22.07.2016
Przed nami II kolejka spotkań piłkarskiej Lotto Ekstraklasy. Tymczasem, Polski Związek Piłki Nożnej opublikował kilka dni temu - coroczny - „Raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN”. Ten dotyczy minionego sezonu – 2015/16. Jak czytamy w preambule raportu, „Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN odpowiada za system oraz wytyczne odnośnie organizacji i bezpieczeństwa meczów piłki nożnej oraz infrastruktury stadionowej na szczeblu centralnym”.
Raport często odwołuje się do poprzedniego raportu z sezonu 2014/15, po to by znaleźć odniesienia do wcześniejszego sezonu i stworzyć pole do porównań i analiz. Już z pierwszych zdań tegorocznego dokumentu wynika, że na wszystkich trzech szczeblach (Ekstraklasa, I liga i II liga) odnotowano wzrosty średniej frekwencji. Każdy mecz Ekstraklasy zgromadził średnio 799 widzów więcej, I ligi – 112 widzów więcej, a II – 419 więcej. Średnie na mecz dla całych rozgrywek wyniosły 9 122 widzów w Ekstraklasie, 1 712 widzów w I lidze oraz 1 214 w II lidze. Natomiast najwyższe średnie frekwencje osiągnęły Legia Warszawa (21 201 widzów średnio na mecz) w Ekstraklasie, Arka Gdynia (5 968) w I lidze i GKS Tychy (6 337) w II lidze.
Frekwencja ogólna również wzrosła i wyniosła 2 691 121 widzów w Ekstraklasie (wzrostu o 227 421 osób w stosunku do sezonu 2014/15); 487 951 w I lidze (wzrost o 11 183) i 353 262 (wzrost aż o 109 865).
Z sezonu na sezon wzrasta liczba meczów Ekstraklasy z udziałem kibiców gości. W sezonie 2015/16 było to 63% spotkań. Spadł średni czas wpuszczania na obiekt kibiców gości z 47 do 41 minut średnio na mecz w Ekstraklasie, a w I i II lidze wynosił on 21 minut. Średnia grupa kibiców gości liczyła wg Raportu 239 osób w Ekstraklasie, 55 osób w I lidze i 36 osób w II lidze.
Najliczniejsze grupy kibiców podążających za swoją drużyną miały Legia Warszawa w Ekstraklasie (10 539 widzów w całym sezonie), Arka Gdynia w I lidze (2 831) i Radomiak w II lidze (1 735). Z kolei najwięcej kibiców gości przyjęły: Legia (10 539 widzów w całym sezonie), GKS Katowice w I lidze (1 684) i GKS Tychy w II lidze (1 650).
W ogólnej ocenie organizacji meczów po trzy kluby Ekstraklasy i I ligi otrzymały oceny powyżej 5,0 w skali szkolnej. Były to: Podbeskidzie Bielsko-Biała, Lechia Gdańsk i Korona Kielce w Ekstraklasie oraz Miedź Legnica, Wigry Suwałki i Arka Gdynia w I lidze.
Najwyżej ocenionymi spikerami na poszczególnych szczeblach rozgrywek byli spikerzy: Korony Kielce, Wigier Suwałki i GKS-u Tychy, a najwyżej ocenionymi kierownikami ds. bezpieczeństwa, kierownicy: Podbeskidzia Bielsko-Biała, Miedzi Legnica i Wigier Suwałki (ex-aequo) oraz Stali Mielec i Wisły Puławy (również ex-aequo). Natomiast najwyższe oceny w kategorii Fair-Play uzyskały: Termalica Bruk-Bet Nieciecza (Ekstraklasa), Wigry Suwałki (I liga) oraz Legionovia Legionowo (II liga).
Najwyższe frekwencje na poszczególnych meczach odnotowały Lech Poznań (41 567 widzów na spotkaniu z Legią Warszawa), Arka Gdynia (11 503 na meczu z Chrobrym Głogów) oraz GKS Tychy (11 026 na meczu z Rakowem Częstochowa).
Polityka bezpieczeństwa na polskich stadionach zakłada funkcjonowanie przy klubach Klubowego Koordynatora ds. współpracy z kibicami tzw. SLO. Wg Raportu tylko 7 klubów szczebla centralnego nie posiadało takowego (2 w I lidze: Stomil Olsztyn i Zawisza Bydgoszcz oraz 5 w II lidze: Legionovia, Nadwiślan Góra, Okocimski Brzesko, Olimpia Zambrów i Wisła Puławy).
Na ogólną ocenę organizacji i bezpieczeństwa meczów wpływa sporo czynników zgrupowanych w trzech grupach ocen: bezpieczeństwo, obsługa, zabezpieczenia. W każdej z nich oceniano po kilkanaście kategorii. Oceny do Raportu pochodziły z raportów delegata, sporządzanych przez delegatów ds. bezpieczeństwa.
Oceny wystawiane były łącznie w 27 kategoriach w tych trzech grupach. Podzielę się z Państwem najciekawszymi – moim zdaniem – i to pod kątem pozytywnych, jak i negatywnych ocen. A zatem, do dzieła.
Pora na parkingi dla kibiców. Niektórzy kibice udają się na mecz samochodem i chcą bezpiecznie, bez większych problemów zaparkować. Chcą też mieć poczucie bezpieczeństwa. Delegaci brali przy tej kategorii pod uwagę m.in. lokalizację parkingów i ich oddalenie od stadionu, ilość dróg wjazdowych i wyjazdowych, zarządzanie ruchem oraz czystość. Najlepsze parkingi wg Raportu posiadają: Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław i Jagiellonia Białystok w Ekstraklasie, Wigry Suwałki w I lidze i GKS Tychy w II lidze. Najniżej oceniono parkingi: Cracovii (Ekstraklasa), Stomilu Olsztyn (I liga) oraz Znicza Pruszków (II liga). Ocenami parkingów dla oficjeli i VIP-ów nie będziemy się zajmować, bo patrzymy przede wszystkim na komfort kibica, widza, który przyjeżdża na mecz.
Ważną kategorią jest przystosowanie obiektu dla potrzeb kibiców niepełnosprawnych. Tu najwyżej ocenione zostały stadiony: Jagiellonii, Śląska i Lechii (Ekstraklasa), Arki (I liga) i GKS-u Tychy (II liga), a najsłabiej: Ruchu Chorzów (Ekstraklasa), Stomilu (I liga), i Gryfa Wejherowo (II liga).
Kolejna kategoria to punkty depozytowe. Kibic posiada czasem przedmioty, których nie można wnieść na stadion, i nie chodzi tu tylko o przedmioty niebezpieczne ale np. napoje w dużych butelkach czy nawet kamery video. Procedura zdawania i odbierania rzeczy deponowanych, liczba punktów depozytowych czy ich oznakowanie, to wpływa na obsługę kibiców. Najwyżej oceniono: w Ekstraklasie - Śląsk Wrocław, w I lidze – Miedź Legnica, a w II lidze – GKS Tychy, natomiast najniżej (odpowiednio w poszczególnych ligach): Pogoń Szczecin, Stomil i Gryfa Wejherowo.
Wyjścia bezpieczeństwa – to kolejna kategoria – i co bardzo ważne, niesklasyfikowana została - I-ligowa w poprzednim sezonie, a grająca w tym sezonie w Ekstraklasie – Arka Gdynia, bowiem na obiekcie, z którego korzysta brak było furtek bezpieczeństwa z trybun na boisko.
Bufety/punkty gastronomiczne to domena Legii Warszawa, Arki Gdynia i II-ligowej Kotwicy Kołobrzeg, a słaba strona Pogoni Szczecin, Stomilu i Gryfa, które na swoich szczeblach zostały ocenione najniżej.
Toalety/sanitariaty – w tej kategorii również najwyżej ocenione zostały nowoczesne obiekty, a najniższe oceny przypadły najmniej doinwestowanym stadionom. W Ekstraklasie punkty powyżej średniej 5,0 uzyskały: Legia, Jagiellonia, Lech Poznań, Ślask, Lechia i Zagłębie Lubin, a poniżej 4,0: Ruch Chorzów i Pogoń.
Warunki oglądania meczu, najlepsze na obiektach: Śląska, Arki i GKS-u Tychy, a najniżej ocenione na stadionach w Chorzowie, Olsztynie i Wejherowie. Podczas niektórych spotkań odnotowane też brudne siedziska dla kibiców. Najwięcej, bo aż 6 razy delegaci zwracali uwagę Pogoni Szczecin oraz II-ligowym – Błękitnym Stargard Szczeciński, ale w stosunku do 11 z 16 klubów Ekstraklasy, 12 z 18 klubów I ligi oraz 10 z 18 klubów II ligi tego faktu nie odnotowano ani razu.
W grupie związanej z organizacją meczu ważna jest polityka informacyjna. Najwyżej oceniono w Ekstraklasie - Podbeskidzie, W I lidze – GKS Bełchatów, a w II – Stal Mielec., a najniżej: Ruch, Olimpię Grudziądz (w I lidze) i Gryfa Wejherowo. Natomiast w aspekcie wejścia kibiców gości, w Ekstraklasie najwyżej oceniono Podbeskidzie, a najniżej Termalicę Bruk-Bet, w I lidze odpowiednio Arkę i Zawiszę Bydgoszcz (na której obiekt nie mieli wstępu kibice gości, stąd ostatnie miejsce), a w II lidze GKS Tychy (najwyżej) i Nadwiślana Góra – najniżej. To tyle o ocenach i na koniec o bezpieczeństwie w szerszym znaczeniu.
W kwestii bezpieczeństwa najciekawsza wydaje się kwalifikacja imprezy w świetle Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Takiej kwalifikacji dokonują władze samorządowe. 67 meczów Ekstraklasy, 44 mecze I ligi oraz 23 mecze II ligi zostały zakwalifikowane jako imprezy masowe podwyższonego ryzyka. Najczęściej, bo aż 9 razy do tej kategorii zostały zakwalifikowane mecze Zagłębia Lubin. 7-krotnie za takie uznano spotkania: Piasta Gliwice, Legii Warszawa i Ruchu Chorzów, a 6-krotnie mecze I-ligowców: GKS-u Katowice, Rozwoju Katowice i Bytovii Bytów. Warto też dodać, że aż 99 z 261 meczów II ligi nie miało statusu imprezy masowej. W Ekstraklasie i I lidze wszystkie mecze były imprezami masowymi lub imprezami masowymi podwyższonego ryzyka.
Jeśli są Państwo zainteresowani innymi danymi, to Raport dostępny jest na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej.
( Zdjęcie ma charakter ilustracyjny )
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.