04.07.2018
8 zespołów pozostało już tylko w rozgrywanych w Rosji finałach piłkarskich Mistrzostw Świata. Ćwierćfinały rozegrane zostaną w piątek 6 lipca i sobotę 7 lipca. W 1/8 finału aż trzy z ośmiu meczów kończyły się dogrywkami i konkursami rzutów karnych, bowiem dogrywki nie przyniosły w nich rozstrzygnięć. Po rzutach karnych awansowali: Rosjanie, Chorwaci i Anglicy.
Przypomnijmy, Rosja wyeliminowała karnymi Hiszpanię, Chorwacja – Danię, a Anglia – Kolumbię. Mecz Rosja – Hiszpania, jako że najwcześniej rozgrywany z tych trzech był również historyczny z racji zmiany przepisów. Teraz w fazie pucharowej, w dogrywce można dokonać czterech zmian, zamiast trzech. Czwarta zmiana może być dokonana w dodatkowym czasie gry. Nowy przepis był testowany już w 2016 roku, a objął Klubowe Mistrzostwa Świata, turniej piłkarski na igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwa świata kobiet do lat 20.
Powodem wprowadzenia takiej nowelizacji przepisów były poprzednie sytuacji z kontuzjami w dogrywkach, kiedy to trenerzy mieli już wykorzystane wszystkie trzy zmiany, a zespół musiał kończyć mecz w niekompletnym składzie. W dogrywce, kiedy zawodnicy są już zmęczeni znacznie łatwiej o kontuzję. Wprowadzenie takie przepisu daje trenerom możliwość wpuszczenia kolejnego zawodnika, przecież nie tylko w razie kontuzji kolegi z zespołu i znacznie dynamizuje grę. Pierwszej historycznej zmiany w dogrywce w finałach Mistrzostw Świata dokonał trener reprezentacji Rosji – Stanisław Czerczesow, desygnując do gry Aleksandra Jerochina za Dalera Kuzjajewa w 97 minucie gry. Selekcjoner Hiszpanów – Fernando Hierro skorzystał z tego przywileju później, bo w 104 minucie, wpuszczając Rodrigo Moreno za Marco Asensio.
W całym turnieju rozegrano dotychczas 56 meczów, a do rozegrania pozostało już tylko osiem. W dotychczasowych spotkaniach:
- strzelono 146 bramek (gole z konkursów rzutów karnych się nie liczą – przyp. M.Ż.)
- udzielono 189 napomnień (żółtych kartek),
- wykluczono 4 zawodników (czerwone kartki, w tym 2 samoistne, a 2 w efekcie drugiej żółtej karki w meczu),
- wymieniono 43139 podań między zawodnikami.
Czerwonymi kartkami samoistnymi ukarani zostali: Kolumbijczyk Carlos Sanchez, który – tak na marginesie – sprokurował w tym turnieju dwa rzuty karne (jeden z Japonią i za to został wykluczony, a drugi z Anglią) oraz Szwajcar Michael Lang we wczorajszym ćwierćfinale ze Szwecją (0:1).
Drugie żółte kartki, a w konsekwencji czerwone, jeszcze w fazie grupowej – ujrzeli: Niemiec Jerome Boateng i Rosjanin Igor Smolnikow.
W całym turnieju, żaden z piłkarzy nie został jeszcze ukarany trzema żółtymi kartkami. Po dwie kartki oglądało natomiast aż 28 zawodników. Najczęściej faulującymi zawodnikami byli do tej pory:
- Argentyńczyk Javier Mascherano i Meksykanin Hector Herrera – po 15 razy, ale ich już w turnieju nie zobaczymy, bo Argentyna odpadła z Francją, a Meksyk z Brazylią,
- Rosjanin Aleksandr Gołowin – 13 fauli, który awansował z zespołem do ćwierćfinału,
- Chorwat Ante Rebić i Duńczyk Thomas Delaney – po 11. Rebić gra dalej, bo Chorwacja wyeliminowała Danię, a Delaney siłą rzeczy już nie.
Najczęściej faulowanym zawodnikiem jest Neymar. Brazylijczyka rywale faulowali aż 23 razy. Na kolejnym miejscu listy są zawodnicy, których zespoły już odpadły, ale równie wielkie gwiazdy: Leo Messi – 15 razy faulowany i Cristiano Ronaldo - 14 razy. Z zawodników, który jak Neymar jeszcze w Rosjji zostali: 11 razy faulowany był Chorwat Ivan Rakitić, a 8 razy Francuz Paul Pogba. Inny zawodnicy byli celem ataku rywali rzadziej niż wymienieni. Jako ciekawostkę należy nadmienić, że często faulowani byli również piłkarze z najsłabszych drużyn. 10 faulowano Panamczyka Anibala Godoya, a po 9 razy: Marokańczyka Mbarka Boussoufę i Vahida Amiri`ego z Iranu.
Przed nami ćwierćfinały:
W piątek, 6 lipca, o godz. 16.00 czasu polskiego, w Niżnym Nowogrodzie, Urugwaj zagra z Francją, a o 20,00, w Kazaniu, Brazylia z Belgią. Dzień później, w sobotę, o 16,00, Szwecja zmierzy się w Samarze z Anglią, a o 20,00 – Rosja spotka się w Soczi z Chorwacją.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.