17.10.2017
Gdy słyszymy o arbitrażu międzynarodowym w sporach związanych ze sportem pierwszą instytucją, która przychodzi nam na myśl jest Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie. Czy jest to jednak jedyna instytucja oferująca usługi z zakresu arbitrażu międzynarodowego w sporach związanych z organizowaniem działalności sportowej? Otóż niekoniecznie.
Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) to organizacja wyspecjalizowana ONZ, która zajmuje się promowaniem ochrony własności intelektualnej, działalnością w zakresie tworzenia nowych regulacji, a także świadczeniem pomocy technicznej i prawnej. W celu promowania alternatywnego systemu rozwiązywania sporów (ADR) w 1994 r. WIPO powołała do życia Centrum Mediacji i Arbitrażu z siedzibą w Genewie. Centrum jest w zasadzie jedyną instytucją międzynarodową wyspecjalizowaną w świadczeniu usług ADR w zakresie własności intelektualnej. Rozstrzygając spory w drodze arbitrażu Centrum stosuje własne reguły arbitrażowe (WIPO Arbitration Rules).
W jakim zakresie jednak usługi świadczone przez Centrum wiążą się sportem? Odpowiedzi na swojej stronie internetowej udziela sama WIPO. Centrum oferuje podmiotom ze świata sportu dwa rodzaje usług rozwiązywania sporów. Pierwsza usługa wiąże się z rozstrzyganiem konfliktów dotyczących tzw. cybersquattingu, czyli nieautoryzowanej rejestracji nazw domen (adresów stron internetowych), która prowadzi do zwodniczego posługiwania się znakami towarowymi spółek i nazwami osób ze świata sportu. W związku z powyższym zjawiskiem WIPO wydała nawet Jednolitą Politykę Rozwiązywania Sporów o Nazwy Domen (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy).
Druga z oferowanych przez Centrum usług dotyczy rozwiązywania sporów gospodarczych (commercial disputes) w sporcie. Spory takie wszak niejednokrotnie dotyczą wartościowych znaków towarowych, wzorów przemysłowych, praw autorskich i praw pokrewnych oraz opatentowanych technologii. Przykładem mogą być tutaj spory dotyczące praw z licencji i patentów na towary sportowe oraz spory powstałe na gruncie umów o prawa do transmisji.
Warto podkreślić, że Centrum Mediacji i Arbitrażu WIPO świadczy swoje usługi dla podmiotów sportowych nie od dziś. Sprawy do Centrum wnosili m.in. Wayne Rooney, organizatorzy Maratonu w Londynie, UEFA Champions League oraz Juventus F.C. Myśląc o międzynarodowym arbitrażu w sporcie pamiętajmy zatem, by nie identyfikować go jedynie z Trybunałem Arbitrażowym w Lozannie, lecz miejmy również na uwadze korzystanie z innych alternatywnych metod rozwiązania sporów, czego przykładem jest Centrum Mediacji i Arbitrażu przedstawione w niniejszym tekście.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.