24.05.2018
Poprzednio pisałem o przypadku ukarania grającego trenera czerwoną kartką i konsekwencjach takiego czynu. Dziś o jeszcze jednym przypadku będącym często przedmiotem orzeczeń dyscyplinarnych w polskiej piłce nożnej i też dotyczącym trenera, ale już nie tylko grającego trenera, ale każdego szkoleniowca, czyli o przypadku „trenera bez licencji”.
Precyzując mamy tu do czynienia z naruszeniem obowiązku prowadzenia zespołu przez trenera posiadającego ważną licencję. Sankcje za naruszenie tego obowiązku zawierają regulaminy poszczególnych rozgrywek, ale są one przewidziane również w Uchwale nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce.
Sankcje te zostały uregulowane w Rozdziale IX Uchwały nr IV/63 p.t. „KARY”. Zgodnie z art. 28 ust. 1, naruszenie postanowień niniejszej Uchwały, w postaci prowadzenia zespołu Ekstraklasy, I i II ligi, CLJ U-19 oraz Ekstraklasy Futsalu Mężczyzn i Ekstraligi kobiet podczas rozgrywek mistrzowskich i pucharowych PZPN przez trenera nie posiadającego ważnej licencji trenerskiej powoduje zastosowanie następujących kar dyscyplinarnych w stosunku do klubu:
a. pierwszy mecz:
I. kara pieniężna 100 000 złotych dla klubu Ekstraklasy,
II. kara pieniężna 50 000 złotych dla klubu I ligi,
III. kara pieniężna 25 000 złotych dla klubu II ligi,
IV. kara pieniężna 10 000 złotych dla klubu, CLJ U-19, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet.
b. drugi mecz:
I. kara pieniężna 200 000 złotych dla klubu Ekstraklasy,
II. kara pieniężna 100 000 złotych dla klubu I ligi,
III. kara pieniężna 50 000 złotych dla klubu II ligi,
IV. kara pieniężna 20 000 złotych dla klubu, CLJ U-19. Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet.
c. trzeci mecz i kolejne:
I. dwukrotność ostatniej nałożonej na klub kary.
Kary są dotkliwe i nie ma tzw. „widełek”: „od” „do”.
Kary na w/w szczeblach rozgrywek nakłada Komisja Dyscyplinarna PZPN. Odwołania od takich orzeczeń składa się do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Z kolei komisje dyscyplinarne wojewódzkich ZPN (w przypadku delegacji w przepisach wojewódzkich ZPN – także komisje dyscyplinarne okręgowych ZPN) nakładają kary na niższych szczeblach rozgrywek niż wymienione w art. 28 ust. 1 Uchwały. W tym przypadku, odwołania składa się do związkowejkomisji odwoławczej właściwego wojewódzkiego związku piłki nożnej.
I tak zgodnie z art. 29 ust. 1 Uchwały nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce, naruszenie postanowień niniejszej Uchwały oraz prowadzenie zespołu piłki nożnej niższych, niż wymienione w art. 28 ust. 1 klas rozgrywkowych, podczas rozgrywek mistrzowskich i pucharowych przez trenera nie posiadającego ważnej licencji trenerskiej powoduje zastosowanie następujących kar dyscyplinarnych w stosunku do:
a. Klubu III ligi:
I. pierwszy mecz – kara pieniężna 10 000 złotych,
II. drugi mecz – kara pieniężna 20 000 złotych,
III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
b. Klubu uczestniczącego w rozgrywkach: IV ligi, CLJ U-17, CLJ U-15:
I. pierwszy mecz – kara pieniężna 4 000 złotych,
II. drugi mecz – kara pieniężna 6 000 złotych,
III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
c. Klubu ligi/klasy okręgowej, ligi wojewódzkiej juniorów starszych (A1 i A2) i młodszych (B1 i B2), I i II ligi kobiet, I i II ligi futsalu mężczyzn i kobiet:
I. pierwszy mecz – kara pieniężna 2 000 złotych,
II. drugi mecz – kara pieniężna 3 500 złotych,
III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
d. Klubu seniorów A klasy, B klasy, C klasy, zespołów dziecięcych i młodzieżowych (od C1 do G2), III, IV ligi kobiet oraz Makroregionalnej LJM Kobiet oraz pozostałych lig futsalu mężczyzn i kobiet:
I. pierwszy mecz – kara pieniężna 1 000 złotych,
II.drugi mecz – kara pieniężna 1 500 złotych,
III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla z zespołu przeciwnego.
Zatem warto pilnować kogo wystawiamy i wpisujemy do protokołu jako trenera drużyny. Kary są wysokie i nie ma możliwości ich miarkowania przez organy dyscyplinarne. W wyjątkowych okolicznościach sprawy kary może być zawieszona przez organ dyscyplinarny, ale z zasady jest wykonywana, więc trzeba zwracać uwagę na to kogo się wpisuje i czy trener z licencją rzeczywiście jest obecny podczas zawodów.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.