19.06.2018
W dzisiejszym artykule chciałbym wskazać na praktyczne aspekty odbywania kary dyskwalifikacji przez zawodników na przykładzie Regulaminu Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2017/18.
Kwestie dyscyplinarne w ramach rozgrywek organizowanych przez DZPN zostały szczegółowo określone w par. 39 Regulaminu. W przepisie tym zostały określone sankcje nakładane automatycznie w przypadku otrzymania przez zawodnika określonej liczby ostrzeżeń (żółtych kartek) w trakcie sezonu jak również konsekwencje wykluczenia zawodnika z gry w przypadku otrzymania dwóch ostrzeżeń lub otrzymania samoistnej czerwonej kartki.
Z perspektywy klubów istotne jest, że to one zobowiązane są ewidencjonować we własnym zakresie wszystkie ostrzeżenia i wykluczenia nałożone na swoich zawodników. Kluby Informowane są bowiem o nałożonych karach wyłącznie w przypadku orzeczenia większej kary dyskwalifikacji niż 2 mecze. (Par. 39 ust. 11 lit. g Regulaminu).
Co dzieje się w przypadku udział w meczu zawodnika, który nie odbył nałożonej wcześniej kary (np. na skutek błędnej ewidencji ostrzeżeń i wykluczeń przez klub)? Zastosowanie znajdzie przepis par. 34 ust. 1 lit. h Regulaminu, zgodnie z którym zawody zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść drużyny, w której wystąpił taki zawodnik.
Pójdźmy dalej. Co stanie się w przypadku, gdy taki zawodnik, który nie odbył swojej kary, zagra w kilku spotkaniach przed weryfikacją zawodów jako walkower przez organ prowadzący rozgrywki? Z problemem takim zmierzył się jeden z reprezentowanych przez nas klubów, którego zawodnik nie odbył kary dyskwalifikacji i wystąpił w kolejnych kilku spotkaniach, po czym wszystkie zawody zostały zweryfikowane jako walkower na niekorzyść wyżej wskazanego klubu.
O ile nie kwestionowaliśmy, że pierwszy z walkowerów został przyznany słusznie (wszakże to klub nie ewidencjonował poprawnie ostrzeżeń i wykluczeń), tak zastrzeżenia wzbudził fakt weryfikacji kolejnych zawodów. Podstawą naszych twierdzeń był 39 ust. 21 Regulaminu rozgrywek:
W przypadku, gdy zawodnik otrzymał napomnienie powodujące dyskwalifikacje lub wykluczenie w wymiarze jednego bądź dwóch meczów, wystąpił w następnych zawodach, które w wyniku tego zostały zweryfikowane, jako walkower, orzeczona kara dyskwalifikacji jest uważana za nieodbytą i zawodnik taki nadal jest obowiązany do jej odbycia. W tym wypadku organ prowadzący rozgrywki jest zobowiązany do powiadomienia klubu o fakcie braku uprawnienia zawodnika w kolejnych zawodach, jako konsekwencji otrzymania ostrzeżenia lub wykluczenia.
W pierwszym zdaniu omawianego przepisu rzeczywiście wskazano, że w przypadku wystąpienia przez wykluczonego zawodnika w zawodach, czego skutkiem jest weryfikacja zawodów jako walkower. W takim przypadku orzeczona kara uważana jest za nieodbytą i zawodnik dalej zobowiązany jest do odbycia. Na uwagę zasługuje jednakże dalsza część przepisu. Bezpośrednio po rozegraniu meczów w danym terminie, organ prowadzący rozgrywki powinien dokonać weryfikacji zakończonych spotkań i wydać stosowną decyzję. Po jej podjęciu winna ona być niezwłocznie przekazana ukaranemu klubowi w celu uniknięcia powielania przez niego tego samego błędu.
Po rozegraniu pierwszych zawodów, w których brał udział wykluczony zawodnik, klub powinien uzyskać zatem kolejno o:
Organ prowadzący rozgrywki nie dokonał tych czynności po rozegraniu pierwszego meczu przez wykluczonego zawodnika. Powyższa argumentacja została podzielona również przez organ II instancji, który w konsekwencji przywrócił wyniki uzyskane na boisku w kolejnych zawodach, w których wziął udział wyżej wskazany zawodnik. Jak widać, o wyniku odwołania decydują często takie detale, jak m.in. termin wydania decyzji I instancji, dlatego konieczne jest zapoznanie się przynajmniej z częścią przepisów regulaminów rozgrywek, w których biorą udział, co może mieć wpływ na skuteczną walkę o swoje prawa w toku obecnych jak i przyszłych sezonów.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.