21.08.2024
Kwestie bezpieczeństwa na meczach piłkarskiej Ekstraklasy określa Regulamin w zakresie bezpieczeństwa podczas rozgrywek organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A. (dalej: Regulamin). W art. 1 tego Regulaminu zawarto zakres jego obowiązywania. Przepisy te obowiązują we wszystkich rozgrywkach organizowanych przez PZPN/Ekstraklasę S.A., chyba, że postanowiono odmiennie. Przepisy obejmują kwestie organizacyjne mające zapewnić bezpieczeństwo na stadionie i wokół stadionu przed, w trakcie i po każdym meczu. Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 3, przepisy te nie wyczerpują wszystkich kwestii organizacyjnych obowiązujących organizatora meczu, federacji oraz klubów i nie wpływają na obowiązki prawne wynikające z prawa powszechnego.
Cele Regulaminu zostały określone w jego art. 2. Celem tych przepisów jest uświadomienie organizatorom meczów i klubom ich obowiązków oraz odpowiedzialności przed, w trakcie i po meczu w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim obecnym na imprezie sportowej oraz zabezpieczenia stadionu i jego infrastruktury.
Słowniczek Regulaminu zawiera najważniejsze pojęcia, a jednocześnie szeroko definiuje narzędzia, którymi podczas meczu – imprezy masowej dysponują jego organizatorzy. Zatem znajdziemy w nim definicje m.in. systemu monitoringu wizyjnego (cctv) czyli kamer przemysłowych z udogodnieniami technicznymi do monitorowania widzów, stref wokół stadionu, w szczególności wejść i wyjść ze stadionu. Są także definicje: stanowiska dowodzenia, awaryjnego systemu oświetlenia czy organizatora meczu, którym jest klub lub inny podmiot odpowiedzialny za organizację meczu rozegranego na neutralnym terenie, niezależnie od tego czy jej drużyna bierze w nim udział. Ponadto znalazły się wyjaśnienia pojęć: Policji, systemu nagłośnienia, służb publicznych, stewardów, członków służb informacyjnych, członków służb porządkowych organizatora meczu, ochrony i służb technicznych, przez które należy rozumieć wszystkie inne prywatne służby wyznaczone przez organizatora meczu dbające o prawidłową organizację meczu.
Z Regulaminu wynika także obowiązek wyznaczenia przez Klub Kierownika ds. bezpieczeństwa oraz SLO czyli Klubowego Koordynatora ds. Współpracy z Kibicami. W Regulaminie zaleca się również Klubom rozwijanie i utrzymywanie dobrych stosunków z oficjalnymi i zarejestrowanymi stowarzyszeniami kibiców.
W ramach przygotowania do meczu, klub ma obowiązek współpracy ze służbami publicznymi. Między innymi, organizator meczu oraz kluby muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby umożliwić (przede wszystkim Policji) przeprowadzenie skutecznej wymiany informacji oraz zapobiec wyjazdowi na mecz znanym i potencjalnym osobom sprawiającym kłopoty (we współpracy z Policją i stowarzyszeniami kibiców).
Organizator meczu musi znać dowódcę operacji Policji i kierownika ds. bezpieczeństwa, którzy są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa na meczu, wszystkie inne osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, służby medyczne i straż pożarną oraz oficjalnych przedstawicieli klubów, mogących udzielić wszelkich potrzebnych informacji związanych z organizacją meczu.
We współpracy ze służbami publicznymi, organizator meczu musi zapewnić wystarczającą liczbę funkcjonariuszy Policji oraz stewardów, aby zapobiec możliwym wybuchom przemocy albo nieporządku publicznego oraz by zapewnić bezpieczeństwo publiczności i uczestnikom meczu na stadionie w obrębie ogrodzenia stadionu. Organizator meczu musi zorganizować Grupę szybkiego reagowania, w której skład wchodzą przedstawiciel działający z upoważnienia organizatora meczu (kierownik ds. bezpieczeństwa), przedstawiciele: każdej służby publicznej biorącej udział w zabezpieczeniu, służb stewardów, właściciela stadionu oraz uczestniczących drużyn, a także delegat meczowy PZPN. Regulamin w art. 9 precyzuje dokładnie obowiązki i system działania takiej grupy.
W art. 10 Regulaminu znajdują się przepisy nakazujące ustalenie strategii rozdzielenia grup kibiców oraz omówienie strategii rozejścia publiczności/rozproszenia tłumu po meczu. Regulamin nakłada też na klub obowiązek inspekcji stadionu przez odpowiednie służby publiczne (art. 11). Zawiera wytyczne związane z pomocą medyczną dla widzów oraz wyposażeniem ratunkowym (art. 12 i 13).
Sprzedaż biletów musi być ściśle kontrolowana i odbywać się zgodnie z zasadami ustalonymi przez organizatora rozgrywek oraz zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (jeżeli mecz piłki nożnej nosi znamiona imprezy masowej). Kluby biorące udział w meczu muszą zapewnić, że bilety przekazane do ich dyspozycji (sprzedaży) są rozprowadzane jedynie wśród kibiców danego klubu. Organizatorzy meczu oraz kluby, którym przekazano bilety są całkowicie odpowiedzialni, jeśli bilety znajdą się na czarnym rynku bądź w posiadaniu nieuprawnionych podmiotów. W art. 17 Regulaminu mowa jest o strategii dystrybucji biletów, a w art. 18 o metodach przeciwko fałszowaniu biletów i przeciwdziałaniu czarnemu rynkowi biletów
Zainteresowane kluby muszą ustalić liczbę sprzedawanych biletów, chyba że regulaminy rozgrywek wskazują PZPN/Ekstraklasę S.A. jako odpowiedzialną za podjęcie takiej decyzji. Nawet jeśli wydzielone miejsce na stadionie dla kibiców przyjezdnych składa się z większej liczby miejsc niż 5 % pojemności obiektu, wszystkie miejsca na tym sektorze powinny być udostępnione dla kibiców przyjezdnych (art. 19 Regulaminu). W Regulaminie mowa jest też o informacjach, jakie muszą być zamieszczone na bilecie.
Dla posiadaczy biletów i innych osób upoważnionych do przebywania na meczu, zgodnie z ar. 22 Regulaminu muszą być dostępne następujące informacje: regulamin stadionu opracowany w oparciu o ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych (jeżeli mecz piłki nożnej nosi znamiona imprezy masowej), a także, mapa stadionu z rozmieszczeniem sektorów oraz planem wyjść ewakuacyjnych i wreszcie, godzina udostępnienia stadionu dla publiczności.
Zagadnieniom bezpieczeństwa poświęcimy jeszcze jeden odcinek. W nim mowa będziemy między innymi o procedurach wpuszczania kibiców gości, opuszczania przez nich stadionu, komunikatach spikera i jeszcze kilku zagadnieniach, choć mam świadomość, że w krótkim blogu nie sposób tego dokładnie opisać, ale niech to będzie przyczynek do sięgnięcia do tych przepisów i zapoznania się z nimi, w związku z organizacją meczu, nie tylko piłkarskiej Ekstraklasy.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.