02.03.2015
Od początku roku świat obiegły informacje o licznych wpadkach dopingowych zawodników MMA. Po wpadce wieloletniego mistrza kategorii średniej UFC brazylijczyka Andersona Silvy zawrzało. Tym bardziej, że w walce wieczoru nie tylko on, ale i jego przeciwnik Nick Diaz oblali testy antydopingowe. Obu czeka kara zawieszenia, gdy tymczasem mistrz wagi półciężkiej Jon Jones uniknął przerwy w startach. Wielu sympatyków tej dyscypliny zastanawia się, dlaczego? Już tłumaczę.
Sprawa Andersona Silvy wydaje się być jednoznaczna z uwagi na wykrycie w jego organizmie drostanolonu, a więc substancji zabronionej zgodnie z Listą Substancji i Metod Zabronionych na rok 2015 w każdym czasie – zarówno podczas zawodów jak i poza zawodami. Dlatego w niniejszej artykule poddam pod analizie porównawczej przypadek Jonesa i Diaza, gdyż oba dotyczą narkotyków - z tym, że jeden przypadek dotyczy obecności metabolitu narkotyku twardego (metabolit kokainy), a drugi miękkiego (metabolity marihuany).
Kazus Jonesa z początku roku szerzej opisałem tutaj. W organizmie obecnego mistrza wagi półciężkiej na teście antydopingowym przeprowadzonym poza zawodami wykryto metabolit kokainy. Natomiast w organizmie Diaza w teście przeprowadzonym bezpośrednio po walce na UFC 183 wykryto metabolit marihuany. Wydawałoby się, więc, że kara nałożona na zawodników powinna być albo taka sama (tego samego rodzaju) albo wręcz dotkliwsza dla mistrza - tymczasem jest wręcz na odwrót. Dlaczego?
Kluczowym elementem w sprawie jest kwestia czasu przeprowadzenia testu, a co za tym idzie wykrycia narkotyku. Jak bowiem wynika z przywołanej listy metabolit kokainy wykryty w organizmie Jonesa jest zakwalifikowany jako stymulant i jest zabroniona wyłącznie podczas zawodów. Podobnie jest z metabolitami marihuany zaklasyfikowanymi do grupy S8.Kanabinoidy. Zgodnie z przepisami Światowego Kodeksu Antydopingowego podczas zawodów to okres zaczynający się dwanaście godzin przed zawodami, w których zawodnik ma uczestniczyć, trwający do końca takich zawodów, a w odniesieniu do procesu pobierania próbek- proces pobierania próbek związany z takimi zawodami. Chyba, że przepisy federacji międzynarodowej lub innego odpowiedniego organu zarządzającego stanowią inaczej.
Mając na uwadze powyższe Jones za wykrycie metabolitu kokainy zostałby ukarany karą zawieszenia w sytuacji wykrycia go w organizmie podczas zawodów. Z uwagi na fakt, że metabolit został wykryty na niezapowiedzianym teście na kilka tygodni przed walką mistrzowi się „upiekło”. Tym samym na Diaza, z uwagi na wykrycie substancji zabronionej podczas zawodów zostanie nałożona kara dużo dotkliwsza aniżeli nałożona na Jonesa kara finansowa w wysokości 25 tyś dolarów. I to nawet biorąc pod uwagę fakt, że wykryto u niego narkotyk z kategorii miękkich, który jest zalegalizowany w kilku krajach. Państwu natomiast pozostawiam ocenę czy obie kary są sprawiedliwe.
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.