17.06.2018
„11” czyli „jedenastka” kibicom futbolu może kojarzyć się z rzutem karnym (bo tak właśnie karny jest nazywany – przyp. M.Ż.). Może kojarzyć się również z jedenastką meczową, czyli składem, który rozpoczyna mecz piłki nożnej, ale… ja dziś celowo użyłem tej liczby, bo właśnie 11 meczów finałów piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji już za nami.
Za nami 11 spotkań, a przed nami jeszcze 53, łącznie z finałem, który zakończy zmagania 15 lipca, czyli dokładnie za cztery tygodnie. My, kibice Biało-Czerwonych czekamy oczywiście na pierwszy mecz podopiecznych Adama Nawałki, który rozegrany zostanie we wtorek 19 czerwca, o godz. 17.00 czasu polskiego na stadionie Spartaka w Moskwie. Polacy zagrają z Senegalem. W grupie H, Biało-Czerwonych czekają jeszcze mecze z Kolumbią (w niedzielę 24.06, o godz. 20.00 w Kazaniu) i z Japonią (w czwartek 28.06, o godz. 16.00 w Wołgogradzie).
Co już wiemy? Sportowo? Na pewno wydarzeniem jest porażka Mstrzów Świata - Niemców z Meksykiem (0:1). Na pewno wielkim widowiskiem był pojedynek Portugalii z Hiszpanią zakończony remisem 3:3. Hat-trick Cristiano Ronaldo był okrasą tego pojedynku, ale CR7 - który jednak z bramek strzelił z karnego - pokazał jak bardzo pomaga swojej narodowej drużynie nie gwiazdorząc przy tym jak w Realu Madryt. Słabiej spisał się w pierwszym występie - Leo Messi, nie strzelając karnego Islandii, a Argentyna niespodziewanie zremisowała z Islandczykami 1:1.
Ten mecz sędziował Szymon Marciniak. Pierwszy polski sędzia główny na Mundialu od 1998 roku, kiedy to we Francji arbitrem był Ryszard Wójcik. W pierwszej części Islandczyk Ragnar Sigurdsson dotknął piłkę ręką we własnym polu karnym, ale polski arbiter uznał, że nie była to sytuacja, w której Argentyńczykom należał się karny. Opinie fachowców i kibiców w mediach społecznościowych są podzielone, ale wielu z nich jest zdania, że Marciniak podjął decyzję zgodną z duchem sportu.
Interpretację pozostawiam Państwu. Sytuację można obejrzeć w internecie, a podczas oglądania proszę sobie spokojnie przeanalizować Przepisy Gry w Piłkę Nożną. Zagranie ręką – zgodnie z postanowieniami art. 12 Przepisów Gry – zostało uregulowane w przepisach dotyczących gry niedozwolona i niewłaściwego postępowania:
…
„Rzut wolny bezpośredni jest również przyznany, jeżeli zawodnik popełnia jedno z następujących przewinień:
- rozmyślnie zagrywa piłkę ręką (poza bramkarzem we własnym polu karnym),
- zatrzymuje przeciwnika,
- przeszkadza w poruszaniu się przeciwnikowi i dochodzi do kontaktu między zawodnikami,
- pluje na przeciwnika”.
Jeżeli rozmyślne zagranie piłki ręką przez zawodnika z pola ma miejsce w polu karnym, to zgodnie z art. 14 Przepisów Gry, sędzia dyktuje rzut karny: „Rzut karny zarządza się, jeżeli zawodnik, we własnym polu, popełni przewinienie karane rzutem wolnym bezpośrednim”.
Co do samego zagrania piłki ręką, jego definicję znajdujemy we wspomnianym już art. 12 Przepisów Gry.
…
„Zagranie piłki ręką
Zagranie piłki ręką ma miejsce w sytuacji, gdy zawodnik rozmyślnie dotyka piłkę dłonią lub ramieniem.
Przy ocenie zagrania piłki ręką sędzia musi wziąć pod uwagę:
- czy ma miejsce ruch ręki do piłki (a nie piłki do ręki),
- odległość przeciwnika od piłki (nieoczekiwana piłka),
- ułożenie rąk, które samo w sobie niekoniecznie stanowi o naruszeniu Przepisu,
- jeżeli dotknięcie piłki nastąpiło poprzez trzymany w ręce przedmiot (element stroju, ochraniacz itp.), stanowi to naruszenie Przepisu,
- jeżeli piłka została trafiona przedmiotem rzuconym w jej kierunku (but, ochraniacz itp.), stanowi to naruszenie Przepisu.”
Bramkarz zagrywający piłkę ręką poza polem karnym podlega takim samym restrykcjom z tego tytułu, jak pozostali zawodnicy. Natomiast wewnątrz własnego pola karnego dotykanie piłki ręką przez bramkarza nie jest traktowane jako przewinienie „zagranie piłki ręką” (pociągające za sobą rzut wolny bezpośredni). Możliwe jest jednak zarządzenie rzutu wolnego pośredniego z tytułu innego rodzaju przewinień związanych z dotknięciem przez niego piłki ręką.
W innym starciu, skandynawsko-południowo-amerykańskim, Dania wygrała z Peru 1:0, ale poniosła sporą stratę. Złamania żeber doznał Wiliam Kvist – podstawowy pomocnik Duńczyków. Przerwa potrwa kilka tygodni. Teoretycznie zawodnik mógłby zagrać nawet na koniec mundialu, ale sztab reprezentacji Szwajcarii nie zamierza ryzykować jego zdrowia, stąd powrót piłkarza do domu. Duńczycy nie mogą nikogo powołać w jego miejsce. Jedyne zmiany mogły nastąpić na 24 godziny przed pierwszym meczem drużyny w turnieju – tak mówią przepisy.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.