15.06.2015
Bezpieczeństwo obiektów piłkarskich to kwestia istotna w przeważającej mierze dla organizatorów wszelkiego rodzaju piłkarskich zmagań, bez względu na poziom rozgrywkowy. Obszar ten, regulowany jest przez szereg przepisów, zarówno o charakterze wewnętrznym, a więc publikowanych przez PZPN, jak i tych o powszechnej mocy obowiązywania.
Zakres wskazanych przepisów jest niezwykle szeroki. Wynika to z faktu, że samo pojęcie bezpieczeństwa niesie ze sobą wachlarz różnego rodzaju zagadnień. Nie sposób bowiem uregulować przedmiotowej materii poprzez wprowadzenie do porządku prawnego jednej ustawy. Jeśli chodzi o przepisy prawa powszechnego, na czoło wysuwa się oczywiście Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. W dzisiejszym blogu nie będę jednak podejmował szczegółowej analizy jej przepisów. Warto jedynie wskazać, że bezpieczeństwo meczu piłki nożnej, ujęte zostało w szczególny sposób w 3. rozdziale omawianego aktu. Traktuje on w głównej mierze o obowiązku identyfikacji osób będących uczestnikami wydarzenia.
W tle ustawy pojawiają się kolejne akty, pozostające ze sobą w ścisłym związku.
Skupiając się na płaszczyźnie stricte piłkarskiej, należy wskazać w pierwszej kolejności Rozporządzenie w sprawie warunków bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stadiony, na których mogą odbywać się mecze piłki nożnej. Tekst rozporządzenia określa np. obowiązek wyodrębniania sektorów dla kibiców, wymogi techniczne dotyczące parkingów a nawet sposób, w jaki opakowane są żywność i napoje sprzedawane podczas meczu. Kolejne z aktów odnoszących się do omawianego tematu to m.in.:
- Rozporządzenie w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej, wskazujące chociażby miejsca obowiązkowej rejestracji obrazu podczas imprezy masowej. Są to kasy biletowe w przypadku imprezy odpłatnej, bramy, furtki i inne miejsca przeznaczone do wejścia uczestników, drogi dla służb ratowniczych, drogi ewakuacyjne oraz ciągi komunikacyjne na terenie imprezy masowej z wyłączeniem klatek schodowych, parkingi zorganizowane na terenie imprezy masowej, sektory dla uczestników imprezy masowej, płyta boiska lub scena.
- Rozporządzenie w sprawie sposobu wykonywania obowiązku osobistego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej Policji, określające obowiązki osoby ukaranej albo skazanej, wobec której orzeczono środek karny zakazu wstępu na imprezę masową połączony z obowiązkiem osobistego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej Policji.
Jeśli chodzi o wewnętrzne przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej, należy zauważyć, że w przypadku corocznego procesu licencyjnego, jednym z wymogów PZPN jest posiadanie odpowiedniej infrastruktury do prowadzenia rozgrywek na danym poziomie ligowym.
Kolejnymi dokumentami określającym wymogi techniczne obiektów w sposób bardziej precyzyjny jest m.in.
- Regulamin w zakresie bezpieczeństwa podczas rozgrywek organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A., określający m.in. zasady współpracy organizatora z policją, kwestie związane ze sprzedażą biletów, zabezpieczenie pola gry i ochronę oficjeli oraz zasady dotyczące podróży i kontroli kibiców gości.
oraz
- Uchwała Zarządu PZPN w sprawie niektórych wymagań technicznych dla lokalizacji i budowy nowych stadionów do gry w piłkę nożną.
PZPN posiada także przepisy wychodzące poza ramy bezpieczeństwa samego obiektu jak np. Uchwała w sprawie szczegółowych zasad eksponowania transparentów, flag, banerów lub innych podobnych przedmiotów na zawodach piłkarskich, określająca m.in. zakaz propagowania treści faszystowskich oraz agitacji politycznych.
Wszystkie te regulacje stworzono w słusznej idei uporządkowania materii związanej z bezpieczeństwem meczów piłki nożnej. Wydaje się, że obecnie problem ten jest zdecydowanie bardziej odległy niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Z jednej strony jest to zasługa nowoczesnych stadionów. Z drugiej jednak, zaostrzone przepisy, które mają na celu niedopuszczanie do sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa. Pomogły również kary finansowe. Czasami niebagatelnej wysokości. Dzięki nim nastąpiła pewnego rodzaju samokontrola na linii, władze klubu – kibice.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.