20.12.2019
Od kilkunastu dni obowiązują znowelizowane przepisy Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, wprowadzające surowsze kary za naruszenie nietykalności cielesnej, znieważenie lub zniesławienie sędziego zawodów piłkarskich, a także za inne wysoce niesportowe zachowanie przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim.
Źródłem tej nowelizacji jest Uchwała nr XII/184 z dnia 6 grudnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.
Zgodnie z nią:
Art. 61 § 2 otrzymał nowe, następujące brzmienie:
§2.1.Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu,
innym, wysoce niesportowym zachowaniu przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim,
- po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji, w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
Art. 62 § 3 otrzymał nowe, następujące brzmienie:
§3.1. Jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia, zniesławienia lub innego, wysoce niesportowego zachowania, osobie tej po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
2. Jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 5 meczów.
3. Jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na rażącym naruszeniu nietykalności cielesnej sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 1 rok.
Art. 72 § 1 otrzymał nowe, następujące brzmienie:
§1.1.Kto stosuje groźbę, przemoc lub narusza nietykalność cielesną sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich, w szczególności w celu utrudnienia lub uniemożliwienia podjęcia działań, podlega karze pieniężnej nie niższej niż 2.000 zł, karze dyskwalifikacji lub karze wykluczenia z PZPN.
2. W przypadku, gdy groźba, przemoc lub naruszenie nietykalności cielesnej sędziego, o której mowa w par. 1 ust.1 ma charakter rażący – kara dyskwalifikacji nie może być niższa niż 1 rok.
Zmiany dotyczą nowych form przewinień dyscyplinarnych pod kątem podmiotu, którego dobro jest lub zostało naruszone popełnionym czynem, w tym wypadku jest to sędzia piłkarska/sędzia piłkarski. Dotyczą również czynu skierowanego przeciw sędzi/sędziemu noszącego przy tym znamiona rażącego przewinienia. W obu sytuacjach nowa regulacja wprowadza możliwość wymierzenia przez organ dyscyplinarny surowszej kary od kary przewidzianej za przewinienie typu podstawowego. Wprowadzenie formy kwalifikowanej jest jedną z konsekwencji szeroko zakrojonej akcji #SzacunekDlaArbitra.
W nowych kategoriach deliktów dyscyplinarnych czyli w nowym przepisie art. 61 § 2 pkt 2, dotyczącym zachowania zawodników oraz nowym przepisie art. 62 § 3 pkt 2, dotyczącym zachowania osoby innej niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów mieszczą się zachowania polegające na:
naruszeniu nietykalności cielesnej,
znieważeniu lub
zniesławieniu sędziego piłkarskiego.
W tym wypadku podniesiono dolny próg zagrożenia karą z trzech do pięciu meczów dyskwalifikacji. Mamy zatem zróżnicowanie, polegające podwyższeniu progu, co jest charakterystyczne również dla kwalifikowanych form przestępstw lub wykroczeń w prawie powszechnie obowiązującym.
Obecna treść art. 61 § 2 pkt 1 i art. 62 § 3 pkt 1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, jest tożsama i odpowiada treści poprzedniego art. 61 § 2 i art. 62 § 3 Regulaminu Dyscyplinarnego, czyli dotyczy nie tylko naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia lub zniesławienia wobec innej osoby niż sędzia, ale także innego wysoce niesportowego zachowania przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim.
Jeżeli zaś przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki (nowy przepis art. 61 § 2 pkt 3), ewentualnie przewinienie, za które osoba została usunięta z ławki rezerwowych (nowy przepis 62 § 3 pkt 3) polegało na rażącym naruszeniu nietykalności cielesnej sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 1 rok.
Taki sam dolny próg zagrożenia karą został wprowadzony w innym nowym typie kwalifikowanego przewinienia, tj. uregulowanego w Dziale Drugim Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN pt. „Rodzaje przewinień dyscyplinarnych”, jego Rozdziale Trzecim pt. „Niesportowe zachowanie” – nowy art. 72 § 1 pkt 2 – wprowadzający nakaz ukarania za stosowanie groźby, przemocy lub naruszenia nietykalności cielesnej sędziego, która ma rażący charakter w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich, w szczególności w celu utrudnienia lub uniemożliwienia podjęcia działań, w tym wypadku kara dyskwalifikacji nie może być również niższa niż 1 rok.
O tym co należy rozumieć przez pojęcie „rażącego” czynu dokonanego względem sędziego - TUTAJ.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.