podatkowe z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT konieczne jest również odwołanie się do treści ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalność pożytku publicznego i wolontariacie. Taka interpretacja sprawia, że w zakres uprawnionych mogą wchodzić również fundacje i stowarzyszenia.
Przedmiotową interpretację ogólna Ministra Finansów należy ocenić pozytywnie. Celem wprowadzenia zwolnień, o których mowa w niniejszym artykule było obniżenie kosztów dostępu do dóbr kultury, co teraz bez żadnych wątpliwości może być realizowane w pełniejszym zakresie.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.